Kezdőoldal » Otthon » Kártevők » Levéltetvek elleni "háziprakti...

Levéltetvek elleni "házipraktika" után a föld használhatatlanná vált. Miért és mit lehet tenni?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Levéltetvek támadták meg az egyik cserepes növényemet, és megpróbáltam valamit tenni ellene.


Az alábbi "receptet" olvastam több helyen is, és bár lehetséges, hogy a levéltetvek ellen hatásos, de eléggé károsnak hangzik a növény és a föld számára is. Persze lehet, hogy a sav és a lúg semlegesíti egymást, így lehet, hogy csak én látok rémeket:


"Kevesen tudjuk, de a szódabikarbóna levéltetvek ellen is hatásos: keverjünk el 0,5 l vízben 2 ek ecetet, 2 ek cukrot, 2 ek szódabikarbónát és 2 ek szappant vagy mosogatószert. Ez az egyszerű, házilag készített méreg megöli a levéltetveket."


De azért kipróbáltam, hátha. A növény sajnos kipusztult, de nem voltam biztos benne, hogy a kezelés, vagy a tetvek, vagy valami más miatt.


Így gondoltam elvégzek egy kísérletet, és 2 paradicsom palántát ebbe a kezelt földbe ültetek. A föld eredetileg egy palántáknak kedvező, enyhén savas föld volt.


A 3. napig az összes palánta élt és virult. Azonban utána mindkét palánta, amelyikek a kezelt földben voltak, lekonyultak, és a száruk elkezdett szürkülni. A kezelt földben kettőből kettő kipusztult, míg máshol az összes többi palánta él és virul.


Feltételezve, hogy ez eléggé arra ad okot, hogy a föld nem túl jó a palántáknak, az lenne a kérdésem, hogy miért? Akár egyszerűen fogalmazva, akár bonyolultabban, mindennek örülök. Majd az is érdekelne, hogy hogyan javíthatnám a földet, valamint hogy ha ez káros a növénynek, földnek is, akkor miért reklámozzák ezt több helyen is?


Előre is köszönöm a válaszokat!



2023. máj. 15. 09:45
 1/7 hollófernyiges ***** válasza:
100%
Abban a löttyben az ecet meg a szódabikarbóna egyből semlegesíti is egymást, te gyakorlatilag cukros szappant kentél a növényre. Mindenesetre az ecet és a szappan kapásból tönkreteszi a talajt, a szódabikarbóna is eltolhatja úgy a pHját, hogy sok növényt kipusztít.
2023. máj. 15. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Én nem vagyok híve ezeknek a házi módszereknek. Az egyik facebook csoportban több képet is kiraktak arról, hogy ezek a löttyök kinyírták a növényeket.


Elvileg csak permetezni kellett volna a növényt. Mennyit használtál, hogy még a földbe is kerülhetett?


Én a helyedben kidobnám azt a földet.


Legközelebb használj pontos leírást tartalmazó, bevizsgált permetszert.

2023. máj. 15. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Mospilan nagyon hatásos a tetvek ellen.
2023. máj. 15. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Kedves kérdező ! Miért nem olvasol el cserepes növények tartásával, kezelésével kapcsolatos pár kertészeti szakkönyvet ?? Ott szert tehetnél olyan alapvető ismeretekre, ami után nem ülnél fel haszontalan, hézagkitöltő internetes javaslatoknak, amikre egyébként az általános iskolát elvégzett 14 éves gyerek sem hallgatna már.

Amit itt leírsz, mint receptet, az sok tekintetben helytálló is lehet megfelelő hígításban, csak éppen az elkészített kutyulék minden szempontból olyan tömény, hogy abba még egy ember is belehalna. Azt sem írod le, hogy hogyan, miként próbáltad ki. Permetezted a növényt vele, vagy ráöntötted a földjére ? Mert a benne levő szappan ill. felületaktív mosószer százszoros vagy ezerszeres hígításban arra szolgál, hogy a vizes oldat felületi feszültségét csökkentve biztosítsa, hogy a szer KIPERMETEZVE bevonja a levéltetveket és ne csorogjon le a kitinpáncélról.

Egyébiránt túlspilázod a dolgot, mert párszáz forintért veszel megfelelő 2-3 liter virágföldet és abban neveled a növényeket.

2023. máj. 15. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
én például 20%-os ecettel írtom a gyomot. Olyan hatásos, hogy hónapokig nem nől semmi. Akkor újból.(ja, nem a kertben, az utcán a járdán, útszélen)
2023. máj. 15. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Amikor legközelebb valami "házipraktika" permetszerrel akarsz végezni a cserepes növényeddel, úgy csináld, hogy egy alátét fólián (vagy újságpapíron) a növényt elfektetve alkalmazod, hogy a lecsepegő rész ne tegye tönkre a cserépben földet.

A praktika keverékedben a mosogatószer mellett nátrium acetátot készítettél az ecetből és a szódabikarbónából. Már a mosogatószer sem tesz jót a virágföldnek.... 20 éve kertészkedő vegyész vagyok, de sem a vegyész képzettségemből, sem a kertészeti tanulmányaimból nincsenek emlékeim, hogy a nátrium acetátot levéltetű írtására kellene használni. Sajnos a képes női hetilapok évszázados mániája az ecet és a szódabikarbóna. Mosnak, öblítenek, lefolyó dugulását hárítják, üveget fényeznek, és még az ördög tudja mi mindenre ajánlgatják. Mert ez mindenre IS jó és hatékony... Ez az újkori Bölcsek Köve, csak az alkimisták még nem ismerték. Szerintem a Nők Lapja szerint még aranyat is lehet belőlük csinálni...

2023. máj. 15. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
2023. aug. 15. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!