Kezdőoldal » Otthon » Kert » Kivel lehet megnezetni, hogy...

Kivel lehet megnezetni, hogy a kertemben lévő hatalmas fenyő veszelyes e?

Figyelt kérdés
Egy erdő mellett lakunk és az udvarunkban van 2 hatalmas fenyőfa. Talan luc fenyo. A törzsüket talan épphogy aternem ha megolelnem olyan nagy. Rettegek, hogy rá dől a házra ezekben a viharos szeles időkben. Kivel lehet ellenoriztetni, hogy milyen allapotban vannak? Pont mindig ugy fuj a szél, hogy a fak felől a ház felé.
2020. márc. 24. 23:26
 1/9 A kérdező kommentje:
Legszivesebben kivagatnam őket, de a férjem ragaszkodik hozzajuk. Persze a hangulat részei. Pont ezert a parkos erdős kinézetért vettük meg a hazat es sokmindenki masnak is van ilyen nagy fenyő a kertben, de ilyen szeles időben ijesztő.
2020. márc. 24. 23:28
 2/9 anonim ***** válasza:
81%
Bzudapesten a Főkert ügyfélszolgálatán tudnak segíteni, a vidéki cégeket nem tudom.
2020. márc. 24. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
21%
A fenyő nagyon bírja a viharokat, mert cudarul hajlékony. Csak a villámcsapás árthat neki. Önkormányzatnál érdeklődj, ott vannak erdészek vagy a tűzoltó-katasztrófavédelem.
2020. márc. 25. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim válasza:
21%
A fenyő az rugalmas fa, amíg egészséges nem lesz baj, de az szemmel látszik.
2020. márc. 25. 06:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
86%

Valóban rugalmas, de van itt valami, ami fontosabb.

Nagyon sekélyen van a gyökérzete!

Nem nyúlik mélyre, épp csak a talajfelszín alatt van.

Egy erős szél tövestől kitépi.

Szakirodalom úgy fogalmaz, hogy a fenyő nem egy megbízható fa.

Sajnos sokkal nagyobb esély van rá, hogy egy nagy vihar fenyőt tép ki, mint hogy más típusú fát.

Nem is szoktak közterekre, épületek mellé fenyőt ültetni, pedig kétségtelenül szebb, mint pl. egy tölgyfa.


Én sem lennék nyugodt a kérdező helyében.

Amilyen viharok vannak...

Ráadásul átérzem, mert egy erdő mellett lakunk, földút van csak a ház és az erdő között. Tavaly sok-sok bejelentésre kijött a nemzeti park autója, mert az erdő hozzájuk tartozik. Legallyazták a nagy fákat, de ennyi. Olyan oldalágakat vágtak le, ami max a földútra esett volna, ha letörik. De a fák magassága maradt. A magasságuk kb 30 méter, mindez pedig 10 méterre van a házamtól.


Egyébként én a 30-as éveimben járok, de ilyen viharokra, amik az utóbbi pár évben vannak, én korábbról nem emlékszem. A szemünk előtt változik az éghajlatunk, és a meteorológusok is azon a véleményen vannak, hogy hozzá kell szoknunk az egyre durvább természeti jelenségekhez, mert innentől ez lesz.


Most rákerestem, hogy mégis mennyire van mélyen a fenyő gyökere. Azt eddig is tudtam, hogy nincs mélyen, de mégis mennyire nincs?

Mindössze 30-40 centire nyúlik csak le!


Még valami: falu, földút, ahogy írtam.

Vannak itt elhagyatott üres telkek, és van pár fenyő is az utcában. Életem legnagyobb vihara volt a tavaly szeptemberi, akkor láttam először tűzoltót az utcában. Ugyanis a vihar épp 2 nagy fenyőt döntött ki. Az egyiket teljesen, azt fel is darabolták. A másikat a villanyvezeték tartotta, emiatt áram sem volt.

2020. márc. 25. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
86%

Nekünk a 10 m-es gyönyörű, egészséges, kékesszürke, dundi ezüstfenyőt kellett kiszedni, mert egyik reggelre majdnem derékszögben megdőlt a szomszédunk háza felé, egyes gyökerek a föld felett. Csak órákon múlt volna, hogy mikor dől a házra.

A szívem szakadt meg érte, hibátlan fa volt, tele madárfészekkel, de nem volt mit tenni.

2020. márc. 25. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
20%

Ha nem is 30-40 cm-en vannak a gyökerei, de tényleg nem túl mélyen, és nincsenek is erős támasztógyökereik, mint a lombos fáknak. A fenyő nem magányos fa, hanem erdei fa, és úgy lett kitalálva, hogy egymást megvédik a szélvihartól, ezért életképes fafaj. Ahol nyílt területen van egy (néhány) nagyobb példány, az már veszélyhelyzet.

Arra viszonylag kevés az esély, hogy egy egészséges fenyő eltörjön, ehhez már tornádó kell. Viszont ahhoz, hogy a felázott földből mindenestől kiforduljon, ahhoz bőven elég egy nálunk szokásos nagyobb szél. A telekszomszédomnál is kidőlt a ház előtti fenyő, vitt magával kerítést, áramot, telefont, kábeltévét.

A neten rengeteg ilyen kidőlt fenyős kép van. Egy Pomázról:

[link]

Egy Balatonmáriafürdőről:

[link]

2020. márc. 26. 06:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
58%

Megerősítem a többséget, hogy a magányos fenyő nem bírja a szelet, mert sekély a gyökérzete.

(Erdőalkotóként, vagy ha "kötésben" vannak ültetve, akkor más a helyzet.)



Ha ragaszkodtok a fákhoz, akkor vagy kötsz olyan biztosítást, amiben fizetnek a fakidőlésre és az okozott kárra, vagy félreteszel pármilliót.



Én egy kb 15-20 méteres, terebélyes fenyőmet vágtam ki, mert a törzse az alsó harmadán 10 fokban megdőlt az uralkodó szélirány felől és mindig paráztam amikor viharok voltak.

2020. márc. 26. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
27%
Van a településeteken erdész? Elvileg kell lennie. Ha van kérdezd meg őt!
2020. ápr. 5. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!