Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Mi van, ha a hivatalos értékbe...

Mi van, ha a hivatalos értékbecslés totális átverésnek tűnik?

Figyelt kérdés

Bocsi a fura címért, nem tudtam, hogy fogalmazzam meg röviden.

Közös osztatlan telken van két ingatlan, az egyik a miénk, a másik meg épp eladó, régóta lakatlan. Mi megvennénk, meg is lett már beszélve a tulajjal, hogy mi igényt tartunk rá. Ennek ellenére az árról nem lehetett megegyezni, mikor szóba hozta említés szintjén, és mondott egy "hasra ütés szerű" árat, az valahogy mindig egyre több és több lett, akármikor beszéltünk.

Hogy legyen némi fogalmunk róla, hogy mennyit érhet, hívtunk egy értékbecslőt, aki felbecsülte. Nem kifejezetten jó állapotú az ingatlan, ráadásul mint írtam, évek óta lakatlan, karban se tartja senki. Nekünk azért érné meg, hogy egybe vehessük a már meglévővel.

Kiderült, hogy ők is hívtak egy értékbecslőt, aki konkrétan több, mint duplájára (!) becsülte fel az ingatlan árát.

Ez hogy lehetséges? Oké, hogy eltérhet az összeg két becslő számításai alapján, de több, mint a duplája?! Ráadásul akárkit kérdeztem meg (ingatlanosok), hogy szerinte reális lehet-e, mind azt mondta, hogy itt valami nem stimmel.

Ezzel lehet valamit tenni? Oké, hogy annyiért adja el valaki, amennyiért csak akarja, de az, hogy egy értékbecslő ennyire elszállt árat határoz meg, annak nekem hivatali visszaélés szaga van.... Vagy én látom rosszul? Ha van valakinek tapasztalata, annak főleg örülnék!



2021. jún. 11. 12:58
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
40%

Adott neki egy plusz 5ezrest es annyit mondott amennyit a tulaj akart.


Ezek az ertekbecslok amugyis nagy kamuk, nekunk falun 12re ertekeltek egy hazat, amit mi 3 eve 10ert vettunk, es vetel utan 5ot rakoltottunk es mult honapban 18ert adtuk el.

2021. jún. 11. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
27%

Az hogy lehet, hogy a tietek csak a felére(!) értékelte fel? Az első válaszoló mintájára: lehet, hogy ti adtatok neki "plusz 5ezrest", és annyit mondott, amennyit ti hallani akartatok?

Minden érmének két oldala van, te most azt várod, hogy mindenki a pártodra álljon, és erősítsünk meg benne, hogy hivatali visszaélés szaga van (jelentsen ez bármit is). Kikényszeríteni nem tudod az általatok kért értékbecslő árát.

2021. jún. 11. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:

1: Pár milla eltérés simán lehet mondjuk évek alatt, figyelembe véve az ingatlanpiacot, inflációt, stb.

2: Komolyan, muszáj egyből ilyen irtó bután és rosszindulatúan hozzáállni? Engem az érdekelne, hogy mit tudok kezdeni vele, nem az, hogy szerinted én lefizettem-e bárkit... Egyébként ja, nyilván én fizettem le (wtf?), úgy hogy beleszólásom sincs a dologba amúgy, hogy mennyiért adják el. Évekkel ezelőtt 4,5 millára becsülték fel, aztán mégsem adták el a tulajok. Most nekünk 5,7-re becsülték fel. Akit megkérdeztem ingatlanos, azt mondta, 6,2-nél többért nem lehetne. Erre az eladók által fogadott értékbecslés 13-at hozott ki végeredményben. De ja, biztos én vagyok a ludas... :D

2021. jún. 11. 14:36
 4/15 anonim ***** válasza:
39%

"Komolyan, muszáj egyből ilyen irtó bután és rosszindulatúan hozzáállni?"

???? Semmi egyebet nem fogalmaztam meg a hozzászólásomban, mint amit te már előtte megfogalmaztál a kérdésed alatt. Ez a tipikus esete a más szemében a szálkát....

2021. jún. 11. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
81%
En tapasztalatom az hogy ertekbecslok ugyan nagyon ugy tesznek mintha ez egy komoly szakma lenne de valosagban ok is csak egy random szamot mondanak az alapjan hogy kb mennyiert lattak a kornyeken elmenni lakasokat.
2021. jún. 11. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
86%
Láttad az értékbecslést? Nem lehet hogy ikerházként, azaz a 2 ingatlant egyben értéke és az 13 millió?
2021. jún. 11. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
76%
Mivel az értékbecslő által adott összeg nem kötelez semmire, hanem egy szakVÉLEMÉNY így azzal szemben "fellépni" nem lehet, és visszaélés sem merül fel. Annyiért adja el amennyiért akarja, te meg vagy megveszed vagy nem. Ha befolyásolta az értékbecslőt hogy többet mondjon, akkor az nem az értékecslőn múlik igazából, mert anélkül is sokat kérne érte.
2021. jún. 11. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
31%

Engem is érdekel a válasz a 6-os ötletére. Mondjuk az nem lehetséges, ha nálatok nem voltak bent a becsüsök!

Egyforma méretű a 2 házfél?

2021. jún. 11. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Igazából a szituáció esszenciája kicsit bonyolultabb, vagyis túlmutat a leírt dolgokon.

Egyébként a 6osra válaszolva: társasháznak van nyilvánítva, viszont erősen kétlem, hogy egyben felbecsültethetné. Senki nem jött a miénket felbecsülni jelenleg.

Nem egyforma méretű a két rész, a miénk nagyobb, kb 77 nm, a másik, amit megvennénk, 45 nm.

Egyébként nem láttam konkrétan, lobogtatta a paksamétát, az ár tényleg az, amit mondott, de a papírokat nem tudtam megnézni. Azt ígérte, hogy átküldi, viszont ez egyelőre nem történt meg.


A lényeg, hogy aki eladja, az inflációra hivatkozva emelgette szóban az árat, és ez jogos is, meg ugye hogy fel is mentek az ingatlanárak is nemrég. Csak mivel egy pusztuló, lakatlan épületről beszélünk, ami erősen felújításra szorul, ezért hívtunk becslőt, hogy nézzen rá. Nem hivatalos becslést kértünk, szóval elég felesleges lett volna a részünkről megkenni (amúgy sem mi döntünk az árról, ezért se értem a vádat). A kapott ár, mint írtam feljebb, több lett, mint pár éve amennyire becsülték. De azért nem ennyivel. Viszonyításképp: a mi részünket kb. két éve vettük meg, már eleve azzal a céllal, hogy hozzávesszük a másikat is majd, amint el akarják adni (nem ugyanaz volt a tulaja a kettőnek!). Akkor 10 milláért vettük, pedig jóval nagyobb és messze jobb állapotú a miénk. Ahhoz, hogy lakható legyen, itt csak két szobát burkolni kellett, és kb ennyi. A másikban bontani is kell, meg elég sok mindent cserélni - és nem korszerűsítésről beszélek, hanem hogy egyáltalán lakható legyen!

Amúgy jogos, hogy ez csak vélemény, csak attól még felmérgelt, mert baromi hiteltelennek tűnik. Van itt egy jogi háttér, ami miatt számít. Ha valaki otthonosan mozog a témában és érdekli, annak leírom szívesen privátban.

2021. jún. 11. 19:55
 10/15 anonim ***** válasza:
81%
Amig nem láttad a szemeddel az értékbecslést, addig kár hergelni magad. Lehet félreértés is. Én mindenképpen belenéznék. Ha azt igérte hogy elküldi, de nem tette, az gyanús...
2021. jún. 11. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!