Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Hogyan tudnám eladni ezt az...

Hogyan tudnám eladni ezt az ingatlant?

Figyelt kérdés
A ház 2/3 részben az én tulajdonomban van, azonban volt páromé a maradék 1/3 rész. Én el szeretném adni, ő viszont nem akarja. Tehetek valamit, akár bírósági úton is, hogy a pénzemhez hozzá tudjak jutni?

2015. dec. 1. 11:00
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
43%

Tehetsz. Megpróbálod meggyőzni, hogy adja el:)

Jogilag viszont nem kötelezhető semmiféle formában, hogy adja el a tulajdonát. 2/3 részt meg senki nem fog venni.

Ha ő nem akarja eladni akkor eléggé patt helyzet:(

2015. dec. 1. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
32%
Nem kötelezheted az eladásra. A sajátoddal rendelkezhetsz csak azt meg senki nem fogja megvenni.
2015. dec. 1. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 Kései Sirató ***** válasza:
21%
Nem tehetsz semmit - mármint jogi úton. Mindketten benne laktok? Ha igen, akkor oda költöztetném az új páromat, és addig idegesíteném, míg meg nem gondolja magát. Ilyen esetben az szokott történni, hogy a makacs emberek mégis meggondolják magukat. Ha nincs új párod, költöztesd oda egy rokonod, vagy pedig egy albérlőt, mindegy hogy ki, csak az a lényeg, hogy neki útban legyen és bosszantsa őt annyira a helyzet, hogy el akarja adni. Ha az exed nem is él ebben a házban, akkor ezek a módszerek szóba se jöhetnek, akkor írass neki ügyvéddel levelet, próbálja őt meggyőzni az ügyvéd.
2015. dec. 1. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
82%

DE, TEHETSZ!!!


A bíróságon kéred a közös tulajdon megszüntetését! Utána el tudod adni, természetesen a vételár megfelelö hányadát ki kell fizetnia at exnek.

2015. dec. 1. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
0%

Mik az érvei?

Ki tudnád fizetni?

Bírósági úton nem tudsz semmit sem tenni. Csak kivásárolhatod, hogy a tiéd legyen 100%-ban. És utána azt csinálsz vele, amit akarsz.

Remélem, a költségeken is osztoztok és nem neked kell mindent fizetni.

2015. dec. 1. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
71%

A 4. válaszoló írja jól.

"A közös tulajdon megszüntetését bármelyik tulajdonostárs követelheti."

Új PTK 5:83-84. §-ban van a lényeg.


Keress ügyvédet.

Bíróságon a közös tulajdon megszüntetését kell kérvényezni.

A tulajdonostársnak elővásárlási joga van, tehát ha meg akarja venni a tulajdoni hányadodat, akkor neki kell eladnod. (Ha nem tudtok megegyezni az árban, bíróság ezt is eldöntheti, szakértő bevonásával.)

Ha ő nem akarja megvenni, akkor a bíróság határozata alapján keresni kell vevőt, szabadon választott módon. Végső esetben a bíróság a lakás elárverezését is előírhatja, ha legalább egyiktek ebbe belemegy, de ez általában már értékvesztéssel jár, így mindketten jobban teszitek, ha nem mentek el eddig.

Csak akkor pereskedj, ha nagyon muszáj, mert sok pénzbe kerülhet.

2015. dec. 1. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 A kérdező kommentje:
Tehát ha jól értem, ha közös tulajdon megszüntetését kérvényezem a bíróságon, akkor eladhatom az ingatlant az exem 1/3 részét kifizetve, vagy elárverezhetem. Sajnos ő nem akar kiköltözni, bár van másik rosszabb állapotban lévő ingatlana, de nem akar oda költözni. Megvenni az én részemet pedig nem tudja, mert nincs rá pénze.
2015. dec. 1. 15:37
 8/18 A kérdező kommentje:
Az ingatlan 2 szintes, ő az alsó részében él, én a felsőben.
2015. dec. 1. 15:39
 9/18 anonim ***** válasza:
13%

Gondold meg a pereskedést és gyűjtsd az ész érveket....


" A BÍRÓSÁG SZEMPONTJAI közös tulajdon megszüntetése iránt indított perben


Tudnod kell: a bíróság sosem fog olyan megoldást a felekre erőltetni, melyet egyik fél sem akar. A pénzbeli megváltásban pedig csak akkor reménykedj, ha a természetbeni megosztás a bíró szerint sem lehetséges, légy tehát körültekintő, amikor a saját dolgodat ítéled meg.


A közös tulajdon tárgyait ugyanis elsősorban természetben kell megosztani. Ez a közös tulajdon tárgyának fizikai megosztását (telek esetén pl. négyzetméter stb. szerinti megosztást) jelent, ami után az egyes részek külön-külön a tulajdonostársak kizárólagos tulajdonába kerülnek, de mindegyik rész csak egyvalakiébe.

A természetbeni megosztásnak felmerülhet akár három akadálya is:

a) ez nem lehetséges, ha maga a dolog (ingatlan) oszthatatlan;

b) ha a megosztás fizikailag lehetséges ugyan, de jelentős értékcsökkenéssel járna, akkor sem osztja majd meg a bíróság,

c) vagy ha a megosztás maga gátolná a rendeltetésszerű használatot.

Ha a megosztás során a tulajdoni arányok nem érvényesíthetők, a különbözet pénzbeli megtérítéséről kell gondoskodni.

Mikor mondja azt a bíróság, hogy az egyik tulajdonostárs “fizesse” ki a többieket?


Ha a természetben megosztás nem lehetséges, a bíróság csak akkor fogja ítéletében kimondani, hogy az egyik tulajdonos “fizesse ki”a többi(eke)t, vagyis pénzben váltsa meg a neki megítélt részeket. Ingatlanszakértő segít majd a bírónak az értékbecslésben."


Vedd figyelembe, hogy neked előbb ki kell fizetned , hogy az egész a tied legyen majd utána adhatod az el az ingatlant mert más tulajdonát nem lehet eladni és a bíróság sem fogja eladatni...veled fogja előbb kifizettetni.

2015. dec. 1. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
60%

De igen, a bíróság el fogja adatni az ingatlant, ha már semmi más megoldás nem működik. Mert természetesen nem ez az első.


Azért itt kérdéses, hogy a bíróság hogy dönt, külön lakásnak lehet-e minősíteni a két szintet. Ha úgy dönt, hogy nem, akkor neked úgy jó. Ha mondjuk a földszint nappalijából lehet felmenni az emeletre, akkor nyilván nem lehet árán eladni a földszintet vagy az emeletet, még féláron se nagyon.


Jogod van az ingatlanod ellenértékéhez jutni, és nem kell megvenned az exed részét. Az egyikteknek sem érdeke, hogy a lakás teljes egészében a nevedre kerüljön, tehát a bíróság így nem dönthet. (Benne van az említett paragrafusban.)

Az exnek joga van a sajátját megtartani, ha kifizeti a te részedet.

Ha nem fizeti ki, és a bíróság úgy dönt, hogy csak komoly értékcsökkenéssel lehetne eladni a te szintedet külön, akkor jön a kötelező eladás, és az eladási áron megosztoztok.

Ha az exed minden vevőre azt mondja, hogy nem, csak hogy ne legyen eladva a ház, akkor egy idő után a bíróság elrendelheti az árverést, egy minimum ár meghatározásával.

2015. dec. 1. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!