Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Ingatlancserénél milyen...

Ingatlancserénél milyen költségekre számíthatunk?

Figyelt kérdés
Megörököltem egy házat vidéken, amit 8 millióra értékeltek + vannak számlák kb. 700 ezer Forint értékben temetési költségről illetve a közjegyzői díjról a hagyaték ügyében. A barátom örökölt kb. 3-4 éve egy osztatlan közös tulajdonú művelés alól kivett zártkerti telket,ami a hagyatéki leltár szerint akkor kb 15 milliót ért. Ezt el szeretnénk cserélni ráfizetés nélkül. Milyen költségekkel számoljak? Az ügyvédi az rendben van, még az illetéket is kb tudom, hogy a kettő különbözete után 4 %-ot kell befizetnem. A kérdésem az, hogy mivel egy drágább ingatlant kapok cserébe, akkor nem kell 15% szja-t fizetnem? Mert kicsit olyan, mintha drágábban sikerülne eladnom az enyémet és vennék helyette másikat? Vagy mivel nem pénzt kapok, hanem másik ingatlant, így nincsen szja, csak a 4% illeték? Sehol nem találok számomra érthetően, pontos információkat. Az ügyvéd sajnos nem az enyém, így vele csak akkor találkozom, ha már a szerződést írjuk, ezért nem tudom megkérdezni. Aki csinált ilyet, vagy van rálátása erre, annak nagyon szépen megköszönöm a válaszokat.

#ingatlancsere #szja ingatlan #illeték ingatlan
ápr. 17. 10:57
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Mikor örökölted?

Azóta lehetett értéknövekedés?

A zártkerti ingatlanba nem lehet beszámítani a lakás vagy ház ertékét, tehát a teljes összeg után fogsz illetéket fizetni.

ápr. 17. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Múlt héten lett jogerős az én öröklésem. Az övéké kb 3-4 éve. Csak nem emelkedett 20 milla fölé az övéké 3-4 alatt 15 millióról. Tehát adót nem kell fizetnem, de az illetéket igen a NAV által felértékelt összeg 4%-át, ha jól tévedek? Az még belefér. Köszönöm
ápr. 17. 13:02
 3/6 anonim ***** válasza:

De nem tudod levonni a zártkert értékét, mivel tudomásom szerint csak lakóingatlant lehet beszámítani.

Tehát ha megjelölitek a csere szerződéskor a zártkerti ingatlant 15 millió értékben, az után fogod fizetni a 4 százalék illetéket.

ápr. 17. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
3-as ez tiszta. a zártkert teljes értékének 4%-a
ápr. 17. 17:53
 5/6 anonim ***** válasza:
A kerdésedben még nem tudtad, ott a különbözet után számoltad a 4 százalékot.
ápr. 18. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
5-ős így van, azóta a válaszok alapján írtam, hogy tiszta
ápr. 18. 13:11

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!