Kezdőoldal » Otthon » Kert » Érdemes meghagyni azt a...

Érdemes meghagyni azt a szőlőt, ami onnan nőtt ki, ahonnan előzőleg eltávolították azt?

Figyelt kérdés

Vettem pár éve egy kertes családi házat. A kertben jelenleg nincs szőlő, de két helyen is elkezdett nőni, amiről azt hittem sima vad szőlő, ezért évek óta átmentem csak a friss hajtásokon a fűnyíróval.

Nemrég azonban beszélgettem a szomszédommal és mesélte, hogy az előző tulajnak sok szőlője volt ott.

Ebből gondolom, hogy az a hajtás nem akármilyen szőlő, hanem egy erős gyökérzetű túlélő lehet, amit ezek után érdemes lehet meghagyni.

Nem értek hozzá, ezért kérdezem.

Csinálok neki támasztékot és visszametszem az segít neki a megerősödésben vagy most hagyjam hadd nőjön, ahogy akar és majd tavasszal visszametszem a 2/3-át, hogy erősödni kezdjen?



2020. jún. 30. 23:24
1 2
 1/11 mindentudó99 ***** válasza:
Természetesen érdemes meghagyni. Karózd ki hagyd nőni. Majd jövőre a vessző vastagságától függően vágd vissza februárban márciusban. Télre be is takarhhatod a tövét földel. Az a szőlő aminek egészséges a gyökere ha csákánnyal is vágod ki mélyebben àltalàban kihajt mint nàlad. A szőlő érték. Tartsd meg.
2020. júl. 1. 06:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 mindentudó99 ***** válasza:
Az kimaradt hogy iszapold locsold had nőjjön. Szárazság van.
2020. júl. 1. 06:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Ez vagy egy egykori oltvány vadalanya, vagy pedig saját gyökéren élő szőlő hajtott ki. Ez utóbbi esetben az a valószínű, hogy valami direkttermő, vagyis ilyen amerikai hibrid szőlő, amit nem mindenki szeret. Pl. Othello, Delaware, Noah.

Ha teszel fel fotót a levelekről és hajtásvégekről, akkor lehet, hogy meg lehet tippelni, ha valami jellemzőbb formát mutatnak.

De úgy alapvetően, ha meghagysz minden helyen 1-2 szálat egy karó mellett, aztán tavasszal fél vagy egy méteresre visszavágod (mérettől függően), akkor lesz rajta termés jövőre, és meg tudod nézni, mi is ez pontosan.

Ha nem tetszik, akkor át lehet oltani, addig meg tudod tanulni a netről. De ha van helyed a kertben, akkor ültethetsz is egy sor oltványt neked tetsző fajtákból, ez a biztos.

2020. júl. 1. 06:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Ha ez előzőleg oltvány volt,akkor nem érdemes .A szőlő a vad alanyból nő ki újra.Ha ez előzőleg pl.rizling volt,akkor most biztos nem az lesz.Ha előzőleg vesszőként lett ledugva,akkor olyan lesz.
2020. júl. 1. 06:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Helyedben meghagynám, amennyiben nincs útban és megvárnám az első termését, hogy milyen. Majd azután ki lehet irtani, ha nem tetszik. Ha meg igen, egy szép történet és fini gyümölcs....
2020. júl. 1. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Nekünk is van így két tő a kertben. Meghagytuk őket, bár elég vacak szőlő van rajtuk, de jól néz ki.
2020. júl. 1. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Hagyd meg, ha nincs útban, mégis mi bajod lehet? Ha bejön akkor jó, ha nem akkor kivágod és kész.
2020. júl. 1. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 mindentudó99 ***** válasza:
Igen azt nem írtam amit utanam igen. Ha oltvàny akkor a vad szőlő hajt. Mert felénk sima vesszőt gyökereztetünk vagy dugunk le. Majd megnézed a termését milyen. Ha Otelló pl azzal semm8 baj finom nagyon
2020. júl. 1. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Csináltam pár képet róla.


[link]

[link]

[link]

[link]

[link]


Még nincs felkarózva, egyelőre hagytam a földön elterülni.


Elfér ott ahol van és szeretnék is szőlőt. Csak nem tudtam, hogy van-e értelme ezzel próbálkozni.

De igaza volt annak, aki azt mondta, hogy ha elfér akkor maradjon és majd meglátom. :)


Jó lenne ha valakinek azért lenne egy erős tippje a fajtára a képek alapján.


Köszönöm az eddigi válaszokat, hasznosak voltak számomra.

2020. júl. 1. 17:07
 10/11 anonim ***** válasza:

A karéjozottság nélküli levelek, valamint piros kacsok miatt alanyszőlőre tippelek. De egy év alatt meg tudod nézni konkrétan. Ha tényleg vad, akkor meg át lehet oltani.

Akár már most próbálkozhatsz a zöldoltással, így fekve könnyű árnyékolni. A legerősebb szálat meghagyod teremni (jövő évre), megnézni a termését, a többivel meg lehet próbálkozni. Ha nem jönnek össze, akkor a legalsó levél fölött vágd vissza, és az új hajtást könnyebb lesz beoltani, mert most már kicsit öregek a hajtások, legalábbis az alsó részük, ahová oltani kellene.

2020. júl. 1. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!