Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Még sosem vettem lakást, mi a...

Még sosem vettem lakást, mi a menete?

Figyelt kérdés

Összegyűlt a pénzem lakásra, már nézegetem is őket, bár még az igazit nem találtam meg. Mi a menete, azon felül, ha meglenne végre a lakás?


Hitelt nem vennék fel.

Tegyük fel megtalálom a megfelelő lakást és mondjuk üres, akkor ilyen esetben, hogy zajlik?


Kell fizeti foglalót üres lakásra? Vagy lehet már akár az egészet egy összegben?


Az ügyvéd nézi meg az alábbi felmerülő kérdéseket?

-van-e hitel a lakáson? Tehermentes?

-van-e tartozása mondjuk a közös képviselő felé? Vagy erről a közös képviselőt kell kérdezni?


Hogy keressek ügyvédet? Bemegyek egy irodába és mondom az ingatlan adatait onnan pedig ő tudni fogja, hogy mi a teendő?


Ha eljutunk odáig, hogy megveszem a lakást és jön az átadás akkor olvastam, hogy van valami birtokbaadási papír, amire felírják az óraállásokat.


Ezekkel hová kell forduljak? Hol ügyintézik a víz, gáz, egyéb közművek átírását? Ezt lehet akár online is már?


A lakás átírását az ügyvéd intézi vagy nekem azzal kell menni valami hivatalba?


A 4%-os adót azt nekem kell intézni könyvelővel vagy kijön róla a számla?


2023. okt. 29. 12:31
 1/8 A kérdező kommentje:

Ha a lakás tehermentes attól a társasháznak lehet hitele?

Ezt ki mondja meg?

2023. okt. 29. 12:32
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Mondjuk egyszerűbb lenne, ha beírnád google-be, hogy "ingatlanvásárlás menete", de röviden:

Kinézed a lakást, megállapodtok az árban, megkérdezed tehermentes-e, elkéred az utolsó közmű és kk. számlákat, hogy lásd van-e tartozás és a tulajdoni lapot is. Keresel egy ingatlan ügyvédet a városban, elmondod mit akarsz, megmondja milyen adatok/infók kellenek hozzá, lekéri a tulajdoni lapot ő is, megírja a szerződést. Az ügyvédre teljeskörű ügyintézést bízz, akkor intézi a földhivatalt is helyetted, tölti az illetékes papírt, blabla...

A szerződés úgy fog kinézni, hogy vételár szerepel benne, amiből felek mondjuk megállapodnak abban, hogy 10%-ot foglalóként ismernek el. Utalhatod egyben így, de egyébként megállapodás kérdése. Jelezni kell az ügyvéd felé, hogy kifizetted, szintén továbbítja a födlhivatal felé. A szerződés egy pontja az, hogy fizetés teljesítéstől számítottan mikor történik a birtokbaadás, ehhez kell birtokbaadási jegyzőkönyv a mérőállásokkal, fontos infókkal.

A közmű átírást lehet online is intézni már szinte mindenhol. Vagy a birtokbaadási jegyzőkönyv alapján, vagy saját nyomtatvány alapján, amit általában az előző tulajnak is alá kell írni. A szolgáltatók honlapján megtalálod mi kell ehhez.

2023. okt. 29. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen!

Szóval, ha jól értem. Az ügyvéd + ügyvédi díj fejében intézi a földhivatali részét, ami azt takarja, hogy az ingatlan az én nevemre kerüljön.


Ezt követően már csak a közművek maradnak, mint átírás, azt pedig online is lehet ügyintézni.


A lakás mennyi idő alatt szokott az én nevemre kerülni? Vagy mikor kapok olyan tulajdoni lapot, amin már én leszek?

Jól értelmezem?

2023. okt. 29. 12:54
 4/8 A kérdező kommentje:
Ha szeretnék plusz társasházi kulcsot vagy ilyen csipogót amivel be lehet jutni a kapun abban a közös képviselő tud segíteni?
2023. okt. 29. 12:55
 5/8 anonim ***** válasza:
63%

Kell találj egy ügyvédet, már jó előre, aki dolgozni fog akkor, amikor vélhetően neked az adásvétel lesz, sőt inkább 2-3-mat is - nekünk az egyik megbetegedett az aktuális időpontban, a másik szülni ment ...


És ezeket már előre kérdezheted tőle a telefonban, szoktak válaszolni!!

2023. okt. 29. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
63%

Először is kell egy ügyvéd.

Másodszor, az ügyvédnek előadod, hogy pontosan mit és hogyan szeretnél tenni. Majd ő elmondja, hogyan csináld részleteiben, hogy jogilag is rendben legyen és az érdekeid se sérüljenek.

2023. okt. 29. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Jól érted. Az ügyvédnek jelezd, hogy szeretnéd ezeket is vele intéztetni.

Mire ténylegesen átvezetnek tulajdonosként, azok hónapok is lehetnek akár, de nincs jelentősége, ha a birtokbaadás megtörtént, a lakás hivatalosan már a tiéd, néhány hónapon belül a tulajdoni lapon is biztosan átvezetésre kerül. Értesítést nem szoktak róla küldeni. Érdemes birtokbaadás után 1-2 hónappal lekérni és ellenőrizni, hogy rajta vagy-e már, ha nem, rákérdezni az ügyvédnél, hogy biztosan intézett-e minden papírt.

Igen, a társasház közös ügyeiben a közösképviselő tud segíteni, de egy sima kulcsmásolással biztosan elhajt. 2-es voltam

2023. okt. 29. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Hussaro Hungaricus ***** válasza:

Durva, hogy ilyen bizalmi kapcsolat kell az ügyvédek felé és lényegében olyan hatalmuk van, hogy elronthatnak adás-vételt vagy ki is játszhatják a pénzed.

Ha jön egy tehetősebb ügyfél, aki nincs annyira képben, lehúzzák mint az állat, szerintem. Tisztelet a kivételnek persze. De hogy találod meg a kivételt?

nov. 30. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!