Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Vételi szándéknyilatkozatot...

Vételi szándéknyilatkozatot kötelező írni ingatlan vásárlásnál?

Figyelt kérdés

Vagy ez a rész kihagyható a folyamatból? Ha sikerül úgy megbeszélnem az eladóval, hogy pl. ,,3 nap múlva itt az ügyvéd és megírjuk az adásvételit", akkor elhagyható a szándéknyilatkozat? Világos, hogy a 3 nap alatt elvileg ekkor eladhatja az eladó másnak is a lakást, de akkor majd nézek másikat.


Még annyi kérdésem lenne, hogyha olyan lakást fogok ki, amit ingatlaniroda hirdet, akkor ők elvileg szoktak íratni szándéknyilatkozatot, és elvileg pénzt is kérnek már ekkor. Ez apénz ez minek számít? Előleg vagy foglaló vagy valami ezektől függetelen dolog? Egyik helyen azt írták, hogy foglalónak elvileg, csak az minősülhet, amit az adásvételi szerződés megkötésekor ad át az ember, viszont ennek az ellenkezőjét is olvastam tehát, hogy nyudogtan akár le is foglalózhatom előre a lakást, ha úgy érzem, ügyvéd nélkül is, még az adásvételi szerződés előtt. Melyik fedi a valóságot?


Köszönöm a válaszokat!



2017. dec. 27. 21:45
 1/7 sanyinak ***** válasza:
A szándék nyilatkozatnak foglaló nélkül nem sok értelme van. Előleget pedig nincs értelme fizetned. Ha valóbaneg akarod venni, akkor foglalózd le - de a saját érdekedben közjegyzőnél, vagy ügyvédnél.
2017. dec. 27. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Soha nem adunk papír nélkül senkinek pénzt. A szándék nyilatkozatot megszokták erősíteni pár százezerrel, ami a vételár részét képezi. Ezt viszont én ingatlanosnak sosem adnám oda. Jó szívvel igazából csak ügyvédnél helyezném letétbe maximum.

Egyáltalán nem kötelező lépés, annak idején a mi eladóink is szerették volna mivel éppen nyaralni készültünk egy hétre és féltek, hogy elállunk (nekik sürgős volt az ügylet). Mi meg közöltük, hogy nekünk nem sürgős és ha annyival jobb ajánlatot kapnánk, akkor nem azon a 200 ezren múlna valószínű. Morogtak egy sort, hogy odaadják másnak, ha jön addig komoly vevő, mi meg vállat vontunk. Igazából csak akkor kezdtünk el nézelődni, nem lett volna nagy gond, ha nem jön össze, nem sürgetett minket senki és semmi.

Végül hazaértünk, elindítottuk az ügyvédnél a hivatalos eljárást és a végén mindenki jól járt. Ezért kár volt túlpörögni a dolgokat.

Én elsősorban azért álltam ellen, mert csütörtök táján jeleztük, hogy jövőhéten nem megyünk ügyvédhez, mert szombaton elutazunk. Erre vágták rá, hogy akkor szándéknyilatkozattal tegyünk le az asztalra 200 ezret ma-holnap. Azt se tudtuk akkor még mi az, hogy kell normálisan megírni, hogy érjen valamit a későbbiekben, stb. Utána olvastam, utána kérdeztünk az ügyvédnél és mindenhol azt írták a legtisztábbnak, ha az ügyvédnél helyezzük letétbe, erre azonban már nem volt időnk, tehát maradt a "váll vonogatás". :)

Én amondó vagyok, ha neked nem sürgős, akkor te vagy "nyeregben". Abszolút nem kötelező szándéknyilatkozatként bármit is fizetni. Nem ez lesz a döntő... Ha komoly vevő vagy szerintem ritka, hogy néhány napon belül találnak még egy komolyat.

2017. dec. 27. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat!
2017. dec. 28. 11:26
 4/7 anonim ***** válasza:

Ha ingatlaniroda szándéknyilatkozatnál pénzt kér, az a pénz beleszámít a foglalóba. Azért van, hogy jelezd, komoly a szándékod.

Személy szerint én mint eladó nem annyira örülnék vállvonogatásnak (kivéve, ha ilyesmi miatt történik, mint az előző példa, hogy nem volt idő, mert elutaztak, de akkor sem örülnék). Nekem ugyanúgy élnem kell tovább az életemet, költözni fogok, még nem tudom hova, terveznem kell, meg úgy a többi vevőnek is mondani kéne valamit, mert folyton hívnak, amennyiben nem kapok szándéknyilatkozatot, az bizonytalanságot szül. Persze függ attól is, hogy ez az állapot mennyi idő. De pl. ha van két vevőm, te meg még egy és te adod a jobb árat, de nem akarod leírni, mindenki szív. Ha a másiknak adom el emiatt, akkor te azért, mert pl. ez volt álmaid lakása. Ha te adsz valami biztosítékot nekem, hogy mindenáron meg akarod venni a kérót, mindenki jobban jár. Nem kötelező persze. Mondjuk a három nap pont olyan, amennyit bírnék várni, csak aztán ne mondd le a szerződéskötést!

2017. dec. 30. 01:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim válasza:

A 2.valaszadonak irnam, h abszolut kereso piac van. 1 ingatlanra tucatnyian allnak sorba. Nem gondolom, h az On altal leirt modon lesz a mai lakaspiacon nyeregbe.

Sokan forditva ulik a lovat...

Onnek szerencseje volt es ami fontosabb, nem tul nagy motivacioja a vadarlasra. Ezzel ellentetben tobbeknek surgis, fontos...es inkabb tesznek le foglalot minthogy kockaztassanak.

A kerdezonek: ingatlan irodan keresztul torteno ajanlattetelnek alapfeltetele a szandeknyilatkozat. Az ehhez csatolt penzosszeg veteli biztositek. Az ajanlat komolysagat tamasztja ala.

Magyarul bemondasra nem kozvetitenek ajanlatot. Teljesen joggal, hiszen sokan felelotlenul alkudoznak. A leteti osszeget viszont jo szuro. Komolyabb irodahalozatoknal ugyved altal irt hivatalos dokumentum keszul az atvetelrol 2 tanu jelenleteben. A veteli biztositek a vetelar reszet kepezi. Visszajar az adasvetel megkotesekor.

Foglalot 2015 ota mar nem csak az adasvetelkor lehet atvenni, atadni. A ptk.szerint elotte, utana is.

Ez logikus, hiszen egy nagyobb erteku ingatlan eseteben az atlagosan elfogadott 10% foglalo is hatalmas osszeg lehet. Egyreszt magas a kp felvet koltsege, vagy ha mas okbol nem megoldott a helyszinen torteno fizezes, ugy az utalassal is tortenhet. Ami pedig az atfutas miatt biztos nem epp az alairaskor fog megerkezni.

2018. jan. 15. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

2-es vagyok. A válaszom mint írtam is arra vonatkozik, hogyha nem sürgős az ingatlan vásárlás. Nekünk nem volt az. A tulajdonosnak, illetve az ingatlanosának lett volna két hete arra, hogy az "ezer más jelentkezőből" odaadja másnak az ingatlant. Sajnálatos, hogy ma már a bizalom és megbízhatóság fogalma nem létezik, csak ha megerősítjük néhány százezerrel. Engem arra neveltek, hogyha valamit megígérek, akkor ahhoz tartsam magam és így is tettem. Az más kérdés, hogy ígéretért másik lakást nem adnak az eladónak, illetve abszolút jogosan eladhatta volna az ingatlanát addig, amíg mi nyaralunk és mi ezt tudomásul is vettük volna.

Én azt gondolom, hogy üzlet ez ugyan, de mindemellett hatalmas bizalmi játék is tekintve, hogy az ember általában élete munkáját teszi fel legyen az egy ingatlan, vagy a teljes megtakarítása (mint nekünk). Megijedtek, hogy nyaralás alatt meggondoljuk magunkat, valami biztosítékot akartak. Ugyanakkor, ha 1,5 napon belül ki akar belőlem kényszeríteni valaki 2-300 ezret anélkül, hogy komolyabban elgondolkodhatnánk rajta, akkor nyilvánvalóan behúzom a kéziféket, mivel egyértelmű, hogy a számomra egyetlen járható útra (ügyvédi letétbe helyezés) már nincs idő. Tudom, hogy az előző potenciális vevőjük letett nekik 300 ezret az asztalra, még is lelépett és a pénz is az előző ingatlanosuknál maradt. Akkor mire is biztosíték az a 2-300 ezer, amit tőlem akarnak kisajtolni ugyanezen feltételek mellett? (Ezt itt a saját példára értendő költői kérdés.)

Az ingatlanos megértette, hogy NEM fogunk sebtében szándék nyilatkozni bőrönd pakolás közben, a tulajdonos csúnyán nézett, mi meg nyugodtan elmentünk nyaralni és a végén mindenki időben megkapta azt, amit szeretett volna, kár volt a keserű szájíz.

Nem gondolom, hogy minden esetben az eladónak kellene diktálni a szabályokat. Kompromisszumokat kell kötni. Mi is sokat engedtünk az elvárásainkból és ők is, az ingatlanos pedig ténylegesen mint közvetítő és "békéltető" volt jelen, hogy megtaláljuk a közös nevezőt. Mindkét fél elvárásait puhította, megpróbálta összehozni az érdekeket és azt kell mondjam baromi jól csinálta, hiszen a végén mindkét oldalról kompromisszumokkal ugyan, de létrejött az adás-vétel. Nélküle valószínű nem jutottunk volna egyébként egyről a kettőre. Más ingatlanos szerintem fele ennyit nem dolgozik a pénzéért, illetve sok esetben azt látom, hogy csak a tulajdonos/eladó/megbízó érdekeit nézik úgyhogy örülök, hogy végre pozitív példával találkoztam.

2018. jan. 16. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:

Én tavaly nyáron vettem lakást, igaz nem Budapesten, hanem egyik megyeszékhelyen. Itt is jellemző a nagy kereslet, főleg az olcsóbb ingatlanok kelnek el pár nap alatt.


Ezt is ingatlanos hirdette, vele beszéltem telefonon, időpontot egyeztettünk, hogy mikor tudom megnézni, ott volt a tulajdonos is. Aztán másnap telefonon tettem ajánlatot az ingatlanosnak, ő egyeztetett a tulajdonossal, elfogadta, aztán az ingatlanos megadta a tulajdonos telefonszámát, hogy intézzük az adásvételt egymás között. Szóba se került, hogy most azonnal legyen szándéknyilatkozat, foglaló, előleg, stb. A szóbeli ígéret mindkettőnknek elég volt. Kb. egy hét múlva kötöttünk előszerződést ügyvédnél, 10% foglalót fizettem ügyvédi letétbe, a végleges szerződést meg egy hónap múlva kötöttük meg, mert az egyik tulajdonos külföldön él, és csak akkor tudott hazautazni.

2019. jan. 24. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!