Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » A magánvégrendelet jó-e, h ne...

A magánvégrendelet jó-e, h ne örököljek Apu után 1/4 rész ingatlant?

Figyelt kérdés

Anyuval közös és tehermentes lakásban élnek, de apám haldoklik és hirtelen történt. Apuval nem volt túl jó kapcsolatunk.

Nem szerettem volna öröklni, de tudomásom szerint nem mondhatok le az örökségről, mert van gyerekem és a gyámhatóság engedélye kellene, de mivel pozitív örökség nem járulnának hozzá. (Bár nem értem mi közük egy normálisan élő család örökléséhez).


Magánvégrendeletre gondoltam és csak a lakással kapcsolatban, mert nem tudjuk pontosan hogy apu mi mindenbe ment bele borgőzös perceiben és hány számlán szórta szét a közös, de kevéske pénzüket. Elvileg tartozása nem lehet, bár üdülési joga az van.


Elfogadhatja-e a közjegyző, h csak 1 valamire, de a legnagyobb értékűre lenne végrendelet? A többi örökség értéke jóval kevesebb, biztos nem érik el a kötelesrészt. Igazából semmit nem szeretnék tőle, lemondanék, ha lehetne, mert inkább Anyunak kellene, főleg egyedül lesz. Jövőre a társasházat felújitják, hitel kell rá, vagy a lakást eladni és kisebbet keresni, kocsit (Suzuki Alto) eladni, mert kicsi is és anyunak jogsija sincs.

Én a babámmal vagyok otthon, tölük 2 óra utazásra és szintén jogsi nélkül. A fiam nem egyszerű eset, nem könnyű vele bárhova elmenni és ott lenni. Öszintén nem szeretnék, napokat hivatalokba tölteni, ill. a férjem szabijait erre elhasználni, mikor azok a gyerek orvoshoz cipelésére kellenek.



2016. jan. 19. 01:10
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:
Csak anyu meg én vagyunk az örökösök.
2016. jan. 19. 01:13
 2/13 anonim ***** válasza:
79%
Szimplán a hagyatéki tárgyaláson elintézitek
2016. jan. 19. 07:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
38%

Hagyateki eljaraskor lemondhatsz az oroksegedrol anyukad javara. Szerintem a gyamugy nem szolhat bele, mert nem a gyereked orokol, hanem te.

A maganvegrendelet lehet, hogy tobbe kerul es bonyolultabb - raadasul a meg elo, de mar haldoklo apukadnak is lelki megterheles, foloslegesen.

Egeszen pontos valaszt hozzaertoktol kellene kerned:

[link]

2016. jan. 19. 07:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
49%

NEm tudom, honnan szedik egyre többen, hogy az örökségröl nem lehet lemondani/visszautasítani, ha van gyereke az örökösnek. A gyámhatóság CSAK abba szólhat bele, ha a GYEREK örököl, a szülö örökléséhez semmi közük!


Emellett az örökségröl símán lemodnhatsz a hagyatéki tárgyaláson, illetve ha lefogadod, akkor odaajándékozhatod vagy (legalább is papiron) eladhatod anyukádnak.

A végrendeletnek semmi értelme sem lenne, mert az csak akkor lép életbe, ha te meghalsz, elötte változatlanul a tiéd marad az ingatlanrész.

2016. jan. 19. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
72%

Ahogy a 4/4-es írja:

A gyámhatóságnak ehhez semmi köze.

Apósom halála után a férjem lemondott a testvére javára a hagyatékin, semmi gond nem volt belőle, pedig 2 kiskorú gyerekünk volt akkor (és még hitelünk is)

"Igazából semmit nem szeretnék tőle, lemondanék, ha lehetne"

Lehet. Lemondhatsz (majd) róla.

2016. jan. 19. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
0%

Ahogy írják, gyámügynek semmi köze hozzá. AZ a TE örökséged.

Le is mondhatsz.

Vagy a kocsit megtartod, a lakást anyukádnak ajándékozod.

2016. jan. 19. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 kovpet ***** válasza:
40%

Pontosan miért nem akarsz örökölni, ha pozitív az örökség?

Nem, szelektíven nem lehet örökölni. Az örökség a vagyont érinti, nem a vagyon egy részét. Vagy kell az örökség vagy nem kell, mazsolázgatni nem lehet, hogy ez kell, az meg nem kell.


Ha pozitív az örökség, akkor a gyámügy nem hagyja, hogy a gyerek lemondjon róla, én is így tudom. Az előző válaszolók nem értem, hogy miért mondják, hogy nincs köze a gyámügynek. Ha visszautasítja az örökséget, akkor az előbb lefelé, majd felfelé tovább száll, így a gyerek örököl a kérdező után. Így jön képbe a gyámügy.


"biztos nem érik el a kötelesrészt"


A kötelesrész akkor van, ha kizárnak az örökségből. Ez most nem áll fenn.


Írd le légy szíves, hogy pontosan mitől félsz? A sok ügyintézéstől?


Amúgy: él még a faterod? Csak mert amíg él, addig nincs szó semmilyen örökségről...

2016. jan. 19. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Akivel nem vagyok jóban attól nem szivesen fogadok el értéket/dolgokat. Ráadásul, anyu ezekért megszenvedett apu mellett, neki járna mind és az is, h. egyedül rendelkezzen felettük. Egyébként meg nem válogatnék, csak nem tudom, h pontosan mennyi számlája van és mit irjak a végrendelet mintába a lakás, a kocsi, az üdülési jog után. Mikor elkezdtem összeírni kiakadtam.

A másik meg a sok ügyintézés amitől tartok. Nagynéném halála után láttam, egy örökössel (az apám) viszonylag simán ment minden, de nem is volt sok mindene. Nem szeretnék napokat közjegyzöhöz, bankokba, egyébb helyekre járni, csak hogy a kevéske szétszort pénzt összeszedjük. A gyerekemmel kell foglalkoznom. Egyébként napjai vannak hátra és sajnos az állapotáról.

2016. jan. 19. 13:24
 9/13 A kérdező kommentje:
...ő tehet.
2016. jan. 19. 13:25
 10/13 kovpet ***** válasza:
40%

"Akivel nem vagyok jóban attól nem szivesen fogadok el értéket/dolgokat."


Dehát ha örökölsz, akkor már nem él. Nem adja a dolgokat, hanem öröklöd, így nem értem az egészet.


Ha azt szeretnéd, hogy anyukádé legyen, akkor egyeneságon illetékmentesen neki tudod majd ajándékozni. De utána is te fogod örökölni, tehát ez felesleges, szerintem.

De ha csak az a célod, hogy ő rendelkezzen felette, akkor minek ez a jogi cécó? Hagyod, hogy rendelkezzen és kész. Maximum alá kell írnod, ha valami adás-vételre kerül sor.



Te semmit ne írj a végrendeletbe, mert azt nem neked kell megírnod, hanem annak, aki után örökölsz majd. A te végrendeleted akkor számít majd, ha te halsz meg. Most neki kell megírnia, ő meg csak tudja, hogy mije van, nem? :)


Én a helyedben nem tartanék ennyire az ügyintézéstől. Hány számlája lehet? 2-3 max, nem? Az 2-3x egy óra. De még az is lehet, hogy nem kell személyesen bemenni a bankokba, csak beküldeni a halotti anyakönyvi kivonatot.


Vagy nem értek valamit vagy túlzott a félelmed.

2016. jan. 19. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!