Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Az osztatlan közös tulajdonú...

Az osztatlan közös tulajdonú ingatlan csak 15 év múlva kerül a birtokomba, addig el se tudom adni?

Figyelt kérdés
2022. jan. 10. 11:46
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Mi van? Hogy adhatnád el, ha nem a tiéd? Most kié?
2022. jan. 10. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Ami nem a tiéd, azt nem tudod eladni.

Mi a helyzet nálad? Mi a 15 év? Elbirtoklás?

2022. jan. 10. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Két teljesen külön jogi kategória a tulajdonjog és a a birtokjog.


Ha a tulajdonodban van az ingatlan, akkor a saját tulajdonrészedet eladhatod. Kérdés, hogy a másik tulajdonosnak mi a szándéka, ki veszi meg csak a te tulajdonrészedet, ha esetleg a másik tulajdonos nem adja el a sajátját.


A másik kérdés, hogy miért nincs a birtokodban, és ha eladod a tulajdonrészedet, az új tulajdonos hogyan tudja birtokbavenni az ingatlant? Mert ha ennek valami akadálya van, akkor azért nem túl esélyes, hogy bárki megveszi.


Kicsit kifejthetnéd bővebben, mert így csak találgatni lehet.

2022. jan. 10. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Most akarok megvenni egy osztatlan közös tulajdonú házat. Azt olvastam hogy ha valaki 15 évig használja és gondoskodik róla rendesen, akkor utána elbirtokolhatja. Eladhatom majd mondjuk 5 év múlva ha akarom?
2022. jan. 10. 13:54
 5/11 xswerdy ***** válasza:
100%
mármint egy osztatlan közös tulajdonú háznak bizonyos tulajdoni hányadát vennéd meg, de az eladó azt mondta, hogy a másik tulajdonos nem használja, te ténylegesen az egészet használhatod, és 15 év alatt elbirtokolhatod? Vagy mi a helyzet?
2022. jan. 10. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
Remélem, hogy te érted amiket itt összeírtál?!
2022. jan. 10. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Én nagyjából értelmeztem amit leírt a kérdező, szóval fordítok (remélem, jól gondolom, már sok részlet csak logikusnak tűnik és nincs értelmesen leírva):

Van egy ház, osztatlan közös tulajdonban. Senki nem használja az ingatlant. A kérdező az egyik tulajdonostől résztulajdont vásárolna, majd beköltözne úgy, hogy a másik tulajdnos nem lakik ott, és így mivel egyedül használja az ingatlant, 15 év ott lakás után szeretné elbirtokolni a másik tulajdonrészt is.

2022. jan. 10. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
84%

"Eladhatom majd mondjuk 5 év múlva ha akarom?"


Ezt is magyarázzad meg kérlek.

2022. jan. 10. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 xswerdy ***** válasza:
100%

"Eladhatom majd mondjuk 5 év múlva ha akarom?" a tulajdonodat természetesen bármikor eladhatod. De ha az van, amit én is, meg a 7. is gyanít, akkor persze az új tulajdonosnak előlről indul a 15 év az elbirtoklás tekintetében.


És ezt azért jól gondold át. Korántsem biztos, hogy a másik fél tulajdonosa tényleg nem fog 15 évig jelentkezni. Az is lehet, hogy közben megörökli valaki az ő részét, és az új tulajdonos már használni akarja, vagy tőled pénzt érni a többlethasználatért.


Felteszem, hogy az eladó most többet akar tőled kérni, mint a tulajdoni hányadának az arányos értéke, mondván, hogy az elbirtoklás révén majd úgyis a tiéd lesz az egész. Mint fent is írtam, ez nagyon rizikós. Alapesetben egy résztulajdon nem többet, hanem kevesebbet ér az arányosnál (merthogy egyezkedni kell a tulajonos-társsal, hogy ki mit használ, mit fizet esetleg a többlet-használatért).

2022. jan. 10. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem házat nagyon nehéz eltulajdonolni. Egyszer kell egy felújítást csinálnia a másik tulajnak, vagy egy számlát befizetnie és újraindulhat a 15 év.
2022. jan. 10. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!