Kezdőoldal » Otthon » Kert » Komposztba lehet almát rakni?...

Komposztba lehet almát rakni? (Olvastam, hogy semmit, ami "magos". ) Elnézést, ha bugyuta a kérdés. Ha igen, akkor hogyan? Felvágva? További kérdésem: komposztálóGÖDÖRRŐL mi a véleményetek?

Figyelt kérdés
2019. nov. 7. 14:48
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Lehet.
2019. nov. 7. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
86%

Inkább nyáron gond, hogy berothad és büdös.

Ha nem nagy mennyiség, akkor dobsz rá egy kis száraz füvet vagy hasonlót, és kész. Természetesen, lehetőleg szeletelve teszed, különben csak kis felületen tudják megtámadni a mikroorganizmusok. Lehet, hogy így is berothad, de attól még átalakul.

Mi érdekel a komposztáló gödörrel kapcsolatban? Ugyanúgy műxik, mint bármi más komposztáló, csak kisebb eséllyel fog kiszáradni, mert a gödör oldalából nedvességet kap, valamint nagy mennyiségű friss anyag (pl. frissen vágott fű) ráhelyezésekor nagyobb eséllyel fog berothadni, mert oldalról nem kap ugye oxigént.

Az meg egy komposztálási alapismeret, hogy a komposztálást oxigént igénylő (aerob) szervezetek végzik.

2019. nov. 7. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Ha netán az almamag nem menne tönkre (tönkremegy), akkor kicsírázik, kinő a fácska. Kapálással kiirtod.
2019. nov. 7. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Inkább gyomnövényre mondják, hogy ne dobd oda, mikor már felmagzott, de ez is butaság, mert a komposztban jó esetben akkora hő van, hogy a magok elpusztulnak.


Almát természetesen lehet, még nagy mennyiségben is. Dehogy kell szeletelni... jól néznénk ki. :)

Felesleges. Butaság, hogy kis felületen tudják "megtámadni a mikroorganizmusok".

A rovarok, giliszták, gombák, hidd el, bele tudnak mászni, de egyébként nagyon rövid idő alatt szét fog esni magától.


A szakirodalom szerint felesleges gödröt ásni. Nyáron a komposzt kiszáradhat, néha nem árt meglocsolni. Egy gödörben viszont épp az ellenkezője történik: megáll benne a nedvesség, nem tud elpárologni, és a levegő sem járja át. Berothad, és ugye nem ez a cél.

Nem muszáj neki keretet csinálni, ha nincs raklapod vagy faanyagod, egyszerűen csak legyen egy fix hely, gödör nélkül. Ja, gödörben átmozgatni sem fogod tudni, néha ugyanis meg kéne forgatni.


Nekünk eleinte szép szabályos komposztálónk volt, fából, mi magunk csináltuk. Azt hittem, sosem fog megtelni, kb 1 méter magas volt. Kettőt pislogtam, és megtelt, már egy csomó minden nem fért bele, kinőttük. Pedig kis háztartás, alig főzök, gyerek sincs. 2-3 éve már csak egy komposzthalmom van, keret nélkül. Lassan kezdek egy újat, 2 méterrel odébb, mert erre mindig csak górom a friss dolgokat, így ha forgatom, mindig lesz olyan, ami nem tud teljesen elkomposztálódni.

2019. nov. 7. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Az alma egészben rárakva is el fog tűnni egy idő után, csak elég soká, és úgy garantáltan berothad. Azaz, az anyagai többsége olyan módon bomlik le, amiből sokkal kevesebb hasznos anyag keletkezik, sőt, a környezetének hasznos anyagait is felhasználja. Különösebb jelentősége persze nincs, ha a fő cél az, hogy megszabaduljunk a szemét egy részétől.

A gödör fő előnye pont az, hogy nem szárad ki olyan könnyen nyílt helyen, öntözés nélkül se.

Nekem sk. léckeretem van, gödör nélkül, de ház északi oldalán, a ház és egy tömör kerítés csücskében, hogy ne süsse a nap, ne szárítsa a szél. Mivel elég rendesen pakoljuk nedves dolgokkal, ezért nem szárad ki túlságosan, mert felülről a rárakott cuccok párologtatnak, alulról pedig a talaj.

Az én komposztálóm téglalap alakú, alig több 1 m2-nél. Piacozunk, és ebből kb. tízszer annyi növényi szemét keletkezik, mint a háztartásból. Füvem nagyon kevés van, de ezt is rárakom. De érdekes módon, akárhányszor telepakolom, két hét múlva leülepszik. Forgatni, öntözni nem szoktam. Nem kell minden évben kiüríteni. De olyankorra már tömény föld az egész, a teteje kivételével. Tele piros gilisztákkal és ászkákkal.

2019. nov. 8. 06:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm mindenki kimerítő, korrekt válaszát!

Úgy döntöttem - mivel olyan helyre szeretném, ahol most nincs fa (csak most ültettem, picik még) - gödröt fogok ásni, hogy ne száradjon ki, majd forgathatom az oxigén miatt. Valamint az nem kerül pénzbe. :) 3 gyerekkel az is szempont. ;)

2019. nov. 8. 07:27

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!