Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Szerintetek 1951-ben épült...

Szerintetek 1951-ben épült vályogházat érdemes megvenni?

Figyelt kérdés
Az ekkor épült házaknak milyen alapot építettek akkoriban?

2013. febr. 7. 08:54
1 2 3 4
 1/34 anonim válasza:
76%

Elsőnek is mennyiért adnák?

Erre a kis parasztházra gondolsz? [link]

2013. febr. 7. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/34 A kérdező kommentje:
Nem az, ez egy sátortetős kockaház, teljesen jól néz ki, meg van benne részem, örököltem, csak ugye már nem él senki, akit megtudnék kérdezni, hogy hogyan lett építve. Szerintem megtudunk egyezni majd az árban, csak arra vagyok kíváncsi, hogy érdemes-e foglalkozni vele, jó szokott-e lenni az alapja egy ilyen háznak. Persze majd megnézetjük statikussal is.
2013. febr. 7. 09:09
 3/34 anonim ***** válasza:
100%

ha a ház falain nincs statikai repedés akkor az alapozással nincs gond


az alábbi idézet jól foglalja össze a vályogházak alapozási, szigetelési gyakorlatát:


"Ám nézzük, mit tettek eleink, amikor vályogházat akartak építeni, hogyan oldották meg az alapozási problémákat?


Először is tájékozódtak a környéken. Megismerték a szomszédos épületek építésénél alkalmazott alapozási módot, mélységet (egyszerű volt ez abban az esetben, ha éppen ők maguk is jelen voltak, amikor az épült). Ha a szomszédos épület állt, akkor nem nagyon tértek el az ott alkalmazott anyagoktól, technológiáktól.


A ház helyének kijelölése után általában leszedték a felső földréteget (termőréteget). Ezt a ház teljes területén megtették, majd a már fekete (felszedett) területen pontosan kitűzték a falak vonalait. Az egész ház fala kitűzésre került (tehát a válaszfalak is, hiszen a vályogházak (még a vályogtéglából épültek is) egyben készültek el.


A kitűzést, vagy inkább csak kivonalazást madzaggal végezték. Általában a falaknak csak egyik oldalát jelölték ki, onnan 50 - 60 cm-re húzódott a fal másik széle. Régebben csak jól megdöngölték a fal alá kerülő földet (fadöngölőkkel). Esetleg, ha laza volt, mélyebben szedték ki a talajt, és rétegenként döngölve visszatöltötték. A XIX. század elejétől kezdve készültek már kő- vagy téglaalapok is. Itt is igyekeztek a legkisebb munkával dolgozni. A köveket, téglákat mészhabarcsba helyezték.


Ha kisebb méretű kövek álltak rendelkezésre, akkor csak beszórták az árokba. Míg a rakott kőfal szabályos habarcssorok került, az öntött kőfal másképp készült: a kövek közé beöntötték a híg oltott meszet, és az ott kötött, szilárdult meg. Ezek a falak néha olyan kemények voltak, hogy még csákánnyal sem lehetet tőket szétverni. (Ez a falazási mód évezredek óta ismert: várak, templomok, városfalak őrzik mai napig az öntött építési technológia emlékeit).


Ha tiszta földalap készült, akkor ügyeltek arra, hogy ne kerüljön nagyobb kő az alapként szolgáló földbe, mert az "megtörte" az agyagot.


A tégla, kő alap felső síkja nem nyúlt a környező terep fölé, csak abban az esetben, ha vályogtégla fal készült. A vert, rakott falat a föld felszínével egy síkból indították. A vályogtégla fal alá az ötvenes évektől szabályos szigetelést helyeztek el, és a fal erről indult. Ha valamilyen okból az alaptestnél szélesebb munkaárok készült, a kikerülő fold egy részét visszaszórták az alap mellé, jól ledöngölték - ezzel befejeződött az épület alapozása."

2013. febr. 7. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/34 Zsolt75 ***** válasza:
56%

Én maximum akkor venném meg ha a telek jó helyen van és az értékét is a telek értékében határoznám meg. Magyarul a házért nem adnék semmit csak telekárba venném meg.


Egy 60 éves ház felújítása többe kerülne mint építeni egy újat. Ahogy te is leírtad nem tudni , hogyan épült, de egész biztos, hogy a mai modern építési technológiáknak a közelébe sincs.

Ma már egész más elosztású épületeket is építenek mint régen, egész egyszerűen azért mert másként élünk. Sokkal jobban kell szigetelni, hiszen az energia árak is sokkal magasabban vannak mint régen. Gondolom az épületgépészete is cserélni kellene benne vagy kiépíteni, mert lehet nincs is. Víz , villany, gáz-fűtés stb stb.


Összegezve telekárat biztos megér de többet nem.

2013. febr. 7. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/34 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Lehet hogy olcsóbb felépíteni egy újat,mint felújítani egy ilyet. De ha még le is kell dózerrolni egy házat, az is kiadás, meg ha elvileg csak a gépészetet kell megcsinálni+ az egész belsőt felújítani, akkor szerintem olcsóbb felújítani.
2013. febr. 7. 10:05
 6/34 anonim ***** válasza:
100%
A vályogházak építéséről igen sokat tudhatsz meg ha szeretsz eljárni a skanzenekbe. Ennél az építésnél nem igazán az alap a lényeg.Nagyon egészséges a vályogházban élni. Aki ért a vályogvetéshez akkor nagyon hamar,nagyon olcsón rendbe lehet tenni. Egy szakértőtől tudom:ha a ház hosszában reped meg akkor nem szabad megvenni!!
2013. febr. 7. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/34 anonim ***** válasza:
80%

Ez nem egyszerű kérdés !! Itt nagyon részre hajlanak az emberek! Az a lényeg ,hogy neked mire van anyagi elérhetőséged. Hiába mondják ,hogy ne mert öreg ilyen -olyan,ha ez az elérhető számodra.És Magyarországon a házak 30% biztosan ilyen idős.

[link]

2013. febr. 7. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/34 A kérdező kommentje:
Jól mondod, kedves 7. hozzászóló, az anyaiak nagyon is végesek, sajnos hitelt is kell felvennünk és szeretnénk minél olcsóbban kijönni.
2013. febr. 7. 10:58
 9/34 anonim ***** válasza:
77%
Zsolt75-re ne halgass .Soha nem értettem miért ad valaki tanácsot olyan témában amihez nem ért.Egyszerűen teljesen leír egy házat ami vájogból készült mint ha az egy trágyadombal lenne egyenértékű.És miért írja hogy ugyanannyiba v. többe kerül egy régi ház felújítása mint egy új építése? Ezzel meg azt a sok családot írja le aki ezt csinálja.Komolyan gondolja hogy valaki azért újít fel egy düledező rossz házat mert nincs jobb dolga és nincs kedve egy újat építeni? Nálunk falun az összes ilyen régebbi házat rendbe raknak miután az idősek kihalnak és fiatalok kezébe kerül mert vagy megöröklik vagy megveszik viszonylag kevesebb pénzért.Kinek van itt manapság 15-20 millája egy új házra?Inkább vesznek 3-4 milláért egy kis parasztházat és apródonként újítgatják.Visszatérve kérdésedre a háznál az a lényeg legyen valamiféle alapja és ha lehet ez szigetelve is legyen mert a legnagyobb hibája vályogházaknak a vízszigetelés hiánya.De ez is megoldható utólag is és kis hozzáértéssel saját kezűleg is.Én is magam oldottam meg örökölt vályogházamnál.Azért nézesd meg egy hozzáértővel tapasztalt kőművessel de ha nem kerül sokba kivásárolni azt a részt ami nem a tiéd vágj bele.
2013. febr. 7. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/34 A kérdező kommentje:
Az én fiatal ismerőseim közül is sokan csinálják ezt, mint amit mi szeretnénk, fiatalon nem nagyon van 20 milliónk csak úgy új házra. Mindenképp megnézetjük, csak kíváncsi voltam a véleményetekre. Egyébként van egy repedés az egyik szobában az ablak aljától a padlóig, gondolom nem jelent jót. :(
2013. febr. 7. 12:15
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!