Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Kié a termés? Mi a szokásjog?

Kié a termés? Mi a szokásjog?

Figyelt kérdés
Új házat vásároltunk egy testvérpártól; a fiútestvér volt megbízva tárgyalással, a ház bemutatásával az ingatlanközvetítő engedélyével. A házhoz tartozik egy kisebb művelt szőlő is.(kb 5-600 liter bor) A foglaló kettő millió ft ki van fizetve; a teljes kifizetés és költözés időpontja augusztus 31.-e. Kit illet a termés? További probléma hogy az eladó többször is elmondta a családi fényképeken kívül mindent otthagy bútorokat, szerszámokat,szőlőprést, stb. Ezért nem alkudtunk az árból pedig a telek 3517 m2 és a két hosszanti oldala nincs bekerítve,így a szomszédok bármikor átjárhatnak a telken telepítendő gyümölcsösbe. Mintegy 220-230 méter kerítést kell megépíteni, sőt a későbbi viták elkerülése miatt ajánlott a területe kiméretni is (ez mekkora költséget jelent).? Mivel a bútorok nagyon régiek hagyományőrző jellegük van; mi szeretnénk azokat megőrizni. Úgy gondoltuk ez ellensúlyozza a telekkiméretést valamint a kerítésépítését. A lánytestvér viszont megtartaná a bútorok egy részét (az esetleg értéktelen maradékkal meg kezdjek amit akarok, szállítsam el,tüzeljem el, stb.) A szerződében ez nincs rögzítve csak a kerítés hiánya. Ilyenkor mi a szokásjog? Kérhetem a lakás teljes kiürítését a beköltözésig? Ha lemondok a bútorokról kérhetem a telek kiméretését Tőlük az Ő költségükre a vételár módosítása nélkül?

2018. máj. 27. 14:37
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Mindent kérhetsz, csak kérdés, hogy mibe mennek bele.

Ezeken nem a foglaló átadása után szoktak alkudozni, hanem előtte.

Szőlőt, szántóföldet, erdőt, sehol nem szokás bekeríteni.

A kiméretés és a bekerítés a ti óhajotok, ezek nem szükségszerűek, ezeket nem lőcsölheted rájuk.

Ellenben a bútorokhoz ragaszkodhatsz, mivel mielőtt letettétek a foglalót, erre ígéretet kaptatok.

Kérdés, hogy a megbízott testvér ezt elismeri, vagy letagadja?

Gondolom 2 milliót nem csak a markába nyomtátok valakinek, hanem erről írás van (ügyvéd?) abban a bútoroknak is szerepelniük kell, vagy kellene.

Ha nem szerepel, akkor csak a szerencsében bízhattok.

A termés megint csak megállapodás kérdése.

Aug 31-ig is kell valakinek a szőlőt pátyolgatnia, nyilván azé lesz a termés, kivéve, ha másképp állapodtatok meg.

Az elkapkodott foglalóval kiszolgáltatott helyzetbe hoztátok magatokat.

Ha nem kapod meg a bútorokat, akkor ragaszkodhatsz az ingatlan teljes lomtalanításához.

2018. máj. 27. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
89%

1-hez még:

A szóbeli szerződés is szerződés, csak nehezebb bizonyítani.

RAGASZKODJ a bútorokhoz, aztán ők intézzék egymás között, ahogy akarják.

Próba szerencse!

Ha mégsem sikerül érvényesítened a bútorigényedet, akkor az adásvételi megkötésekor az ügyvédnél tartsatok vissza a vételárból 100ezerFt-ot, amit akkor kap meg, ha elvitte a lomokat. Ezt így szokás.

Jól is néznénk ki, ha mindenki otthagyná a szemetét, lomját, amikor költözik és ez a beköltöző gondja lenne.

Ha mégsem teljesítik, akkor megmaradt 100ezretek, abból el tudjátok szállíttatni a cuccot a szeméttelepre és még jól is jártatok.

2018. máj. 27. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
83%
A szőlő pl tök mindegy mert ha az övé lesz a termés akkor permetezi. Ha úgy egyeztek a tiéd akkor nem permetezi és ha csak nem valamitvány ellenálló fajta úgy se eszel róla majd egy szemet se. Mivel 10-14 ,naponta permetezni kell. Ha nem teszed nem eszel szőlőt.
2018. máj. 27. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
33%

Olyan hogy szokás jog, a magyar törvénytárban nem ismeretes fogalom .

Kérdés mi szerepel a foglalókor aláirt nyilatkozatban .

Mire tartatok igényt,a kialkudott ár értékarányában ,az ingatlanon kívűl még .

A telek kimérés e te költséges,és nem számit az eladási árba .Ha neked valami nem tetszik,legfeljebb nem veszed meg .

SEmmit sem köteles elszállítani.

Kerités sem kötelező,akinek szűksége van rá ,az majd csinál .

Ilyenkor előleget szokás adni,mert ha ilyen viták közbe jönnek,és nem jön össze az adás-vétel,a foglalót is buktad .

Mi is ilyen házat vettünk,a tulaj semmit sem vitt el,nem érdekelte nekünk mekkora költség a kipakolás .

2018. máj. 27. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Az ingatlan a település központjában van. A Házak a telekhatáron helyezkednek el, de egyik szomszéd oldaláról sincs kerítés. Úgy tudom az utcafronti és a jobboldali kerítést nekem kell biztosítanom a hátsó kerítés közös a kert végében lakóval, a bal oldali kerítést pedig a szomszédnak kell biztosítani. Ha én építem meg helyette normál hétköznapi drótkerítésként (nem kovácsoltvas kivitelű) köteles megtéríteni a beruházást? A szőlő gondozásához a fiútestvér kért segítséget Ő 77 éves, Én pedig kertész vagyok; viszont a lánytestvér "nem valami lelkes" ettől. A szőlő nem is olyan fontos, elvégre az jövőre is terem. A bútorok viszont nagyanyáink korát idézik. Mi egy 300 m2-es lakásbál költöznénk egy 110 m2-es és egy 85 m2-es lakásba, a saját bútorok is egyedi gyártásúak, komoly értéket képviselnek. A kisebb lakás a gyerekeké lenne. A szerződés ügyvédnél lett kötve. A 2 millió ft pedig foglaló és nem előleg, mert az előleg elveszik a foglalónak pedig kétszerese jár vissza ha az eladó eláll a szerződéstől.
2018. máj. 27. 20:34
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat.
2018. máj. 28. 21:24

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!