Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Érdemes most belevágni lakás...

Érdemes most belevágni lakás vásárlásba, lakáshitel felvételébe?

Figyelt kérdés
Van egy pici önerőnk, plusz szeretnénk felvenni a babavárót és kiegészíteni egy kis lakashitellel. A kamatok magasak, a ház árak az egekben. Aki hozza értő, hogyan látja a jövőt? Én igazából csak azt látom, hogy mire oda jutottunk, hogy megengedhetjuk, hogy hitelt fizessünk csak egyre drágább lett minden. A jovoben is ez a növekedés várható vagy csökkenni fognak a kamatok és lakas árak?
2023. márc. 30. 08:04
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
27%
Hitelre nem szülünk.
2023. márc. 30. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
87%

Sok ingatlanos videóit, cikkkeit követtem az elmúlt időben, de kivétel nélkül mind kiáll amellett, hogy nem lesz számottevő csökkenés az ingatlanárakban.

Én is ismerek olyan eladókat, akik inkább kiadták a lakásukat, vagy kitartják az árat, hiába nem kell senkinek. Általában, ha valaki elad, annak nem feltétlenül kenyérre kell a pénz. Persze van kivétel, de azok az ingatlanok gyorsan gazdára találnak.


A babaváróval szerintem nincsen gond, ha egyébként is tervezett a baba.. ez még akár nevezhető is ingyen pénznek.


Szerintem megfelelő biztosítással, gondosan kiválasztott ingatlannal, és stabil munkahellyel érdemes lehet belevágni. Mint civil, hozzá nem értő ember, én úgy gondolom, hogy ennél csak elrugaszkodottabb árak lesznek a jövőben.

A hitelkamatok ügyében pedig pont most volt hír, hogy nem növelték, de nem is csökkentették őket… szóval

2023. márc. 30. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
100%
Ezt egyedül ti tudjátok, mennyi az önerő, ehhez mennyi a fizutok, hogyan tervezitek a jövőben fizetni? "Pici" önerőre sosem túl okos ötlet hitelt felvenni, kb 30%ot amúgy is kérnek a bankok és akkor is hatalmas lehet a törlesztő.
2023. márc. 30. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
24%
Hitelre semmiképp sem, felveszel 30 milliót és 70-et kell visszafizetni.
2023. márc. 30. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
61%

Kérdező

MOST még van babaváró hitel - nagyon kedvező feltételekkel. MOST van CSOK - szintén kedvező feltételekkel, kedvező hitellehetőséggel.

De mi lesz pár év múlva?

Aki arra vár, hogy majd csökkennek az ingatlan árak az nem érti, hogy az ingatlanok árát a kereslet határozza meg. Csak akkor adja valaki olcsóbban el az ingatlanát ha nem talált vevőt azért az árárt amit szeretett volna.

Kevesebb vevő meg akkor lesz ha az embereknek nem lesz pénze. Akkor viszont nektek sem lesz.

Az ingatlan áram az elmúlt évtizedekben érezhető mértékben csak a devizaválságot követően csökkentek, pont amiatt mert nem volt vevő. Mindenki eladni akart, mert nem tudta fizetni a hitelét és az új lakásokat nem tudták megvenni, mert a hitelt senki nem merte bevállalni. Akkor nem volt lakástámogatás sem a fiataloknak, sem a családosoknak, az egyetlen lehetőséget, a szocpolt (CSOK elődje) még Bajnai törölte el 2009-ben.

Vagyis ott van a támogatási rendszer, amiből a babavárót most 2024. végéig hosszabbították meg. Mellette ott van, hogy az ingatlanárak akkor csökkennek ha a te lehetőségeid, pénzed is romlik. Vele szemben meg ott van hogy most mi az amit meg tudsz tenni.

Ha látsz olyan ingatlant, találsz olyan finanszírozási konstrukciót, amit ki tudsz fizetni, akkor igen, érdemes még most is meglépni.

A hiteleknek most magas a kamata, ez engem visszatartana ha most kellene hitellel lakást vennem. Mert tudom, hogy sokkal alacsonyabb volt a kamat akár még egy évvel ezelőtt is. Azonban tudom, hogy lehet sokkal rosszabb is ennél, mivel megéltem a '90-es éveket, amikor 35% felett volt a lakáshitelek kamata, meg azt az időszakot is amikor elvették a családtámogatásokat, nem bővítették.

Laknotok kell valahol, tehát azt kell eldöntenetek, hogy a saját lakásotokban akartok lakni és a hitelekre akartok sok pénzt havonta kifizetni vagy bérlakásban akartok lakni és ugyanennyi pénzt havonta lakbérre akartok kifizetni! Ilyen egyszerű.

Az, hogy most nehezebb hitelt felvenni, drágábbak a lakások, éppen úgy nem tudod befolyásolni, mint hogy nem tudod mi fog történni egy év múlva. Lehet hogy alacsonyabb lesz a lakás ára amit most kinéztél - de lehet hogy nem lesz az. Lehet, hogy lesznek tovább a támogatások - de mi van ha vársz egy évet és közben jön egy újabb válság és nem lesz pénz tovább tartani a CSOK-t vagy babavárót? Ha akkor már nem fogsz tudni ezekkel kedvező hitelekhez jutni?

Mérlegelj! Tedd egymás mellé, hogy mennyi pénzt kellene kifizetned lakbérre havonta, majd nézd meg hogy a jelen lehetőségek között ebből mekkora hitel törlesztése lenne fizetve. Tedd mellé a megszerezhető pénzeket akár CSOK-ból, akár a babaváróból meg a saját pénzeteket és akkor látod, hogy mekkora összegből gazdálkodhatnál úgy, hogy nem fizetnél többet csak mint amit bérleti díjra is ki KELL fizetned majd minden hónapban.

Ha ennél picit drágábban találsz lakást, akkor igen, most is inkább vágj bele! Ha csak a duplájáért találnál, akkor ne.

A lényeg, hogy most ne azt a lakást akard megszerezni ahol majd 10 év múlva a 3 gyerekkel is boldogan élhettek. Első lépésként vegyél olyat ami kisebb, nem tökéletes, talán kicsit nehezebb a közlekedés, távolabbi, esetleg neked kell majd felújítani - viszont ki tudod fizetni.

Aztán az évek alatt majd csak mindig azt a pénzt kell előteremtenetek amivel egy kicsit nagyobb lakást tudtok venni ahogy bővül a családotok, akár több lépésben is. Mi is így jutottunk el egy 36nm-es panelból a családi házunkhoz (miközben nekünk nem volt sem CSOK, sem babaváró, sem családi adókedvezmény mellette).

A kulcs annyi volt - sok más velünk együtt pályakezdő társunkhoz képest - hogy mi nem lakbérre fizettük ki a pénzünket, hanem a hitelünkre. Mikor nekik még mindig csak a lakbér volt mi már a második, nagyobb lakásunkba tudtunk költözni.

2023. márc. 30. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 nemaRendőrség ***** válasza:
97%

Én "gondolkodás nélkül" felvenném még mindig.

9-10% a thm, az infláció fele, ha "szegény" vagy akkor a harmada (alapvető termékek jobban drágultak ugye)


Egészségpénztár kártyáról fejenként tudtok 37e forintot belerakni havonta, kettőtöknek ez 70e, 20% visszaadja az állam mint szja jóváírás.

200e ft-os törlesztő máris csak kvázi 185e ft


Ha olcsóbb kamattal adnak hitelt, akkor egész egyszerűen felveszel egy hitelkiváltó hitelt az új kamattal, a régit végtörleszted.


Ha hírtelen nagyobb összeghez jutsz, bónusz, öröklés stb akkor előtörlesztesz. 10 misi 10% 20 éves hitelnél ha a harmadik évben rádobsz egy milliót pl akkor a hitel díja 4 millióval lesz kisebb

2023. márc. 30. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 A kérdező kommentje:

Köszönöm az építő jellegű hozzászólásokat! Hasonlóan gondolkozunk mi is.

1: Jó lenne már elengedni ezt a hitelre nem szülünk hozzáállást!. Nem mindenki eszetlenül szeretné felvenni ezeket a támogatásokat!

2023. márc. 30. 09:18
 8/22 Lilluci27 ***** válasza:
79%
Szeretnem azt gondoljátok át hogy a törlesztő mennyivel lenne több mint a jelenlegi bérleti díjjatok. Illetve én fix kamattal venném fel most is (aztán persze ha majd lesz kedvezőbb kamat kiváltanám) Mert így van egy biztonságod, hogy ez a költség ennél már nem lesz több (azt kizártnak tartom hogy a bérleti díj nem emelkedik 20 év alatt)
2023. márc. 30. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
87%

#7 Csak az mond ilyeneket (hitelre nem szülünk) aki nem gondolkodik.

Az emberek 90%-a nem zsebből vesz lakást hanem vagy banki hitelre vagy a család ad nekik kölcsön vagy ajándékba pénzt. Ilyen alapon mindenki "hitelre szül", hiszen akkor tudsz gyereket vállalni nyugodtan ha van hová - azaz nem kell bérlakásról bérlakásra vándorolni gyerekekkel.

Az 1-es csak a mindenszarizmus egy jeles képviselője, nem kell vele foglalkozni!

2023. márc. 30. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
96%

Ha 2-3 éven belül változika kamatkörnyezet, és lentebb megy, kiválthatod a hiteled.


Nyilván arra kell berendezkedni, hogy magas marad, ezzel kell számolni, de érhet kellemes meglepetés. Hiteleket bármikor ki lehet váltani.

2023. márc. 30. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!