Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Örökölt ház,de nincs engedély...

Örökölt ház,de nincs engedély a garázson?

Figyelt kérdés

Örököltünk egy ingatlant ,amelyen található egy garázs,ami külön álló garázs. (Nem a lakóingatlanhoz épült csak az udvaron található)

Elszeretnénk adni az ingatlant és most derült ki ,hogy a garázsra nincs engedély,szóval engedély nélkül építették anno. Ilyenkor mit kell tennem ,hogy eladható legyen a ház,mert elméletileg így nem lehet eladni.

Valaki tudna ebben segíteni? köszönöm!


2023. okt. 6. 10:44
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
56%
Nem mindegy, hány négyzetméter, milyen magas... hogy kellett volna rá egyáltalán kérni. Úgyis érdemes ügyvéddel eladni, aki biztosat tud mondani vagy utánajár. De úgy tudom, ha engedélyköteles lett volna, fennmaradási engedélyt lehet kérni rá. Talán ha X (15?) éve épült, akkor nem bántják, nem bírságolnak. Egyébként ezek nélkül is eladható, hiteles, főleg csokos vevőknél ellenőrzik jobban, ott kimegy egy értékbecslő is, készpénzest nem fogja érdekelni.
2023. okt. 6. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Kérdés, mikor épült, ha régebben 5-10 éve, lehet utólag kérni rá engedélyt, hogy legális legyen. Ugyanis ha hosszabb ideje fennáll az állapot, akkor a legtöbb esetben - hacsak nem valami egyéb okból problémás - megadják rá.
2023. okt. 6. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
El lehet adni, de nyilván sokkal kevesebb az esély rá, hogy valaki megveszi és vállalja az ezzel járó kellemetlenségeket, mint pl. azt, hogy ha (azt hiszem) 10 éven belül épült, akkor akár le is bontathatják. Mi nemrég vettünk házat és több olyanban is belefutottunk, hogy valamin nem volt engedély és előre elmondta az ingatlanos, hogy ennek tudatában menjünk el megnézni a házat.
2023. okt. 6. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

A miénk is ilyen, tavaly vettük, nem okoz semmiféle problémát. Annyi hátránya van, hogyha hiteles vevő veszi meg a házat, akkor a bank értékbecslésnél figyelmen kívül hagyja a vázrajzon nem szereplő melléképületet, vagyis a szemükben nem képvisel értéket az, hogy van egy garázs.

10 év az elévülési idő, ha legalább 10 éve ott van, akkor nem bontatják vissza. Fennmaradási engedélyt lehet kérni, nyilván ezért fizetni kell, fel kell rajzoltatni a vázrajzra, amihez mérnök kell, stb. Így legalizálható, ha nincs egyéb akadálya. Legrosszabb esetben valamilyen szabályzatnak (pl. OTÉK) nem felel meg és nem rajzolják fel, marad illegál.

Nem akkora baj ez, 10 megnézett házból legalább 3 olyan volt, ahol hozzáépült egy-két szoba, nappali, beépítették a teraszt, stb. engedély nélkül. Ez azért nagyobb galibát okozhat, mint egy garázs, pláne ha 10 éven belül létesült és visszabontatják.

2023. okt. 6. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Van róla HIVATALOS papír, hogy illegál? A helyi polgárjenő hivatal, nem adhat utólagos engedélyt?
2023. okt. 6. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
A 4 es válasza jó.A mi estünkben is az épűlő házat kellett arrébb helyezni,a szomszéd 10 évnél régebbi engedély nélküli garázsa miatt.Nem bontatták le,fent maradási engedélyt kapott.
2023. okt. 6. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
33%

nem kell kérni semmiféle engedélyt. Az udvaron áll egy garázs, ami autótárolásra lett építve, nem lakószobának...és akkor mi van?

Nem kell feleslegesen habosítani az"ügyet"..


Én is kértem engedély tetőbeépítéste, kijött egy hatósági építész, és döbbenten látta, hogy a telken minden van, csak tengeralatjáró nincs(még)..sufni, kútház, műhely, pincelejáró, szaletli, 2x2-es kerti szerszámtároló.

Kérdezte, ezeket ki építette? Én, volt a válsz...amúgy ezek közül semmi nincs a helyszínrajzon.


Megkaptam az engedélyt gubanc nélkül..(pedig ez egy elegáns Budai kerület)

2023. okt. 6. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 mindentudó99 ***** válasza:
66%
Senkit se érdekel. Falun szinte minden haznál van ilyen. Garázs, ólak ilyen tároló olyan tároló
2023. okt. 6. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Ahogy írtál, lehet utólag engedélyeztetni és marha sok helyen vannak ilyen engedély nélkül épült épületek. Továbbá én még tényleg soha, de soha nem hallottam olyanról, hogy ezeket visszabontatták volna.
2023. okt. 8. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

9# Én hallottam. De ott a kedves szomszéd volt a háttérben, mert leárnyékolta az új garázs a kertjét, vagy a tököm sem tudja. Végül kiderült, hogy nem csak engedély nélkül épült, de nem is felel meg valamilyen szabálynak, így elrendelték a bontást.

Megjegyzem ha a szomszéd nem kardoskodik, a mai napig nem ellenőrizte volna senki, hogy megtörtént-e a bontás, pedig minimum 3 éves sztori.

Alapvetően, ha megfelel a HÉSZ-nek és az OTÉK-nak, akkor nem szoktak bontást elrendelni, szóval az ritka.

Mi pl. úgy vettük meg a házunkat, hogy már elmúlt 10 éves az engedély nélkül épített garázs, ami ráadásul nem felel meg az OTÉK előírásoknak, így ezt is lazán visszabontatták volna valószínű hasonló szituban. Mivel már nem fogják és hitelben sem okozott ez nekünk gondot, simán megvettük.

A lényeg szerintem az, hogy a vevő tudja mit csinál, ne akarjátok átvágni, vagy sunnyogni. Nem olyan nagy gond ez... Ha értelmes egyén veszi meg, felméri a hátrányait és kész.

2023. okt. 8. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!