Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Mennyi időbe telik egy ingatla...

Mennyi időbe telik egy ingatlan átiratása (átruházása) másra?

Figyelt kérdés

(Teljesen dilettáns vagyok a témában, szóval ha nem megfelelő fogalmakat használok, amiatt előre is elnézést.)


Ha nem szükséges, egyelőre még nem osztanám meg miért tenném ezt, de a legfontosabb, hogy minél rövidebb időn belül menjen végbe a folyamat, továbbá az is érdekelne, hogy mennyibe kerül ez, és van-e mód arra, hogy záradékba vegyék azt, hogy nem adhatja el az új tulajdonos az ingatlant, és adott időn belül köteles visszaruházni rám. Tudom, elég speciális az eset, talán nem is létezik még csak hasonló megoldás sem.



#adó #költség #záradék #ingatlan átiratás
2016. máj. 15. 21:01
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%

1. Az adásvételi szerzödést megcsinálod a közjegyzönél, a vevö kifizetni az árát, te lefizeted az illetéket. Ezt egy nap meg lehet csinálni, attól kezdve a vevöé az ingatlan.


2. Olyan kikötés viszont lehetetlen, hogy a vevö nem adhatja el, illetve hogy vissza kell neked adnia, ugyanis az eladásnak éppen az a lényege, hogy az adott ingatlan másé lett.


3. Amennyiben ez az akció arra szolgálna, hogy a meglévö vagyonodat "eltüntesd", akkor hiába adod el, ez événytelen és emellett még igen komoly büntetésre is számíthatsz

2016. máj. 15. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:
Miért kapnék büntetést? Nem eladásról van amúgy szó, talán ajándékozásnak nevezik ezt, vagy valami hasonló.. ebben az esetben is van illeték? mennyi az?
2016. máj. 15. 22:22
 3/16 xswerdy ***** válasza:

Nem korrekt amit fent írtak. Igen, ki lehet az adásvételi szerződésben kötni visszavásárlási jogot. Rögzíteni kell, hogy meddig, és milyen áron vásárolhatod vissza egyoldalú nyilatkozattal az ingatlant. Ez nem gátolja meg a vevőt a továbbadásban, de a visszavásárlási jogod érvényben marad.


Ajándékozásnál viszont nincs ilyen visszavételi lehetőség. Az ajándékot speciális esetekben lehet visszakövetelni, de ajándékozáskor nem lehet azon túlmenően visszavételi lehetőséget kikötni.


Igen, illetéke az ajándéknak is van. Egyenesági rokonok között egyébként az adásvétel és az ajándékozás is illetékmentes.


Ügyvédnél, vagy közjegyzőnél tudjátok megkötni mind az adásvételi, mind az ajándékozási szerződést. Ügyvédnél az ár megállapodás tárgya, a közjegyzőnek fix díjszabása van. A földhivatalba ő viszi be a papírokat, az átírás általában hamar megtörténik.

2016. máj. 16. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm a korrekt választ! Ajándékozásról lenne inkább szó, konkrétan a szüleimnek adnám, mivel ingatlannal a tulajdonomban nemhogy szociális támogatást, de még kollégiumot se kapnék, annak ellenére, hogy gyakorlatilag mélyszegénységben élek, és a lakásomban mamám özvegye lakik ingyen. Így viszont kétséges, hogy meg merjem-e lépni ezt, mert annyira nem bízom anyámban és a férjében, hogy nyugodtan adjam oda nekik a lakást 2 évre, amíg felsőoktatásban tanulok, mert biztosan eladnák. Teljesen biztos, hogy nincs rá valamilyen mód, hogy ezt megakadályozhassam és kiköthessem, hogy visszaadják a lakásomat, még akkor sem, ha az új tulajdonosok kezdeményeznék is ezt a kikötést?

A fix díj közjegyzőnél mekkora összeg? Bár talán van olyan ügyvéd ismerősünk, aki baráti áron megoldaná.. Úgy mégis mennyire hamar történik az átiratás? 1-2 nap is sokat számít nekem.. konkrétan a felvételi eredmény kihirdetése és az ösztöndíjakra, kollégiumba való jelentkezések határidejei között kellene mindezt elintéznem.

2016. máj. 16. 15:34
 5/16 xswerdy ***** válasza:

Ha van ismerős ügyvéd, akkor beszélj vele. De amit itt leírsz, az nekem erősen színlelt szerződésnek tűnik, ami érvénytelen, nem javasolnám.


Amúgy nem mindenütt van már az a nagy tolongás a kollégiumi helyekért, van, ahol nagyjából mindenki kap (a jobban szituált hallgatók inkább bérelt lakásban laknak, ahol azért külön szobájuk van). Nézz ennek is utána, esetleg már az egyetem választásnál vedd figyelembe, hogy hol jobb a kollégiumi helyzet.

2016. máj. 17. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:
Miért lenne színlelt? Nem hiszem, hogy meg kellene indokolnom, hogy miért ajándékozom el a szüleimnek a lakást.. egyébként a legkevésbé sem vagyok jólszituált, ha nem kapnék kollégiumot és szociális támogatást, akkor nem tudnám miből elvégezni az egyetemet és megélni egyáltalán..
2016. máj. 17. 15:52
 7/16 anonim ***** válasza:

Ha elajándékozod, attól kezdve semmi jogod sincs az ingatlanra többé, a szüleid szabadon rendelkeznek vele, ha akarják eladhatják és te semmi esetben sem követelheted vissza.


Ha olyan szerzödést írtok, hogy X idö múlva vissza kell adniuk, akkor az nem valós, hanem színlelt ajándékozás és büntetendö. Enellett az ilyen szerzödés eleve érvénytelen.

2016. máj. 17. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:

Oké, erre voltam kíváncsi, én ennek a színlelt szerződésnek a létezéséről se tudtam eddig, teljesen dilettáns vagyok a jogi témákban sajnos, de végülis összességében csak megválaszoltátok, amire kíváncsi voltam, tehát átirathatom ajándékozással a lakást a szüleimre, mindezt 1-2 héten belül, noha visszavételi záradék nélkül (nevezzük így), de megszabadulhatok pár évre a lakástól, azt meg már csak velük kell megbeszélnem és a lelkiismeretükre bocsátanom, hogy ne éljenek vissza a bizalmammal, azt hiszem ez a legnehezebb része az egésznek..

Annak pedig, hogy ők pár év múlva visszaajándékozzák nekem miért volna bármilyen jogi akadálya? Látni akarom az ezt tiltó vagy erről szóló jogszabályt.

2016. máj. 17. 18:55
 9/16 anonim ***** válasza:

Annak nincs akadálya, ha X idö múlva visszaajándékozzák, viszont az ajándékozást semmissé lehet nyilváníttatni haláleset után. Ugyanis ha valaki meghal, akkor a vagyont akik örökölnék, azok megtámadhatják az ajándékozást 10 éven belül (Ha jól tudom, régebben 15 év volt, de nemrég valtoztatták).

Tehát adott esetben ha pl meghalna valamelyik szülöd ezen za idön belül és van pl testvéred, akkor ö kérheti az ingatlan neki járó részét akkor is, ha visszaajándékozták neked.

2016. máj. 17. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:

Áhá, hát ilyen talán nem lesz.. bár akkor se hiszem, hogy a húgom követelné a részét, nem ilyen.. szóval talán megoldható lesz ez így ezzel az ide-oda ajándékozással..

Köszi az infókat!

2016. máj. 17. 22:19
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!