Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Érdemes lakáshitelben gondolko...

Érdemes lakáshitelben gondolkodni?

Figyelt kérdés

Budapesten élek lassan 6 éve, és azóta albérletben vagyok. Szinte évente új helyre kell költöznöm, mert már többször is eladták a tulajok. Plusz ugye ott van az is, hogy minden hónapban nem kevés pénzt, közel 100 ezret költök arra, hogy aludhassak valahol. Ismerőseim intettek, hogy kezdjek nagyban gondolkodni, és bebiztosítani a jövőmet. Igazuk van, és eszembe jutott a lakáshitel, de őszintén nem merek belevágni. Érdemes gondolkodni rajta? Megéri? Egyelőre nincs annyi pénzem, hogy az önerőt ki tudjam fizetni, de már elkezdtem gyűjteni. Muszáj mert én sem látom úgy a jövőmet, hogy csak egy albérletben tengődöm, ahonnan vagy kitesznek, vagy nem. A pénzem meg konkrétan "eltűnik" egy olyan albérlet kifizetésénél, ami soha nem lesz az enyém.


Köszönöm a válaszokat.


25N



2019. febr. 25. 20:16
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
48%
Én bérbeadó vagyok, mégis azt mondom neked, hogy inkább a sajátodat fizesd! Én biztos, hogy azt tenném! (Azt is tettem:)
2019. febr. 26. 05:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
68%
Mi a kérdés, mert meg is válaszoltad.
2019. febr. 26. 06:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
45%
SOHA nem költöznék a máséba, hanem otthon kibekkelném, míg összejön az önrész. És ezzel meg is válaszoltam, hogy hitel, de csak fixkamatozású.
2019. febr. 26. 07:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Azért is kérdeztem meg, mert sokan (én is), félek 20 akárhány évre hitelt felvenni. Mert ki tudja mi lesz 20 év múlva.

Az meg, hogy maradjak otthon és ne költözzek albérletbe, nem opció. Vidéken laktam, Budapestre vettek fel egyetemre, és itt kaptam munkát, ami nagyon változó, van hogy este 10-kor kell dolgoznom, de olyan is, hogy reggel 8-kor. Muszáj volt Budapestre költöznöm.

2019. febr. 26. 08:01
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

Mi mindig azt mondjuk, hogy teljesen mindegy mi történik, a lakhatásunkra mindig elő kell teremteni a pénzt. Innentől kezdve pedig mindegy, hogy hitel, vagy albérlet, olyan nincs, hogy ezt nem tudjuk fizetni. Számunkra az adta és adja meg a biztonságot, hogy tudjuk mennyit fizetünk a hitelünk után fixen, évekig. Ezt folyamatosan előtörlesztve a kamatperiódusunk végére lesz egy saját lakásunk, ami már most kb. 8-10 millióval többet ér, mint amikor vettük. Nem kell attól tartanunk, hogy a tulajdonos bejelenti, hogy 30 nap múlva mennünk kell.

Tehát ha van elég önerőd és nagy biztonsággal tudod fizetni a részleteket, akkor mindenképpen megéri ebben gondolkodni.

2019. febr. 26. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm, és azt a lakást időközben el lehet adni, vagy mindenféleképpen meg kell várni a futamidőt?

Olvasgattam, és nekem kb úgy lenne a jó, ha 30 évre vennék fel... de őszintén, 55 éves koromig kellene fizetnem? Addig bármi megtörténhet.

2019. febr. 26. 08:06
 7/12 anonim ***** válasza:
42%
#1 bérbeadó vagy. Sajátodat fizetted, vagy fizeted most is? Fizeted, ahha, szerintem a bérlőd fizeti helyetted tulajdonképpen.
2019. febr. 26. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Bár elsőre úgy tűnik, hogy "minek fizetném másét, ha sajátomat is fizethetném", azért ennél egy kicsit bonyolultabb a kérdés. Nagyon leegyszerűsítve attól függ, hogy meddig élsz egy adott ingatlanban. Szerintem 25 évesen még annyi minden változhat az ember életében (külföldi munka, házasság/gyerek --> nagyobb lakás kell stb.), hogy kockázatos több évtizedre elkölteleződni egy lakás mellett. Persze ki lehet adni (de távolról menedzselni egy ingatlant nem egyszerű, ha messzire költöznél és bérlőváltásnál előfordulnak kieső hónapok, vannak nemfizető bérlők stb.) Ha meg túl hamar adod el (<6-10 év attól függően hogy mennyi hitelt vettél fel és mennyit ér az ingatlan), akkor könnyen előfordulhat, hogy olcsóbb lett volna azt az időt albérletben tölteni.


Amíg egy albérletnél a havi bérleti díj "eltűnik", addig egy lakáshitelnél a kamatra kifizetett pénz "tűnik el". De ha a hitelkamatokkal nem is számolsz, rengeteg olyan költsége van egy saját lakásnak, amit a legtöbben elfelejtenek. A teljesség igénye nélkül: vagyonszerzési illeték, bebútorozás, tisztasági festések, nagyobb felújítások (10+ év távlatában valószínűleg kelleni fog új konyha/fürdő minimum), elromló bojler...


Egyelőre gyűjtögess, aztán ha van elég pénzed (ami azt jelenti, hogy az önerő plusz a fenti induló költségek kifizetése után is marad bőven vésztartalékod), akkor számold ki, hogy megéri-e belevágni. Azt is érdemes észben tartani, hogy még fix kamatnál is előfordulhat 20 év alatt, hogy hosszabb ideig munkanélküli/beteg vagy, vagy kirúgnak és csak rosszabbul fizető munkát találsz, ami gondot jelenthet a törlesztő fizetésében, ezért nem érdemes túl nagy arányát költeni a jelenlegi fizetésednek törlesztőrészletre (azaz érdemes minél nagyobb önerővel belevágni).

2019. márc. 1. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Majdnem az egyetlen hitel, aminek van értelme, de sajnos önerő nélkül nincs esély arra, hogy bárhol is meghiteleznek. Önerőt viszont nehéz összeraknia, főleg milliókat, ha albérletre megy el 100.000 Ft (és mondjuk tegyük fel, nem fél milliót keresel - bár az is tök jó).
2019. márc. 1. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Én is azon gondolkodtam, hogy várok még. Eleve az önerőt is össze kell gyűjtenem. Pár év múlva meg majd meglátom hogy állok.

Nem keresek félmilliót, jó is lenne. :D Még a negyedmillió se jön össze. Mondjuk tegyük hozzá, hogy a 200 ezres keresetemmel Magyarországi viszonylatban jó fizetést kapok. De sajnos néztem, hogy ennyi fizetés nem elég a hitelhez. Viszont az albérletárak meg folyamatosan nőnek. Egymagam egy albérletet nem bírnék kivenni. Max csak egy szobát, de azoknak az ára is növekszik. :(

2019. márc. 1. 15:26
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!