Kezdőoldal » Otthon » Kártevők » Hogyan kerülnek a benti...

Hogyan kerülnek a benti cserepes virágaimba földigiliszták?

Figyelt kérdés
Több alkalommal is előfordult már hogy a szobai cserepes virágaimba földigiliszták voltak pedig virágföldet használok. Hogy lehetséges ez? Mit tudnék tenni ellenük?

2019. jan. 6. 15:24
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
A vásárolt vagy magad által kiásott virágföldben volt giliszta lárva ami a szobahőmérséklet, és locsolás eredményeképpen növésnek indult, és életre kelt.
2019. jan. 6. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
Első jól mondja, ez simán bekövetkezhet. Ilyenkor hiába a bolti virágföld, abban is lehet giliszta lárva, mert 100% osan nem tudják átszűrni, másrészt némileg trágyát is adnak hozzá amibe szintén lehetnek lárvák.
2019. jan. 6. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
33%
első vagyok . Amit még tehetsz. hogy a virágföldet átszitálod, kiveszed a gilisztákat, és ha tiszta újra elülteted ugyanabba a földbe. Vegyszert ne használj, mert a virágaid is tönkremennek.
2019. jan. 6. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
47%
Mért akarsz tenni ellene? A földigiliszták nem kárositják a növényt.
2019. jan. 6. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
29%
A giliszta hasznos a növény számára, hagyd őket!
2019. jan. 6. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%
#4 és #5! Nem jól tudjátok. Virágcserép földjében bizony káros a giliszta. Ugyanis amikor elfogy a tápláléka, ami a szervesanyag a földben, akkor készít magának, ezt pedig a fellelhető növényi részek föld alá történő lehúzásával, megrohasztásával tudja megcsinálni. Képes elpusztítani a cserépben lévő élő növényt, a gyökereit károsítja, hogy táplálékhoz jusson, ezt én is tapasztaltam nemegyszer. Mindenképp ki kell szedni, és új földbe ültetni a növényt!
2019. jan. 6. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
0%
"Amikor elfogy a tápláléka, ami a szerves anyag a földben", akkor a növény magától is elpusztulna. Időnként illik átültetni és pótolni a szerves anyagot. Nem mintha a pár nyamvadt giliszta fájna annyira, de a hülyeség az nagyon. Élő növényt nem eszi meg a giliszta, csak a korhadó törmeléket. Hasznot hajt a növények számára, mivel ürüléke szerves anyagnak tekinthető, amelynek a biológiai aktivitása százszorosa is lehet az elfogyasztott talajtörmeléknek. Javítja a talaj víz és levegő háztartását, fokozza a talajéletet. Ezt biztos, hogy nem tudom rosszul.
2019. jan. 6. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

"Élő növényt nem eszi meg a giliszta, csak a korhadó törmeléket. Hasznot hajt a növények számára, mivel ürüléke szerves anyagnak tekinthető, amelynek a biológiai aktivitása százszorosa is lehet az elfogyasztott talajtörmeléknek. Javítja a talaj víz és levegő háztartását, fokozza a talajéletet. Ezt biztos, hogy nem tudom rosszul."

Mielőtt osztod itt az észt, nem ártana bővebben tájékozódnod. Bődületes baromságokat írkálsz mindenféle tudás nélkül az alapján, amit a google-ban egy általános iskolásoknak szóló cikkben olvastál. Ráadásul szöveget sem tudsz értelmezni - nem az élő növényt eszi meg, hanem a föld alá lehúzva képes megrohasztani, a gyökereit elrágja, hogy elpusztuljon és bomlásnak induljon. Bármelyik valamirevaló növénytermesztő tudna erről mesélni, de utánanézhetsz netes, pl. index-es kertészeti fórumokon ott is többször volt már téma. Nem sok növényt ültethettél életedben, (velem ellentétben, akinek több évtizedes növénytermesztési tapasztalata van) netes félinformációk alapján tudálékoskodsz. Ha okosnak akarsz tűnni, válaszolgass olyasmire, amihez értesz! (Már ha létezik olyan egyáltalán...)

2019. jan. 7. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

Így van, teljesen jól írja az előző, vagy majdnem teljesen.

Vannak olyan gilisztafajták (pl. vörös trágyagiliszta, Eisenia fetida), amik nem tudnak megemészteni mást, csak korhadó növényi részt. Ezek ilyen vékonyabb, piros giliszták.

Viszont a kertben lévő földigiliszta a teljesen friss növényt is meg tudja emészteni, bár nagyon lassan, rossz hatásfokkal, ezért lehetőleg csak lehúzza a leveleket, vagy elrágja a gyökereket, és a korhadást követően eszi meg, ha van erre lehetősége. Én már több alkalommal megfigyeltem a kertben, hogy fűszálat vagy paprikapalánta, virágmagonc levelét húzgálta lefelé. A kisebb paprikapalánta tetejét egészében is lehúzza.

Ezt cserépben is megcsinálja: ha egy növény nem akar sehová fejlődni, csak senyved, akkor érdemes átnézni a földjét, mert jó eséllyel giliszta lesz benne.


A konkrét kérdésre: a virágföldek némelyikéhez gilisztahumuszt használnak, ebben lehetnek kicsi trágyagiliszták, amik átesnek a rostán, és aztán a cserépben megnőnek. Ők nem kártevők.

A másik eset, ha kint nyaral egy cserepes növény a szabadban, akkor 99 %, hogy a cserép alsó nyílásán beköltözik legalább egy giliszta, és ő bizony bent szépen nekifog megenni a növényt.

Még akkor is lesz a cserépben giliszta jó eséllyel, ha betonfelületen áll, nem a földön. Viszonylag ritka, de előfordul, hogy bent a szobában mászik át másik cserépbe.

Ha amúgy jó a föld, akkor kár tönkretenni a növényt a föld leszedegetésével, inkább valami talajfertőtlenítőt lehet használni, vagy egy általánosabb rovarirtót, amire azt írják, hogy talajlakó szervezetekre is veszélyes. Vagy ha a föld nagyon-nagyon laza, tőzeges, akkor 1 napos vízbe állítás is bejön néha. De ha kicsit is kötöttebb a föld a cserépben, akkor ez kilátástalan, mert a giliszta a nyálkájával kemény oldalú fészket csinál magának, ami napokig képes annyi levegőt megtartani, hogy a gombóccá gömbölyödött giliszta túlél benne.

2019. jan. 7. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
87%
Nem tudom, én egyik részét sem találom bődületes baromságnak a válaszomnak. A félinformáció lehet, hogy igaz, de amit leírtam az mind megállja a helyét. Még ha a google is a forrásom. Nekem sok cserepes növényem földjében van giliszta, soha egy sem pusztult még ki emiatt. Egy két száraz levelet, meg miért ne lehetne oda tenni, hogy megehesse a giliszta?
2019. jan. 7. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!