Kezdőoldal » Otthon » Kert » Ti ültetnétek a keretetekbe...

Ti ültetnétek a keretetekbe bálványfát?

Figyelt kérdés

[link]


Van dgy elég nagy keretem, aminek a jelentős részét nem használom semmire, csak a gazt nyírom rajta. Arra gondoltam, hogy engedném rajta megtelepedni a bálványfát, mert számomra több előnye is lenne. Kiírt maga mellől minden más növényt, ezért nekem nem kéne írtanom a gazt, emellett rendkívül gyorsan nő és remek tűzifa(magyar oldalakon azt írják, hogy nem jó tüzelő, de külföldi oldalakon csak jókat írnak róla és sajat tapasztalataim szerint is jól fűt). Emellett én szeretem a fa kinézetét és az illatát is.

Az egyetlen probléma vele, hogy invazív fajnak minősül és nehéz írtani.



2020. febr. 12. 19:15
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Én biztos,hogy álmomban sem ültetnék sem bálványfát,sem akácot a kertembe!


Igazak a mellette felhozott érveid,de gondolj bele,hogy ha később majd esetleg más célra akarnád használni a telked szóban levő részét(vagy akár egy későbbi tulajdonos),akkor arra már nem igen lesz lehetőséged,mert onnan már nem fogod tudni kiirtani többet azt a borzalmat.


Ha fásítani akarsz,akkor érdemes mondjuk juhart ültetned,mert az is gyorsan nő,de nem olyan agresszív,mint a bálványfa.

2020. febr. 12. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Nem javaslom... Csak egy ideig jó, utána több gondod lesz vele, mint a fűnyírással.

Én inkább valami fenyőfa félét ültetnék.

(ez csak személyes vélemény)

2020. febr. 12. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

1#

Nem valószínű, hogy valaha is masra akarnám használni a telket, mert sziklás, művelésre alkalmatlan terület.

A juharnak viszont utánanézek.


2#

Én úgy tudom, hogy a fenyőket nem igazán lehet fűtésre használni, mivel a gyanta tartalmuk miattnagyon kormoznak és emellett szinte azonnal elégnek a kályhában.

2020. febr. 12. 19:38
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
A szomszédok örülni fognak neki, mert hozzájuk is biztos át fog kerülni a gyökérsarjaival, de akár a magvait is szétszórhatja. Nekünk volt ilyen a hobbikerünkben, nem tudtuk kiírtani. Soha nem ültetnék ilyet sehová. Ezt is még apukám ültette. Tüzelőnek szerintem nem jó, de ha szerinted semmi probléma nincs vele, akkor nekem mindegy. Sok sikert hozzá!
2020. febr. 12. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Én biztos nem ültetnék. Valójában semmire nem jó, mint faanyag, még tüzelésre sem. Ha már mindenképpen ültetni akarsz valamit, akkor ültess császárfát vagy ginkgo-t, ha meg úgysem használnád másra a területet, akkor diófát (az alatt sem terem meg semmi).
2020. febr. 12. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
Nem hogy nehéz kiírtani, hanem lehetetlen. Ahol megtelepszik, ott egy-két éven belül az egész környék tele lesz vele, és nem csak a Te kerted! Magról, gyökérről, mindenről hajt. Ősszel pedig nem csak a leveleit hullajtja le, hanem a kocsányait is. No azt próbáld összetakarítani! A kertedben füvet nyírni biztos, hogy nem kell többet, de más növényt sem tudsz ültetni oda, mert az összeset kinyírja! Egyébként teljes lombjában tetszetős, mutatós. De borzasztó erőszakos, kártékony növény. Tüzelőértékéről nincs tapasztalatom.
2020. febr. 12. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Természetesen nem lehetetlen kiirtani, a glifozát mindent megold. Előtte persze ki kell vágni a fákat.

Tűzifaként nem sokat ér, de én is tüzeltem már vele, mikor ingyen volt, és azt tapasztaltam, hogy nem hidegebb lett tőle a házban, hanem melegebb.

De hogy tűzifa teremjen, ahhoz munka kell, ritkítani kell a fákat, hogy ne csak ágak teremjenek, hanem törzsek.

Én se javaslom amúgy, nem rábeszélni akarlak.

Ha sziklás, akkor feltehetőleg domboldal. Akkor meg tudsz rajta mandulát termelni. Persze, munkával jár, de pénzed lesz belőle. Vagy egyéb gyümölcs is szóba jöhet, ha el tudod adni.

Vagy vegyél kecskéket, majd ők nyírják. Velük is sok munka van persze, de ebből is pénzed lesz, van kereslet a kecskehúsra. A sajtra még nagyobb kereslet lenne, de ahhoz felszerelés meg szakértelem is kellene, és sok idő.

2020. febr. 13. 05:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Ha van egy komolyabb mulcsozógéped, nincsen szomszédod, akkor nem olyan rossz, ültetsz 30-40 fát vársz 3-4 évet utána az életerősebb törzsek kivételével minden sarjat levágsz,hagyod száradni utána ősz elején bedarálod.A leveleket összegereblyézed,Így egy kisebb családi ház fűtése megoldható nagyjából ingyen.


Viszont azzal számolni kell hogy a környéken ezzel egy kisebb környezeti katasztrófát simán összehozhatsz.


Körülbelül én is ezt csinálom, csak nálam ez a kicsi sárga szemű szilva,diófák meg bodza van a bodzákat lényegében fának neveltem olyan 30-35cm törzsátmérőjűek.(ezenkívül van egyéb gyümölcsfa is de azok nem sarjadzanak)



Na ezekből összesen körülbelül van 45-50 fa,ami terem azt megszokták venni,van aki pénzért van aki hoz cserébe mást pl tüzelőt,így van annyi száraz tüzelőm hogy, minden évben megmarad körülbelül 4-5 mázsa,illetve kajára se kellene költeni 1-2 hónapig.

Ezen felül a gyümölcsöt/diót nem én szedem, ők leszedik én csak mérem. Az aprítás kidarabolás/visszametszés nekem egyedül, legfeljebb 5-nap mondjuk nem kicsi az aprítógép, és minden bokavastagságnál vékonyabbat nevetve ledarál csak a zsákot kell mögé tenni.



Ami a legtöbb tüzelőt hozza, az a vadszilva utána a bodza. Mellesleg nem én ültettem,a telken voltak mikor megvettem.

2020. febr. 14. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
A talaj pedig borzalmas, körülbelül 30-40 cm után kő/sóder/homok keverve, a fenyőt/akácot nem ajánlom kb 2-3 év után belassul a növekedésük. Ami még jó lehet az az eperfa 4-5-év alatt megnő, ha visszavágod fánként kb 3 tápos zsák dara kijön belőle évente, keményfa szóval tüzelőnek tökéletes, a termését pedig megveszik pálinkának.
2020. febr. 14. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Amúgy csak, hogy tiszta legyen, nem betelepíteni akartam a bálvanyfát, csak hagyni megtelepedni a kertemben. A környéken rengeteg üres telek van, ami tiszta bozót, dögivel van rajtuk ez a fa is. Szóval nem igazán jelentene túl nagy változast ha az én kertemben is lenne.


Kecskén is gondolkoztam, csak azzal meg az a probléma, hogy a telek nagyrészén rettenetes állapotban van a kerítés, jópár helyen csak sövény van. Ajánlottak is ingyen kecskét nekem, de a telket bekeríteni sokba kerülne, kikötve pedig az én megítélésem szerint állatkínzás tartani őket.


A mandula és a dió pedig betegeskedik. Van 8-10 diófa és 5 mandula a kertben, az egészen kb 3 szem értékelhető gyümölcs termett. Az egész környéken betegek a fák, még lelhullás előtt megrohad a termés. A mogyoróval ugyanez a helyzet.


Szerintem a vége az lesz, hogy vagy diófákat veszek, vagy a mogyorót ritkítom meg és ültetem szét, hogy fásodjon.


Köszönöm mindenkinek a válaszokat, ha esetleg valakinek még bármi eszébe jut, akkor írja le nyugodtan :)

2020. febr. 14. 17:45
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!