Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Örökölt ingatlan 5 éven...

Örökölt ingatlan 5 éven belüli eladása így működik?

Figyelt kérdés

Tavaly ősszel örököltem egy pici lakást Budapesten.

Amikor megjott a hivatalos hagyatéki végzés akkor eléggé áron alul lett felbecsülve a lakás, 14 millió Ft-ra. De az ingatlan most közvetítő szerint 35öt ér kb


Ami meglepett mert nem tudtam, hogy örökölt ingatlan eladása után adózni kell a vételár után 15%ot, ami elég nagy pénz.


Az interneten kutatva azt láttam, hogy úgy számoljuk ki, az összeget, hogy 35 millioert elmegy mondjuk a lakas, abból kivonjuk a becsült értéket azaz 14 milliót.


Akkor 21 millió forint után kell adózni, mivel már 1 év eltelt ezért a differencia összegnek a 90 százaléka után.


A 90 százaléka az 18 millió 900e Ft. Annak a 15%a 2.835.000ft


Létezik, hogy tényleg ennyit be kell fizetni adoba egy olyan örökölt ingatlan eladása után ami amúgy 40 eve a mi tulajdonunk? .. csak halálozás után az én nevemre került és mivel nem lakjuk ezért eladjuk



2023. nov. 13. 00:44
A kérdező szavazást indított:
Igen. Ennek ez a menete és pontos az osszeg
Nem, rossz az információ
7 szavazat
 1/5 xswerdy ***** válasza:

nagyjából jól számolsz, de nem teljesen.


Először is nem a vételár után, hanem a jövedelem után adózol, de ez feltehetőleg csak elírás, mert utána már e szerint számolsz.


Sajnos nem telt még el egy év, az öröklés évében, és az azt követőben még nem lehet kedvezményt érvényesíteni. De ha már áthúzódik az eladás 2024-re, akkor igaz a 10%.


Ezen kívül minden költséget is levonhatsz. Tipikusan a hagyatéki közjegyzői díjának az arányos részét, az örökösöfdési illetéket (ha egyenesági vagy, akkor ez 0), meg az ingatlan eladással kapcsolatos költségeidet is (ingatlanos, hirdetések, energetikai tanúsítvány) meg ha özben költöttél az ingatlanra, azt is.

2023. nov. 13. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Igen, ennyit kell fizetni. Persze sok az a közel 3 millió forint, de ha úgy nézed, hogy elvben 21 milliót "kerestél" az ügyleten, ez még mindig sokkal kedvezőbb mint 21 millió forint bérnek, osztaléknak, vagy bármi másnak az adója.
2023. nov. 13. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszi!


És amit a hagyatéki végzésben megadtak becsült értéket azt biztos kivonják a jövedelemből számításnál?

Mert, ha a teljes összeg 15%-át viszi, akkor inkább álljon üresen és majd 5 év múlva eladjuk.

Egyenes ági öröklés volt és nem fizettem semmi adót utána, csak a hagyatéki végzéskor kellett az ügyintézés díját.

2023. nov. 13. 11:54
 4/5 anonim ***** válasza:
Ne álljon üresen, addig adjátok ki albérletbe és hoz egy rakat bevételt! :)
2023. nov. 13. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Egy éven belül megtámadható a becsült érték, ha benne vagy az egy évben, lehet hogy érdemes lenne.
2023. nov. 13. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!