Kezdőoldal » Otthon » Kert » A kardvirágnak meg tud változn...

A kardvirágnak meg tud változni a színe? Pl. Egyik évben vegyes színekben ültetem, később ugyanazokból a hagymákból minden virág egy színű lesz?

Figyelt kérdés

2020. máj. 10. 13:48
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Nem tud megváltozni.
2020. máj. 10. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Eddig én sem hallottam ilyenről, de most egy fórumon olvastam, ahol ráadásul valami szaktekintély írta.
2020. máj. 10. 18:15
 3/12 anonim ***** válasza:

Linkelnéd? Kíváncsi vagyok rá.

Nekem idén is van ültetve kb. 70 méter, de még nem fordult elő, hogy egyszínűvé váltak volna.

2020. máj. 10. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Megkeresem.
2020. máj. 11. 11:39
 5/12 A kérdező kommentje:

[link]


Szaktanácsadó válaszolt egy feltett kérdésre.

Azt hiszem, az íriszről már hallottam ezt, hogy más színű lesz.

Ő itt rózsával kapcsolatban is írja, erről sem hallottam még soha.

Nekem a kardvirág lenne a lényeg. Épp a sárga színt írja, és ez azért furcsa, mert egyszer kaptam rengeteg hagymát, aminek 90%-a sárga volt. Beszélgettem később másvalakivel, akinek az apukája szintén rengeteget ültetett, és ott is a sárga volt a domináns. Pedig nem hiszem, hogy a sárga ennyire jellemző színe lenne ennek a virágnak, akkor boltokban is 90%-ban azt lehetne kapni, de nem így van.

2020. máj. 11. 11:42
 6/12 anonim ***** válasza:

Ez a Kardos Rezső növényvédelmi szakértő volt, nem "kardvirág-szakértő". Amit jól látni abból, hogy szerinte elfajzik a kardvirág... Elfajzásnak azt nevezzük (ill. nevezi a népnyelv), amikor ivaros szaporodás során átporzódik egy másik fajtával, és a magból kikelő utódok már nem olyanok lesznek, mint a szülőfajta. Pl. ha cukkini meg patisszon van egymás mellett a kertedben, és magot szedsz valamelyikből, akkor az ebből kikelő utód jövőre már elég érdekes kinézetű lesz.

De hát a kardvirágot ivartalanul szoktuk szaporítani, vagyis teljesen mindegy, mi porozza meg a virágot, a nagy hagymagumó meg a sarjai ettől nem fognak megváltozni.

Színváltozás lehetséges amúgy egyes növényeknél, pl. az egyszínű tulipán egy vírus következtében cirmos lesz, de az alapszíne ennek se fog megváltozni.

A rengeteg sárga színűnek, amit láttál, a természetes kiválasztódás lehetett az oka. Nálam pl. a fehér közepű-rózsaszín szirmú van sok, de nem valami csodálatos ok miatt, hanem mert ebből a fajtából egy nagy hagymagumóból őszre több lesz, néha 5 nagy is. Emellett ez a fajta nagyon erős növekedésű is, tehát nyilván jól állja a nálam fellépő viszonyokat. Voltak régebben mindenféle különlegesek is, de azok valamit nem szerettek, egyre kisebbek lettek a gumók, aztán egyszer csak eltűntek. Miközben a rózsaszínek elszaporodtak.

Amiket te láttál, ott meg valószínűleg ez a sárga fajta volt az, ami turbó üzemmódban sokszorozta magát.

2020. máj. 11. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Ja, és a kérdezőnél is kb. az játszódott le, hogy a többiek elpusztultak valami miatt, és csak a sárgák maradtak.

Nálam már vagy 15 éve vannak kardvirágok, és nem sárgulnak meg... Egy pár darab sárga van, de azok se szeretnek nálam lenni, nem szaporodnak.

2020. máj. 11. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Tavaly jelöltem, hogy melyik az, amelyik nem sárga.

Azokra vigyáztam, tovább szaporítom.

A sárgáknak is elszórtam az apró hagymáit, de ebből kicsit is, nagyot is ajándékoztam. Színesből egyet sem.

2020. máj. 11. 16:47
 9/12 anonim ***** válasza:
???
2023. júl. 30. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Én írtam ki a kérdést évekkel ezelőtt. Most szedtem egy csokorral a kertben, arról jutott eszembe, rákeresek a "kardvirág" kulcsszóra, de úgy látom, ez a gyakorikérdések oldal már halott.

Nem konkrétan ez a kérdés, de új kérdések se nagyon vannak, a kutya se jár már ide.

Na sebaj, ha valaki majd egyszer idetévedne: több száz hagymával (gumóval) kezdtem. Nagy része sárga volt, kb 90%-a. Mikor más színű lett egy-egy szál, úgy örültem, mint majom a farkának.

Teltek az évek, most olyan csokrot sikerült szednem, és ez az összes szedésre és virágzásra igaz, hogy jóformán mind rózsaszín. HA beüt egy sárga vagy piros vagy neadjisten fehér, annak örülök. A rengeteg sárgából rengeteg rózsaszín (ciklámen) lett. Pedig nem az aprókat szaporítom tovább.

No mindegy. Így esett.

2023. júl. 30. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!