Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Ilyen feltételekkel belevágnát...

Ilyen feltételekkel belevágnátok lakásvásárlásba?

Figyelt kérdés

2 db 4 éves lakástakarékom fog lejárni nem egészen egy év múlva. Ebből a megtakarításom kb. 2,4 millió forint, további 1,5-et hozzá tudnék rakni, így egy önerőt letehetnék lakás célú hitelre.

Nem hangzik túl jól, hogyha Budapest környékén szeretnék egy kisebb lakást vásárolni, ahogy osztottam-szoroztam és a banki ügyintézővel beszéltem, 20 éven keresztül kellene kb. 50-60 ezer forintot kiperkálnom hitel törlesztésre.

A lényegi dolgok nem változnak, ugyanis 25 éves vagyok és jelenleg albérletben élek, amire szintén kifizetek ennyit úgy, hogy másod magammal lakok egy lakásban.

Ha a lakás a sajátom lenne (2 szobás) és kiadnám az egyik szobáját (várhatóan maradna a lakótársam), akkor már legalább a felét kifizetné ő és máris könnyebb helyzetben lennék.

Ha megszorulnék, kitesznek a munkahelyemről, vagy bármi hasonló történik, akkor 1-2 hónapot kitudnék húzni, ha nagy gond van, akkor pedig hazatudok költözni a szüleimhez és kitudom adni annyiért, amiből szintén állhatók legalább a részletek.


Fogalmam sincs mennyire hozok jó döntést, mert 20 évre ekkora összeggel lekötni magamat előre, elég durván hangzik. A jelenlegi lakásunk is eladóvá válik várhatóan, így elképzelhető, hogy ezt venném meg, nagyon szeretek itt lakni. A rezsi 35 ezer körül szokott lenni mindennel együtt, tehát ha egyedül élnék itt 95 ezret fizetnék havonta a nettó 150 ezres fizumból csak lakhatásra. Ha van lakótársam, akkor ennek a felét és így félretenni is tudok valamicskét. Node felmerül a kérdés, hogy örök életemben valaki mással fogok lakni??


Nem túl nagy vállalás ez?


Igazából azt érzem, hogy egyik sz*rból lépek a másikba, de talán a másik egy kicsit jobb, hiszen most ugyanazt a pénzt dobálom ki az ablakon, amit a sajátomba fektethetnék és amíg fiatal vagyok és hajlandó vagyok mással élni, addig az is nagy segítség, hogy valaki fizeti a részleteim felét.


Ti mit tennétek?



2015. nov. 8. 15:52
 1/9 anonim válasza:

Mi is hasonló helyzetbe leszünk csak én a férjemmel nekünk még van 3 év 4 hónap plusz addig még félre is kéne tenni

szerintem addig párod is lehet/ ha most jelenleg nincs / és akkor lehet könnyebben vissza tudnád tudnátok fizetni.

2015. nov. 8. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
22%

Én nem vágnék bele.

Mondjuk, én egy albérletre sem fizetnék 60 000-et, úgy, hogy azért csak egy szobát kapok. Ennyiért egyedül is bérelhetnél egy garzont vagy egy kisebb 1,5 szobást.

Szerintem inkább gyűjts még, aztán ha találsz magadnak párt, akkor majd vele közösen rakjatok fészket.

2015. nov. 8. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Hát, éppenséggel a vásárlást követően is meg lehet csinálni, ha úgy alakul, hogy bérlőtárs ki, partner be, és akkor ő fizetné a másik felét.


A szülők nem tudnak segíteni esetleg? Legalább kamatmentes hitellel?

2015. nov. 8. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
50%

Én is hasonló cipőben járok, jártam. Szülői támogatással, a fundamentás hitelt léptem meg, mert ez fix kamatozású. Egyébként most nem mernék olyat felvenni aminél változhat a kamat, mert most nagyon alacsony, ennél csak több lesz.


Jól érzed, hogy ha ugyanott vagy kiadott pénzben akkor jobb a sajátot fizetni, legalább lesz valamid, a másik pedig, hogy valószínűleg nem ugyanennyit fogsz keresni 2-3 év múlva, hanem sikerül előrelépned és így akkor máris jobb a helyzet.


Egyébként nekem is minden bajom van az ilyen hosszútávú elköteleződéssel, de jobb megoldás nagyon nincs, mert így még jó 20 év mire egy összegben ki tudnál fizetni egy lakást. Szóval nagyon alaposan, akár ügyvéddel együtt mérlegelj, hogy milyen konstrukció lenne a legjobb neked, és hajrá, vágj bele.

2015. nov. 9. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

A szüleim sajnos nem tudnak segíteni. Az egyik lakástakarékot ők fizették, ez is bőven több, mint amit elvárhatnék. Ha megszorulok, akkor átmenetileg, pár hónapon keresztül ők is tudnának segíteni anyagilag, amíg nem találok megoldást, de erre sem alapozhatok, kitudja mi lesz holnap?


Nehéz belevágni, de aki nem mer kockáztatni...

2015. nov. 9. 18:21
 6/9 anonim ***** válasza:

Szia!


Elmondanék néhány dolgot, amit gondolj át, mielőtt belemész a hitelfelvételbe!


1. Nem szabad kicentizni, fontos, hogy maradjon tartalékod

a vásárlás (ügyvédi költség, illeték, stb) után!


2. Ha csak 1-2 havi tartalékod van, az nagyon kevés! Annyi hitelt vegyél fel, hogy legalább 6 havi tartalékod maradjon a vásárlás után!


3. Sokan azt gondolják, hogy csak a devizahitel van kitéve a kamatváltozásnak, de ez nem igaz! Gondolj arra, hogy most nagyon alacsony a jegybanki alapkamat, és innen már gyakorlatilag csak feljebb tud menni. A hitel kamata és a törlesztő pedig követi ennek változását. Úgy kalkulálj a hitelfelvételnél, hogy számíts arra, hogy pár év múlva simán másfélszeresére, vagy akár a duplájára is nőhet a törlesztőd! Keress egy hitelkalkulátort (MNB honlapján van egy), ahol be tudod írni a kamat %-át, és nézd meg, hogy változik a törlesztőrészlet, ha a mostani 4-5%-ról felmegy mondjuk 10%-ra!


4. Ne felejtsd el a törlesztőnél belekalkulálni, hogy biztosítást is kell majd kötnöd az ingatlanra. Ez is egy plusz fix költség.


5. Egy találomra választott hitelkalkulátor alapján most kb 8 millió forintos hitelnek 50-60 ezer forintos a törlesztője 20 évre. A 8 millió forint ilyen jövedelem mellett iszonyú sok!!! Nekem magasabb a jövedelmem, de csak egy 4 milliós hitelt mertem elvállalni. De ezt 4-5 év alatt vissza tudom fizetni.


6. Ne centizd ki a dolgokat! Én a helyedben 50-60 ezres törlesztőbe max akkor vágnék bele, ha mellette legalább ugyanennyit félre tudnék tenni!


7. Nem akarom elvenni a kedvedet, de inkább vegyél olcsóbb, kisebb lakást, minthogy bajba kerülj, és elvesszen az a nem kevés pénzed, amit beleteszel.


8. Kisebb összegre tudok egy kb. kamatmentes konstrukciót. Ez az én kérdésem volt:


http://www.gyakorikerdesek.hu/uzlet-es-penzugyek__banki-ugye..


Remélem, segítettem.

2015. nov. 9. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

gazából azt érzem, hogy egyik sz*rból lépek a másikba, de talán a másik egy kicsit jobb, hiszen most ugyanazt a pénzt dobálom ki az ablakon, amit a sajátomba fektethetnék (...)


Ezt meg kellett, hogy mosolyogjam, mert ironikusan fogalmaztal.

Tanacsot nem adnek, de kerlek gondolj arra, hogy azt a lakst csak husz ev mulva mondhatnad a sajatodnak, amikor mar 3X-rat kifizetted a kiindulo összegnek.


Ha, most hitelt veszel fel, akkor tkp. mi valtozik?


Eddig függsz a föberlötöl, azutan meg a bankttol.

Lakastulajdonos nem leszel, csak husz ev mulva.

Hányan dobtak mar be a törölközöt, mert nem tudtak a reszleteket fizetni?

Masreszt egy ingatlannal röghöz vagy kötve. Ha, maskepp alakulnak a jövöbeni elkepzeleseid es mashol talalsz egy allast, abban az esetben, az ingatlan akar konc is lehet.


Mig a jegybanki kamatok nem emelkednek, addig mindenki a beton-aranyba, az ingatlanba parkolja a penzet, es nyilvan ahol a kerseslet nagy, ott emelkednek az árak is. Szerintem, mivel nincs kilatas arra, hogy a jegybanki kamatok emelkedni fognak belathato idön belül, igy az ingatlanarak nönek, azokkal együtt a lakberek is.

2015. nov. 9. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
9. Arra pedig ne alapozz, hogy majd több lesz a fizetésed! Nem tudhatod, hogy mi lesz pár év múlva. A mostani helyzetedet és anyagi lehetőségeidet vedd alapul, mert ez az, ami egyelőre fix. Ha majd több lesz a fizetésed, és többet tudsz majd félrerakni, akkor kezdj el gondolkozni azon, hogy mit tegyél vele!
2015. nov. 9. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Mindenképp várnék és gyűjtenék és indítanék még előtakarékosságit, nem csak az enyém, hanem mások nevén is. Indíthatsz még a szüleid nevén is egyet egyet, a pénz meg nálad köt ki a végén.
2015. nov. 21. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!