Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Jelenleg (2021. év vége),...

Mortdecay kérdése:

Jelenleg (2021. év vége), most megéri-e lakást venni saját célra vagy várjunk vele pár évet? Elsősorban Budapestre gondolok, és a jelenlegi árak mellett hitel lenne szükséges a vásárláshoz.

Figyelt kérdés

Számíthatunk-e még árcsökkenésre az elkövetkező 2-3 éven belül?

Egyik helyről azt hallom, hogy pár éven belül itt lesz egy nagy válság, lejár a hitelmoratórium, sokan nem tudják fizetni a hitelüket és olyan eladási dömping lesz mint a svájci frankos válság idején, lenyomva az árakat, szóval érdemes lenne várni, viszont más helyről azt hallom, hogy most kell vennie annak akinek van önrészre valója és kell neki a lakás, mert a mostanitól csak magasabb hitelkamatok lesznek és az árak se fognak csökkenni, mivel ha lesz is válság, akkor pont, hogy ingatlanba fogják menteni a pénzüket azok, akiknek van tartalékuk, felhajtva az árakat.



2021. okt. 25. 19:03
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
76%

Hát ha valaki ezt előre tudná akkor valószínűleg milliomos lenne.

Tény hogy alapkamat emelés miatt most elég bizonytalan a helyzet, magas az infláció is. Ha nem sűrgős akkor érdemes figyelni a híreket. Személyes meglátásom szerint amint vége a CSOK, és babavárós korszaknak bizonyos szinten lejebb fognak menni az árak, mert jelenleg 0 Ft önerővel beígért 3 gyerekkel 45 milliós házakat lehetett venni.

Gondolom nem egy-két évre vásárolnál ingatlant, mi is fél évig nézztünk az ingatlan.com-ot mire találtunk valamit "normális" áron.

2021. okt. 25. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Ez kicsit olyan, hogy saját célra akkor kell venni lakást, amikor tudsz.


Nyilván a jövőbe senki nem lát bele.

2021. okt. 25. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
Három éve mondják, hogy most már csökkenni fognak az árak. Ehhez képest csak nőttek.
2021. okt. 25. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
56%
Én is hasonló helyzetben vagyok,csak én egyedül vagyok ~cca 13m-vel. Saját célra vennék, de jelen esetben kb kedvezőbb felvenni egy zöld hitelt és nagyobb összeget törleszteni kevesebb törlesztővel,mint használt lakást venni (kicsivel) kevesebbért. Szóval én megértem a problémád. :)
2021. okt. 25. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
86%

Na meg milyen árcsökkenést várunk?


Évek óta megy az, hogy várjunk még, várjunk még. Közben megduplázódtak, triplázódtak az árak. Évek óta megy a "jön a nagy válság" aztán sehol semmi.


Ami viszont biztos:


A Forint folyamatosan romlik, ez valószínűleg az elkövetkezendő években sem lesz másképp. Pár éve még 315-ért meg 330-ért áraztam Eurót (építőipar) most meg 350-360-ért.


Az anyagárak, építőanyag árak az egekben és évről évre, de lassan napról napra megy a drágulás világszinten is.


Vagy egyéb tényezők. Már 500 az üzemanyag, ezt előbb utóbb bele kell kalkulálni az árakba. Jön megint minimálbér, bérminimum emelés, ami szintén az árakban fog megjelenni.


Mellette persze mindenki várja, hogy kifussanak a támogatások, miközben egyre újabbak és újabbak jönnek be.


Még egy Covid sem döntött be semmit, és várhatóan a drágulás még csak most jön.

2021. okt. 25. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
86%
A moratórium miatt nem igen lesz itt semmi, aki nem tudta fizetni már szabadult tőle de a többség fizeti tovább ahogy tudja, ettől nem kell megváltást remélni... az 5ös elég jól leírta a helyzetet
2021. okt. 25. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
7%
5: ja, sose volt még válság és nem is lesz…
2021. okt. 26. 05:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Vicces, hogy mindenki úgy dobálózik ezzel a szóval, hogy "válság" mintha az valami megváltó Messiás lenne. Mert hogy majd akkor milyen olcsó lesz az ingatlan.


Csak azt az apróságot nem kalkulálják bele, hogy a válság nem egy jó dolog, és a legjobban azt is az átlag ember fogja beszopni.


Hiába csökken az ingatlan ára, ha mellette a vásárlóerő is csökken, az embereknek kevesebb a pénze, elvesztik a munkájukat.


Na meg ha már válság, az sem tart örökké.


Ezzel tisztában vannak a lakás tulajdonosok is. Így adott esetben tudatosan vagy pont hogy kényszerből nem adják el a lakásukat mert "bele ragadnak".


Vagy azért tegyük hozzá a legutóbbi válságban erősen takarékon volt az ország is. Alig voltak fejlesztések, felújítások. Azóta azért történt egy s más, akár csak az infrastruktúra terén.


Plusz a válság is leginkább a lemaradt országrészeken üt be, ahol meg saját ingatlannal sem feltétlenül vagy előrébb. Salgótarjánban most is vehetsz lakást bagóért, mégsem tolong senki értük.

2021. okt. 26. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

Én sem értem miért bízunk a válságban. Valahogy egyszerű ember agyában az a kép él, hogy hú de jó, akkor olcsóbb ingatlanárak lesznek. Persze, ez lehet, de közben akár elveszíted a munkahelyed, a bankok behúzzák a kéziféket, a pénzed vásárlóértéke a béke segge alá csökken és minden eszedbe jut csak az nem, hogy lakást vegyél, mert örülsz, hogy túlélsz. Ennek köszönhető az, hogy a lakásárak elkezdenek zuhanni, mert nincs kereslet. Ha nincs kereslet, akkor miért gondoljuk mi azt, hogy majd pont ééén leszek az a szerencsés, akit kicsit sem érint a válság és majd pont ÉN fogok tudni bevásárolni? Baj van az emberek fejében.

Visszakanyarodva a kérdéshez: lakhatásra veszel ingatlant! Csak a saját megérzéseidre támaszkodj, mert mindenki maximum azt tudja leírni. Szerintem egyelőre semmi jele az árzuhanásnak, sem tömeges bedőléseknek, így ha megteheted, hogy most vegyél lakást, akkor vegyél. Mivel lakhatási célra veszed, a piaci értékét mindig tartani fogja. Értem ez alatt azt, hogy amit mondjuk 5 éve megvettél 10 millióért, az most lehet, hogy 25, de ha el akarod adni és venni helyette egy nagyobbat akkor arányaiban azért is annyival többet fogsz fizetni és így van ez fordítva is. Tehát a nyerészkedés, vagy a bukás fogalma itt nem igazán mérvadó.

2021. okt. 26. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
45%

Ezzel a "jön a válság, mindenki elad majd" megözelítéssel az a baj, hogy arra vett lakást, hogy abban lakjon, az nem fogja eladni, mert mégis hova menne? A híd alá? Vagy albérletbe ugyanannyiért, mint a törlesztője és még az önerőt is bebukja? Aki meg befektetésre vette, az finoman szólva nem az a réteg, akiketa válságok nagyon megtépáznak, tehát a stabil ingatlanvagyon az utolsó, amitől szabadulni akarna.


A "válság" egyebek mellett azért ragadt meg ennyire a fejekben, mert a 2008-as pénzügyi válság az amerikai lakáspiac bedőlésével indult és gyűrűzött tovább, de másfajta válságok is vannak! Egyáltalán nem biztos, hogy a következő nagy összeomlásnál a lakáspiac érintett lesz, sőt. Amikor borulnak a piacok és az értékpapírok árfolyama zuhan, sokan vagy az aranyban, vagy az ingatlanban látják a menedéket, mert ezek ára ha mozog is, de nem nullázódhat le egyik napról a másikra.


És abba is érdemes belegondolni, hogy ha jön egy nagy hitelválság, akkor utna komoly piacszabályozásra kell felkészülni, magyarán vége lesz annak a gyakorlatnak, hogy minden ágrólszakadt melóshoz hozzávágnak 20 milliókat, csak írja alá a jelzálogszerződést. Én inkább arra számítok, hogy kb. 15-20 éven belül nálunk is teljesen általános lesz az, hogy a középosztálytól lefelé mindenki albérletben lakik, mert nem tud megfizetni egy saját lakást. Lehet, hogy az albérleti piacot majd államilag szabályozzák, hogy mindenki számára elérhető legyen, de ez a maximum, amit az állam tehet majd az ügyben. És ehhez jön még hozzá az a tény, hogy a kihelyetzett lakáshitelek óriási részét ma ócska panelházi lakásokra adják, amik 20 éven belül szétesnek, magyarán az idő előrehaladtával egyre nagyobb mértékben nő annak a veszélye, hogy a hitel biztosítéka (maga a lakás) vagy megsemmisül vagy forgalomképtelenné válik. Ebből következően egyre drágábban nyújtanak majd a bankok hitelt, mivel nő a kockázat. Téglaépítésű lakást meg házat meg átlagos jövedelemből amúgy sem lehet venni már szinte ma sem, a fővárosban legalábbis biztosan nem.

2021. okt. 26. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!