Kezdőoldal » Otthon » Kert » Hogyan kell helyesen fogni a...

Hogyan kell helyesen fogni a kerti ásót?

Figyelt kérdés
Az számít, hogy a lenti fém részének melyik fele mutat az ember felé?

2019. nov. 19. 21:06
 1/9 Ékezetes billetyűzet ***** válasza:
Nem hiszem, hogy ezt a gyakorin el lehetne magyarázni...
2019. nov. 19. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Az ásó végén a bemélyedés/kitüremkedés helyes pozíciója érdekelne legjobban :D
2019. nov. 19. 22:00
 3/9 anonim ***** válasza:

Több fajta ásó van. De mindnél egyértelmű hogy melyik oldala kell előre nézzen. Pl szokott lenni egy "gallér" rész, amire rálépsz amikor a földbe nyomod. Ez a gallér hátrafelé áll.

Aztán van az, amelyiken a mélyedés is van, amit írsz, ott a kidomborodó oldal van hátrafelé,azaz feléd.

Ha a nyél úgy van beillesztve, hogy nem egyenlő arányban lóg ki az ásófej síkjából, akkor a jobban kiálló rész van feléd.

2019. nov. 19. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Na jó, most meggugliztam és van pár típus amelyiknél máshogy van :D

Szóval a lényeg hogy az ásók 99%-ban kissé kanál formájúak így egyértelmű hogy melyik az elejük.


Csak annyiban számít hogy melyik oldala van feléd, hogy úgy van kitalálva, hogy ha helyesen tartod akkor elvileg könnyebb a munka :)

2019. nov. 19. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Nem igazán láttam még kanál formájú ásót, csak régi fajtát. Nem nagyon szokott lenni kanál formában meghajlítva, de lehet, hogy mégis egy kicsit, csak én eddig nem vettem észre. Így, hogy az egyértelműen kanál formájúakhoz tudom hasonlítani, már értem, könnyebb elképzelni.

Köszönöm!

2019. nov. 19. 23:09
 6/9 anonim ***** válasza:

Igen, általában a hagyományos kovácsolt ásók első oldala is kicsit homorúra van csinálva.

Ami a használatból adódik. Láttál már ásást? Nem a föld szurkálására való az ásó, hanem a kiásott földdarabot egy fogással visszább tesszük, lehetőség szerint fejjel lefelé, hogy a régi felszín legyen lefelé. Ezért kell az ásó előlapjának egy kicsit homorúnak lenni, hogy ne essen le róla a föld.

https://www.youtube.com/watch?v=NRwPKFBHD3I

Ez nagy baromság, de jól ás. Bár nem fordítja át rendesen a földet, de elég nagy árokkal dolgozik, így az eléggé laza állagú kiásott föld felső része belecsúszik az árokba, és aztán befedi a következő ásónyi föld alsó része. Ami abból is látszódik, hogy a felásott részen nem látni füvet, mind alulra került. Ez a jó ásás ismertetője, hogy nem látni utána zöldet. (Meg ha ősszel ás az ember, akkor minél hantosabbra kellene hagyni, nem szétütni a rögöket, így a téli fagy jobban és mélyebben el tudja porhanyítani.)

2019. nov. 20. 06:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Utolsó!

Kicsit off, de... Sajnos ez az átforgatós technika teljesen kiöli a talajéletet és pont az ellenkezőjét éri el vele az ember,mint amit akar. Porhanyósabb lesz a föld, igaz, de a téli fagy pl kiirt minden élőlényt a felső talajrétegből. Vagy lejjebb húzódnak, vagy elpusztulnak. Nyáron pedig a fedetlen "gyommentes" kert felszínén a napi hőingás 50 fok is lehet ami megint nem tesz jót semmilyen élőlénynek. Nem beszélve az irdatlan mennyiségű munkáról amit igényel a kapálás, öntözés stb. Teljesen felesleges volna egy jobb művelési stratégiával, a talajtakarással, mulcsozással. Jobb termés és több szabadidő érhető el vele.

2019. nov. 22. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Utolsó: de akkor hogyan tudja megművelni az ember a földet, ha nincs fellazítva? Jól értem, hogy ez a mulcsozás valami puha réteggel (pl. trágya) való betakarást jelent? Ezek szerint abba magába kellene ültetni tavasszal?? És mi van azzal, akinek csak kis kertje van, és nincs lehetősége minden évben + anyagot hozatni?
2019. nov. 22. 20:18
 9/9 anonim ***** válasza:

# 7

Ez egy divatos elképzelés, aminek a valósághoz nincs köze.

Abból kell kiindulni, hogy a növények gyökerei nem a legfelső talajrétegben vannak. Az ugyanis nyáron kiszárad, a gyökerek ott megégnének, ezért nem is fejleszt oda a növény. Ha mulcsozod, akkor nem, de a mulcsozással csak azt éred el, hogy az élő réteg feljebb kerül. Beleértve azt is, hogy az élő réteg alsó határa is feljebb kerül, mert a mulcs önmagában is levegőtlenebbé teszi a talajt. Ha nem így lenne, akkor ugyanolyan gyorsan kiszáradna alatta a föld. Ha mégis van nedvességmegtartó hatása a mulcsnak, az pont ettől van, hogy a szárító levegőt elzárja a földtől. Tehát mulcsozással a talajfelszín sokkal vékonyabb rétege élő, részben pont az, ahol még mulcsozással nedvesen tartva sincs gyökér.

Na mármost, ha nem is ásol, szántasz, akkor a gyökerek a halott rétegben fognak nagyrészt elhelyezkedni. Ezzel szemben, a talajforgatás lejuttatja a felső, levegőt igénylő mikroorganizmusok által feljavított réteget a gyökerekhez.

Az lehet, hogy a tél meg a nyár kinyírja a legfelső rétegben élő szervezetek egy részét. De hát azt minden mezőgazdasággal foglalkozó ember tudja, hogy baktériumokat meg gombákat kiirtani nem olyan egyszerű. Nem úgy kell elképzelni, mint ha kecskéket tartasz a telkeden, megdöglenek, és utána nem lesznek, ameddig újakat nem veszel. A talajlakó baktériumok és gombák, amik feljavítják a talajt, azok rendkívül gyorsan szaporodnak, és rendkívül ellenállók. Gondolj csak a kártevő gombák és baktériumok villámgyors szaporodására. Pl. lepermetezed a szőlőt rézzel, elpusztítva az élősködő gombák 99 %-át, aztán esik egy eső, és két hét múlva csupa peronoszpóra az egész szőlő. Vagy megeszel egy néhány szalmonellabaktériummal fertőzött kacsatojást, és egyáltalán nem szükségesek évek, hogy összef.ss és rókázz mindent a házban, mert a szervezetedet egy nap alatt elborítja a sok baktérium.

Ha szántással megforgatod a földet, akkor az nem olyan, mint mikor fejre ejted a vajaskenyeret, hogy eztán a megkent része lesz alul, a kenyér meg felül. Hanem keveredik a két réteg, a mikroorganizmusokkal zsúfolt, és a kihalt. A mi éghajlatunkon nincs átfagyva a föld októbertől áprilisig, a nagyon kemény teleken is inkább csak 2 hónapon át, a többi hónap meg alkalmas arra, hogy a talaj addig lakatlan, de immár levegős részeit is elkezdjék belakni ezek az apró élőlények, az időszakos felmelegedések alatt. Mire eljön a következő szántás ideje, akkorra az előző évben felszínre került réteg már újra ugyanolyan kiváló, mint az előző évi, és újra lehet lefordítani, hogy táplálja majd a következő évi növényeket.

És a mulcsozással is vannak problémák.

Ne hektárokat vegyünk, hanem csak egy kicsi, 500 m2-es telket. Honnan veszel füvet a mulcsozáshoz? A leterített fű az folyamatosan elfogy, egész évben pótolni kell. 1 m2 mulcsozásához minimum 10 m2 füves rész kell (tudom, mert csinálom egy kis részen már legalább 10 éve), ahonnan egy évben vagy 4 alkalommal pótolod a mulcsot. Azaz, 500 m2 veteményes mulcsozásához egy fél hektárról kell hordanod a füvet.

A másik lehetőség a szalma. Ez is nagyon jól mutat youtube-os videókon, de azt nem filmezik le, hogy egy szélvihar után hogy fest egy nyílt területen lévő, nem házakkal teljesen körbezárt mulcsozott kert. A leterített szalma túlnyomó részét a szél a kerítés mellé halmozza, beterítve az ott lévő növényeket. Csak az marad a helyén, amire rá van feküdve a növény. Apró palánták esetén a májusi vihar a palánták egy részét is elviszi, ahogy a szalma beléjük akad. Itt az ősz, hullanak a levelek, meg lehet nézni, hogy egy nyílt kertben a leveleket hogy összehalmozza egy kisebb szél is. Pedig a nedves levelek azért eléggé jól lelapulnak a talajra, ellentétben a merev, csőszerű (= mechanikailag stabil, erős) szalmával.

2019. nov. 23. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!