Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Ingatlan eladása után ha egy...

Ingatlan eladása után ha egy másik lakást vásárolsz (adásvételt követően egy éven belül) nem kell adót fizetni. De akkor sem, ha ez a másik lakás külföldön van?

Figyelt kérdés

Ilyenkor amúgy hogy van az adófizetése?

Eladom a lakást májusban, júniusban kapom a csekket az adóról, de csak jövőre januárban vásárolok másik lakást.


Akkor addig nem fizetem ki? Vagy írok egy levelet a NAV-nak, hogy X hónap múlva vásárolok egy másikat, töröljék az adósságom?


ápr. 5. 17:24
 1/10 anonim ***** válasza:

Nem így van egyik se.


- 3 éven belül és

- vagyonosodási illetéket nem kell fizetni

- az eladási ár erejéig.


-1 év arra vonatkozik, hogy akkor, ha előbb vetted meg az újat, mint eladtad a régit.


Adó = SZJA, annak semmi köze ehhez a dolgohoz, más dolgoktól függ.


Hívd fel a 1819-et!

ápr. 5. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
És még az ingatlan tipusának is egyeznie kell.
ápr. 5. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Ezt egyáltalán nem értem.


Szóval van egy lakásom, 4 éve vettem 20 millióért. Most eladom 50 millióért. És jövőre vásárolok egy lakást 150 ezer euróért külföldön.


Akkor kell fizetnem bármi adót is Mo-on az eladott lakás után? (A külföldi lakás után ezer eurót ott, ezt tudom.)

ápr. 5. 20:53
 4/10 A kérdező kommentje:
És van egy másik lakásom, azt öröklés lévén vásároltam 3 éve 2021-ben 25 millióért.
ápr. 5. 20:55
 5/10 anonim ***** válasza:

"Szóval van egy lakásom, 4 éve vettem 20 millióért. Most eladom 50 millióért. És jövőre vásárolok egy lakást 150 ezer euróért külföldön."


Ezt levezetem neked úgy, mintha Magyarországon vennél.

Külföldön nem tudom.

Munkaidőben megmondják neked a 1819-es telefonszámon.


5. évben adómentes, nem kell SZJA-t fizetni.

5. év a naptári év jan. 1-jén kezdődik, onnantól adómentes.


folyt.

ápr. 5. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

0. év: 2020.

1. év: 2021.

2. év: 2022.

3. év: 2023.

4. év: 2024.

5. év: 2025.

Tehát ha a földhivatalba 2025. jan. 2-án vagy később érkezik az adásvétel bejelentése, akkor már adómentes.

ha valmiért fontos mégis 2024-re adminisztrálni, akkor a nyereség 15%-ának a 30%-a az adó.

A) = szerzés költsége (vételár, ügyvéd, vagyonosodási illeték, felújítás, ha vannak számlák, törvényben felsorolt dolgok)

B) = eladás költsége (hirdetés, ingatlanos jutaléka, stb.)


Adóköteles jövedelem=

eladási ár mínusz A) mínusz B)


Adóköteles jövedelem x 0,15 x 0,3 = SZJA, ezt kell befizetni.


Csak az 5. évtől lenne adómentes.



Amit kérdezeél, amire 3 éven belül van mentesség, az nem az adó, hanem a vagyonosodási illeték.

ápr. 5. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Tehát nagyságrendileg 1,2 M Ft adót kell fizetni ennek a lakásnak az eladása után mint jövedelem (nyereség a vétel és eladás között).

De 2025-ben már adómentes lenne, ha akkor lenne (=akkorra lenne adminisztrálva) az eladás.

ápr. 5. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Tehát aót eladás, nyereség után kell fizteni, mert az jövedelem (mint a fizetés is az).


Vagyonosodási illetéket megt ingatlan VÁSÁRLÁS miatt kell fizetni.

Kivéve, ha a törvényben meghatározott időkereten és értéken belül cserének minősül.

ápr. 5. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Vagyis ezt az 1.2M fizetési kötelezettséget sehogy sem úszhatom meg, kivéve, ha várok 2025-ig.

Ha új lakást vennék utána, akkor ott nem kell fizetnem illetéket.


Köszönöm szépen az infót! Nagyon hasznos volt! :)

ápr. 5. 21:17
 10/10 anonim ***** válasza:

"Vagyis ezt az 1.2M fizetési kötelezettséget sehogy sem úszhatom meg, kivéve, ha várok 2025-ig."


Így van!



"Ha új lakást vennék utána, akkor ott nem kell fizetnem illetéket."


Így van, ha 50 M-ért adod el és nem drágább az új lakás 50 M-nál akkor nem kell!

De ha mondjuk 51 milló az új és a régit 50-ért adtad el, akkor 1 M után kell fizetni vagyonosodási illetéket.


Nagyon szivesen.:)


És tényleg nagyon jó a 1819-en az ügyfélszolgálat.:)

ápr. 5. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!