Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Miért van a kertes ház hierarc...

Miért van a kertes ház hierarchikusan a társasházi (panel, újépítésű lakópark, akármi) lakások előtt?

Figyelt kérdés

Én éltem 18 évet kertes családi házban, most 8 éve pedig panelban lakom albérletben és panelt is fogok venni jövő tavasszal és mindig hányok amikor valaki kérdezi, hogy "nem akarsz kertesbe?". Nem, nem akarok. Nem mondanám egyértelműen semmire sem, hogy jobb/rosszabb, más.

Szerintem a társasházi lakások nagy előnye a kényelem. Nem kell közös terekre időt fordítani, nem kell a ház körül matatni, nagy eséllyel mindig van melegvíz és fűtés, de ha nincs, az sem az én dolgom, hogy rendbe rakjam. Ellenben jobban ki vagyok téve a lakókörnyezeti hatásoknak, egy rossz szomszéd sokkal zavaróbb tud lenni és nincs egy zárt kinti tér ahova ki tudom engedni neadjisten' a jövendőbeli gyerekem, hogy játsszon.

Cserébe a családi ház körül MINDIG van mit csinálni. Ha épp nem romlik el valami, akkor "csak" füvet kell nyírni, ereszt tisztítani, nézegetni, hogy "az a repedés eddig is itt volt?" és egy rossz szomszéd nem olyan mértékben, de itt is meg tudja keseríteni az ember életét. A fűtésrendszerrel ilyen-olyan mértékben, de foglalkozni kell bizonyos időközönként. Ha vegyes tüzelés van, akkor napi szinten. Ott vannak a viharkárok, külső burkolat karbantartása, tető X évente. Viszont van udvar, kimehet a gyerek játszani és nem fog kutyakakiba nyúlni, ki lehet ülni grillezni és nem hallatszik be a házba a szomszéd véletlenül sem.


Nekem 50-50 a két dolog, de ha valaki meg tudja mondani, hogy mitől lesz pejoratív egy klasszikus "lakás", az ne tartsa magában, érdekelne minden vélemény.



2018. okt. 10. 14:04
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:
87%

Mert lakásod mindkét esetben van. Kerted csak az egyikben.

A javításokat mindenhol te fizeted, csak a lakásnál közös költségnek nevezik...


Nem véletlenül drágább a kertes ház, mint a lakás.

2018. okt. 10. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 anonim ***** válasza:
98%

Nem hiszem, hogy bármi pejoratív volna, még a panel sem. Én annyit tudok, hogy mióta családi házba költöztem, sokkal kevesebb gondom van a lakókörülményekkel. Úgy, hogy voltak gondok a gázkazánnal, füvet kell nyírni, stb.


A társasháznál is kell foglalkozni a külső terekkel (munkamegosztásban, vagy fizetni érte magas közös költséget), ráadásul még "remek" vitaalap, hogy ki nem nyírta le a füvet előző hónapban, vagy hagyta ki a lépcsőháztakarítást, dupla koszt hagyva a következőre, az együttélés szabályainak sorozatos megszegését már nem is említve. És ez nem valami prolinegyedben történt.

2018. okt. 10. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/27 anonim ***** válasza:
100%

Nem vagyunk egyformák, mások az igényeink. Én panelban nőttem fel, jelenleg egy belvárosi társasházban lakom. Amit nagyon utálok a társasházakban, hogy mindent hallok. Ki mikor takarít, neveli a gyerekét vagy szexel, ez nekem túl sok és túl intenzív inger. Reggel hatkor ébred a ház, és éjfélig megy a kopogás, klaffogás, szüttyögés, nyüszítés, üvöltés, fúrás, faragás.

Na most ugyanez kertesben is megvan. Ha túl közel van a szomszéd terasza, ahol esténként gitározva és énekelve grilleznek, nagyon nem tudod élvezni a saját kertedet. Ha rálátsz a szomszédod udvarára, ahol naponta a nudista jógázásnak hódolnak, hát az is elég zavaró. De ha tudja magáról az ember, hogy hiperérzékeny, akkor már kereshet úgy kertest, hogy ilyenekbe jó eséllyel ne fusson bele. Lakásnál ez már nehezebb lenne, és drágább is.

2018. okt. 10. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 A kérdező kommentje:

1-es válaszoló: Majdnem igazad van, ha ezt így tételesen leírjuk, de...Ideális esetben 10 évente valami történik egy kertes házzal (igazából ennél sűrűbben). Kazáncsere, tetőcsere, külső bepucolás. Én 10 év alatt kifizetek 1,2M forint közös költséget. A fentebb felsorolt dolgokból semmi nincs amit betakarna egy ekkora összeg. A kert megléte persze továbbra is a családi ház mellett szól, igen.


2-es: Ez ügyben nem tudok nyilatkozni, én eddig 2 panellakásban laktam és mindenhol heti 1x takarították a teljes lépcsőházat, a földszintet naponta, 9500Ft-os közös költségért. Nem a lakoknak kellett sehol. Én mondjuk proli negyedben lakom (XV. kerület) , lehet ez a kulcs? :)


3-as: A belvárosi társasházaknak megvan a maguk romantikája a nyikorgó parkettával és a nagy belmagassággal, de ha olyan lakást fog ki az ember akkor csak a gangra nyílnak az ablakok és igen, lehet hallani mindent, vagy ha kint cigizik valaki az beszáll. De hát ott is valamit valamiért (kényelmetlenség vs. polgári "életérzés")


Igazából csak arra akarom ezt az egészet kihegyezni, hogy szerintem tényleg nincs jobb-rosszabb lakástípus, csak egyéni preferenciák. Nyilván én nem költöznék kertesbe soha, de megértem azt akinek igénye van kertre meg arra, hogy véletlen se hallja meg a szomszédokat. Csak unom, hogy fél éve azt hallgatom, hogy a panel az biztos "ideiglenes" megoldás. Nem, nekem nem az, de biztos ez csak egy fura perverzió. :)

2018. okt. 10. 15:12
 5/27 anonim ***** válasza:
94%

"nudista jógázás" :DDD


Lehet egy lakás is élhetetlen, pl. közösség miatt, és egy csh. is rémálom, ha pl. rossz kivitelezésű. A mi utcánkban egykor alpesi típusú kertesházak épültek, mindegyik végében állattartásra alkalmas melléképületekkel. Gyerekkoromban majd minden háznál neveltek disznót, de szárnyasok, nyulak mindenhol voltak. Mára már a házak jó része gazdát cserélt, jómódú lakó a többség, akik hétköznap sokat vannak távol a munkájuk miatt. Szépen ki is vagdosták a gyümölcsfákat, a disznóólakat tárolónak használják, grillkemencéket építettek a letérkövezett veteményesek közepére. Fű is csak annyi van, amit 1 óra alatt le lehet nyírni. Változnak az igények, elsődleges lett a rekreációs szempont a csh-knál, amit egy társasházban nem tudsz megoldani. Tulajdonképpen lakást csinálnak a házból, mellé egy rekreációs központot az udvarból.

Azt gondolom, hogy aki viszonylag alacsony keresettel bír,de sokat dolgozik, annak a lakás a megfelelő, az általad is írt kényelem miatt. Aki viszont jól keres, az megtalálja majdnem ugyanazt a kényelmet a csh-ban is.


Egyébként a régi, kis belmagasságú 60-80nm-es házak fenntartása se sokkal több, mint egy gangos társasházi lakásé, persze csak ha termelsz a kertedben, és nem lebetonozod.

2018. okt. 10. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/27 anonim ***** válasza:
60%

Állandóan szólingattak a panelben, hogy a gyerekek otthon FUTKÁROZNAK!?! Pedig az alattunk lévő idős hölgy még félig süket is volt :-) De még a szomszédját is zavarta. Nyilván ha én főztem, ő meg megoldott valami nehéz számtan feladatot, örömmel szaladt ki a konyhába hozzá, elújságolni a jóhírt. Meg nyilván csoportosan is ment a kergetőzés néha. De istenem, gyerekek. Gyerekből vannak. Nem szögelhetem a székre őket.

Na, most szerencsére nem kell fékeznem a gyerekeket, bármelyik szinten futkároznak a házban, mind alatt mi lakunk! :-)

Én szerettem a panelt is, de szeretem a kertes házat is. A kertesben a gyerekeim főleg azt szeretik, hogy kint is bent is szabad szaladgálni bármikor. És a kertben termő érett gyümölcsöket is nagyon szeretik. A málna érésekor például vacsora után kimennek és "legelő félórát" tartanak. Lelegelik az aznap beérett termést :-) Tegnap egy fél kilós Mutsu alma esett rá a kisebbikre. Még a fürdésnél is kacagva ismételte meg sokadjára, hogyan terült ki, amikor fejen kólintotta az alma.

2018. okt. 10. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 anonim ***** válasza:
74%

1-es vagyok.

8 éve élünk a családi házunkban. Még nem kellett semmire ennyit költeni (muszájból- önként újítjuk, akárcsak egy lakást)

Lapostetős, de a cseréptető is több mint 10 évet bír, ha meg van csinálva 1x rendesen.

Kazán nincs, kandallóval és gázkonvektorral fűtünk.

Külső szigetelés és színezés már akkor kész volt, amikor megvettük, ehhez nem kell nyúlni.

Szóval mi a 8 év alatt kb tized annyit költöttünk kényszerből a házra (mert valami tönkrement), mint te közös költségre.


De nem kizárólag anyagi szempontok miatt van "előrébb sorolva" a családi ház...

2018. okt. 10. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/27 anonim ***** válasza:
66%

(Miért van az önállóan bérelt lakás hierarchikusan a szobabérlet és az ágybérlet fölött?)


Mert a kertes ház a legdrágább a vételkor. És fenntartani is a legdrágább. (Itt télen nem fűt körül a szomszédság. Nem lehet potyázni és sumákolni. Itt mindenért neked kell elvinni a balhét. Ha a folyosón kaka van, nem a szomszéd volt!)

2018. okt. 10. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 anonim ***** válasza:
82%
Azért lássuk be, mindenki a saját lovát dícséri. Mi panelban lakunk és kertesházat akartunk (már nem) venni. Hogy hogy nem az ismeretségi körben többen is akkoriban költöztek kertesbe, lett is egyből tapasztalat! Az egyik tök baró kis ikerházfelet vett, f@$za kerttel a ház mögött ami picit lejtős, kis merülőmedence, garázs stb. Tényleg jó. Putty eltört a ház szennyvívelvezető csöve 300.000, aztán a vízcső a fürdőben 200.000. Közben kiderült hogy az ikerszomszéd veri az asszonyt...rendőrség folyamatosan járkál ki, már bíróságra is járnak. A másik kettőnél jó a szomszéd, de mindkettő azt nyilatkozta egymástól függetlenül, hogy a Pénznyelő című filmnek komoly valóságalapja van. Ezért veszünk egy jó nagy, sokszobás panelt.
2018. okt. 10. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 anonim ***** válasza:
75%

9 es,ha kifogsz 1 "jó" panelt 1 oldalról sem lesz nyugtod .

Olyan sehol sincs,csak az ábrándokban ,hogy minden téren tip-top legyen .Sajnos nem eléggé jó helyreszülettél.

2018. okt. 10. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!