Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Bepanaszolható valahol az...

Bepanaszolható valahol az értékbecslő? Felülbírálható a becslése?

Figyelt kérdés
Egy nagyváros vonzáskörzetében ,kertvárosban építkeztünk 8 éve.Akkor 17,5 m-ra értékelte az otp az épülő ingatlant.Most hitelfelvétel miatt újra felértékeltettük ugyanannál a banknál és az értékbecslő 17m-ra értékelte,annak ellenére,hogy időközben felszerelésre került egy 2.5m ft-os napelemes rendszer,vízteres kandallóval,ami 1 M FT volt,valamint egy gyönyörű fedett terasz is kialakításra került(500ezer ft).A környéken csak új lakőházak vannak,út épült,közvilágítás lett,100 m-re bölcsőde nyílt,300 m-re óvoda és szinte teljesen beépült a környék.Ha már nem kaptunk hitelt,legalább szeretnénk visszakapni azt az 50000 ft-ot amivel megrövidítettek.Van-e erre esélyünk?Legalább bepanaszolni tudjuk az értékbecslőt?(nagyon lekezelő volt a stílusa)

2015. aug. 3. 20:05
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
46%

De mi okból panaszolnád be az értékbecslőt? Hiszen az ingatlan piac ára most a béka segge alatt van, és rosszabb az értékelése mint amennyit az ember belefektet.

Megtámadhatjátok, de elfogjátok veszíteni a pert.

2015. aug. 3. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
79%

No.

Az ingatlanpiac már nincs a béka segge alatt, igencsak fellendült. Nem is fellendülőben van, hanem konkrétan nagyon hasít. Megdrágultak az ingatlanok és az albérletek is.

Akinek van pénze, már nem meri bankbetétben tartani, azt hiszem érthető okokból. az ingatlan a leginkább értékálló befektetés.

Épp a héten olvastam szakmai portálon, hogy ma 5 ingatlanból 4-et azért vesznek meg, hogy kiadják.


Nem hiszem, hogy van értelme bepanaszolni az értékbecslőt, mert reálisnak tűnik a becslés.

Igen, drága volt a napelem, a kandalló, a terasz.

DE! mégiscsak eltelt 8 év, és amortizálódott az ingatlan! HA fel van újítva, ha nincs, ez már nem új építésű, veszített az értékéből. Azért maradt 17 millió, mert csináltatok rajta értéknövelő beruházásokat.

Az engem pont nem érdekelne, ha mondjuk vevő lennék, hogy bölcsőde meg óvoda épült, nekem nem releváns. A te házad nem ettől ér többet.

Az meg, hogy beépült, megint szubjektív. Kinek előny, kinek hátrány, nekem pl. pont hátrány lenne, én nem akarok szomszédokat meg zajt, meg kipufogógázt, meg grill-szagot, stb., stb.

Nem rövidített meg téged senki, egy ingatlan értéke nem úgy nő vagy csökken, ahogy te elképzelted.


persze, más jellegű, de azért leírom: ha veszel egy új autót 6 millióért, és költesz rá még ezután is egy csomót, akkor az nem jelenti azt, hogy utána már 8 milliót ér!


az ingatlan persze más tészta, de azt ne várd el, hogy maga az alapingatlan értéke az pont ugyanannyi, mint újkorában! az amortizáció miatt csökkent, az értéknövelés által nőtt, a végeredmény pedig az, amit a szakember megállapított.

nem fogják neked visszafizetni, mert semmi jogsértést nem követtek el.

2015. aug. 4. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

Akárhogy is nézem,ha kifizetsz 50000 Ft-ot a semmiért,az megrövidítés.Az nem igaz,hogy egyre kevesebbet ér az ingatlan,ha építkezéskor szántóföldön kívül nem sok minden van,mára pedig kiépült az infrastruktúra.Tévedés ne essék,nem azért kértünk értékbecslőt mert el akarjuk adni!!Az amortizáció miatti értékvesztés természetes,de ezeket bőven kompenzálja a fejlesztés.Nem egy 70 éves kockaházról beszélünk.Egy másik fórumon egy ingatlanügynök írt arról,hogy idén 3 értékbecslőt panaszolt be és ebből kettőnél igazat adtak neki.Gondoltam lesz itt is olyan JÓSZÁNDÉKÚ , valódi szakértő,aki nem rosszindulatból és kioktatva adja a"tanácsot".Egy autót meg ne hasonlítsunk egy házhoz.

Mivel erre a környékre CSALÁDOK költöznek kis gyerekkel,egyértelműen előnynek számít az ovi és a bölcsi.

2015. aug. 4. 16:07
 4/12 anonim ***** válasza:
76%

Ha nem tetszik egyik válasz sem amiben azt írják, hogy nem történt az értékbecslő részéről semmi törvényellenes akkor miért nem perled be?

Hiszen te meg vagy győződve arról, hogy az értékbecsló meglopott titeket. Ebben az esetben ne a gyakorira írd ki a panaszodat, hanem tessék elmenni egy ügyvédhez, és indítsatok egy feljelentést az adott értékbecslő ellen.

Ha szerencséd van, és megnyered a pert, akkor visszakapod az 50 ezredet, és a bírósági per költségét sem kell kifizetned. Ha az értékbecslőnek lesz igaza, akkor nem kapsz vissza tőle semmit, de neked ki kell fizetned a per költségeit, és az ügyvéd honoráriumát is.


Én is úgy gondolom egyébként, hogy az értékbecslő rendes munkát végzett, de nyilván nem látom a házat, a fejlesztést stb. Én csak a leírás alapján gondolom így.

2015. aug. 4. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
87%

"Az amortizáció miatti értékvesztés természetes,de ezeket bőven kompenzálja a fejlesztés"


Így van, ahogy leírtad. Kompenzálja. Ezért tartasz ugyanott, mint amennyit korábban, eredetileg ért a ház. Én is ugyanezt írtam. Az egyik dolog elvesz az értékéből, a másik hozzáad. A beruházások nem jelentik azt, hogy azoktól az ingatlan értéke nőni fog.

Lehet rosszul fogalmaztam, most ugye nem lárom az előző választ,a mikor ezt írom.

Lehet értéknövelő beruházást írtam, esetleg értékmegőrzőt kellett volna, akkor tisztább lenne.


Nem igazán értem a hisztidet, nem kell besértődni, bennem aztán semmi rosszindulat nem volt, reálisan néztem a dolgot.

De úgy látom, te olyan vagy, hogy ha nem tetszik valami, akkor vagy bepereled az illetőt, vagy ilyen oldalon, ahol ezt nem tudod megtenni, elkezdesz raplizni. Nézd, nem történhet mindig minden úgy, ahogy te akarod, ha nem hiszed el, vagy nem fogadod el az ilyen oldalra írt válaszokat, akkor nem kell feltenni a kérdést. Persze ugyanannyi jogod van kérdezni, mint bárki másnak, csak abban benne van az a lehetőség, hogy nem azt a választ kapod, amit vártál.

2015. aug. 4. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
71%

Igénybe veszel egy szolgáltatást, amit a szolgáltató elvégez, te ezzel utólag nem vagy megelégedve, és visszakéred a pénzt?

Hát ez nem egészen így működik.

Ha kimegy egy másik értékBECSLŐ, és 1-2 millióval többet mond, én úgy gondolom, akkor sem jár vissza a pénz.

Ez egy becsérték, azaz egy BECSÜLT érték, érted?

Nem azt jelenti, hogy te pont ennyiért tudnád eladni a házad, hanem hogy minimum ennyit ér.

Amikor hitelhez kell értékbecslés, és a ház ér 20-25 milliót, akkor sem a felső értéket fogja mondani az értékbecslő, hanem az alsót, tehát a ház minimum 20-at ér, ha bedőlne a hitel, akkor a bank 20-ért vagy az alatt tudná értékesíteni.

Egy értékbecslő sokkal racionálisabban nézi a dolgot, nálad az érzelmi tényezők is játszanak, neked nyilván sokkal többet ér a ház, mint egy idegennek.


Az meg miféle válasz már, hogy "ide CSALÁDOK költöznek"?

Az költözik oda holnap, aki megveszi, lehet egy család, de ugyanúgy lehet egy szekta, vagy egy egyedülálló drogos fiatal srác, vagy egy özvegy öregasszony.

Családok MINDENHOL élnek, ez a mondatod nonszensz. Ha kedves kertvárosi környék, akkor is ugyanúgy élhet ott egy fiatal üzletember, mint egy anya-apa-gyerek mintacsalád.

Óvoda meg iskola meg majdhogynem mindenhol van a közelben, ezek körzetesek, nem nagyon hiszem, hogy van olyan kertvárosi rész, ahonnan 20 km-t kéne menned a gyerekeddel az oviig.

Ha olyan okos vagy, meg mindenképp csak annak hiszel, aki számodra kedvező választ ad, akkor menj és kérj egy új értékbecslést, de ha az meg 16 milliót mond, akkor kérsz egy harmadikat is? És ezt is bepereled?

2015. aug. 4. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Kedves válaszolók!örülök hogy ilyen sok okos és figyelmes ember van.A panasz és a beperles szerintem nem ugyanazt jelenti,én az előbbit írtam a kérdésemben.Naivan arra számítottam,hogy az a személy,aki egy hasonló esetnél értelmes és hasznos választ tudott adni a kérdezőnek,esetleg engem is megtisztel valaszaval,vagy valaki más,aki járt már így.ehelyett kifogtam néhány önjelölt okostojast.Már látom,hogy igaz,amit írnak az oldalon hogy csak simán értékeljük le az ilyen embereket,ne menjünk bele felesleges vitákba...
2015. aug. 4. 20:29
 8/12 anonim ***** válasza:
53%

Értékelj le, szerintem neked ennyi örömöd van az életben, mindenkit lehúzni.

Itt egyedül te vagy az önjelölt okostojás, de ezt úgysem fogadod el, menj és panaszold be a szakmájához értőt, te, egy laikus, aztán megint fizethetsz. :)

2015. aug. 5. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
94%

Én elmesélem mi, hogy jártunk az értékbecslővel.

Mi válás miatt kértünk értékbecslőt, mert úgy egyeztünk meg, hogy én kifizetem a felét annak az összegnek amit az értékbecslő mondott. Hívtam egyet akinek fizettem 35 ezer forintot. Kijött, elvégezte a munkáját, majd elküldte a részletes értékbecslésről készült adatokat, és a végösszeget. 14 millióra értékelte a házat. Nekem megfelelt mert szerintem reális árat mondott ha mindent figyelembe veszünk. A volt férjem szerint az értékbecslő nem végezte jól a munkáját, így felülbírálta, és a saját költségére most ő küldött ki egy másik értékbecslőt. Kijött, elvégezte a munkáját, majd küldött 2 lapot ami nem volt részletes leírás de az értékelése rajta volt. Ő 26 millióra értékelte. Azt hittem seggre ülök. Azért nagyon nem mindegy hogy 14 vagy 26 millió. Ezt a döntést én nem fogadtam el, mert kizártnak tartottam, hogy a házunk ennyit ér.(oké, felújított, szép, jó környék de akkor is volt egy ár amennyit ért a többi ingatlanhoz képest)

Mivel ezt én bíráltam felül, így a bíróságtól kértünk segítséget. A bíróság a saját értékbecslőjüket küldte ki. Ő is kijött, ő is elvégezte a munkáját. Tőle is megkaptuk a részletes értékbecslés adatait. Ő 12.5 millióra értékelte a házunkat. Mivel ez bírósági értékbecslő volt, így ezt már sem én ( én nem is akartam) sem a volt férjem nem bírálhatta felül.

Ez az összeg lett a hivatalos.


Szóval mi így jártunk. De itt nem ér végett a story. A volt férjem rájött, hogy kicsit sokat fizetett az értékbecslőknek. Ugye ott volt az akit ő rendelt ki, aki elkért tőle 20-30 ezret, és ott volt a bírósági értékbecslő akinek 40 ezret kellett fizetni, vagyis ennek a felét 20 ezret. Így ő kifizetett 50 ezer forintot amit sokkalt. Ezért az általa kirendelt értékbecslőtől követelte vissza a pénzét, hogy nem végezte jól a munkáját. Tény, hogy ha figyelembe vesszük az én általam rendelt és a bírósági értékbecslőt akkor mindkettő szakszerű, részletes, precíz adatokat adott meg, míg a második majdnem egy gyűrött papírra firkantott pár számot. Nem volt hajlandó fizetni, mondván, ő csak a munkáját végezte.

Mivel úgyis a bírósági ügyeinket intéztük (meglepő de mi ketten baráti hangulatban, vita nélkül) a volt férjem rákérdezett a bíróra (ha már ott vagyunk), hogy érdemes- e külön polgári pert indítania hanyag munkavégzés miatt. A bíró rendes fazon volt, és elmondta, hogy nem. Mivel az értékbecslőt saját maga választotta, így nem merülhet fel az, hogy az értékbecslőnek hátsó szándékai lennének. Ahogy mondta, nagyon sok értékbecslő van akiket mielőtt alkalmaznánk le lehet ellenőrizni, lehet információt gyűjteni a munkájával kapcsolatban. Rá is kérdezett, hogy a volt férjem érdeklődött-e, utána járt, hogy az adott cég milyen referenciákkal rendelkezik. Hát nem. Így a bíró szerint ha rossz munkát is végzett az értékbecslő akkor is elvégezte a munkáját.

Szóval az exférjem lenyelte a dühét, és nem ment tovább..

Hát mi így jártunk.

2015. aug. 5. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
91%

Bepanaszolható, bár kérdés, hogy hol panaszolnád be? (A banknál hiába, hiszen ő pont a szigort várja el a becslőitől.) Be is perelheted, csak veszíteni fogsz. Ennek több oka is van. Egyrészt, hogy ez egy, ahogy a neve is mondja, csak becslés, amibe bőven van plusz-mínusz puffer. Másrészt mindenki tudja, hogy az értékbecslések mindig a megrendelő érdekeit tartja szem előtt, így a banki értékbecslők most már (tanulva a devizahiteles balhéból és a sok bedőlt hitelből, ami rontja a bankok jövedelmezőségét) szigorúak, nehogy belefusson abba a bank, hogy a ház eladása után sem jut hozzá a követeléséhez. De pl ha nav küld értékbecslőt illeték megállapításhoz, ő mindig bőven felül fogja értékelni, hogy több illetéket kelljen fizetni, és még ezer meg egy ilyen eset van.

Ha van felesleges pénzed és időd, akkor perelj, de annak az esélye, hogy nyerj, hát... eléggé kicsi.

2015. aug. 5. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!