Kezdőoldal » Otthon » Kert » Ha viszonylag sok pitypang...

Ha viszonylag sok pitypang "tud" teremni a kertünkben, az nyilvánvalóan meszes talajt jelent? Ha így van, meszes talajra nem való gyümölcsfát hiba is ültetni?

Figyelt kérdés
Kifejezetten szeretnék őszibarackfát ültetni a kertbe, de csak vadőszi alanyon kapható, ami pedig nem szereti a meszes talajt. Ha pitypang van, meszes a talaj? És egy ilyen fa nem is igazán tudna rajta megélni? Köszi!

2020. nov. 29. 19:09
 1/8 anonim ***** válasza:
76%
A barackfa kifejezetten a meszes talajt szereti.
2020. nov. 29. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Több helyről vegyél tíz centi mélyről talajmintát egy kesebb kefíres pohárba(vagy bármibe), és jegyezd meg, honnan.


Aztán terítsd ki egy sík lapra, önts rá 20%-os

ecetet..ha pezseg, akkor meszes..


Amúgy a pitypang mindenhol megél,..csak napfényt kapjon. Nálam még sóderes talajon is burjánzik.


Barackfát ültetni, de csak vadőszi alanyon? Namost vicc nélkül...milyen őszibarackot a kapható ötvenféle közül.? Mert őszibarack az tág fogalom.


A vadbarack alany amúgy mindent bír, az egyik legkiválóbb alany.

2020. nov. 29. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Springcrest fajta. Mármost "kapható" mandula- és vadőszi alanyon is, de jelenleg csak vadőszi alanyon. Következő ajánlással:

"A vadőszibarack alanyra szemzett 'Springcrest' őszibarack fajta meszes talajokon klorotikus tüneteket mutathat. Az enyhén lúgos, meszes talajból a vadőszibarack alanyra szemzett nemes fajta nem tud elegendő vasat felvenni, így,- mivel a levél zöld színét adó klorofillhoz nélkülözhetetlen a vas, sárgulás (klorózis) alakul ki. Meszes talajra célszerű mandula alanyra szemzett fajtát választani."

Ez a szöveg. Ezzel együtt sejtem, hogy pitypang sok helyen megél, de nálunk azért gond nélkül el tud(na) szaporodni, ezért gondoltam. Aa mandula lenne alkalmas meszes talajra, azt javasolja.

2020. nov. 29. 19:35
 4/8 A kérdező kommentje:
Még a málna szaporodott át nagyon erélyesen a szomszédból, esetleg még azt nevezném amolyan "indikátornövénynek" itt, az is nagyon szereti a talajt.
2020. nov. 29. 19:44
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

A pitypang egyik érdekessége, hogy főkép lakott területek környékén terem kint a természetben messze a falvaktól ahol nem volt bolygatva a talaj szinte lehetetlen találni.

Komolyan, hogy mindnehol megél nem igényes semmire és gyorsan tud terjeszkedni. Erre én biztos, hogy nem alapoznék semmit főleg nem fa ültetést hisz nincs olyan falu vagy város ahol ne lenne megtalálható. A mi barack fáink alatt is van egy csomó pitypang és gond nélkül elvan a fa. Mandulát szerintem nem érdemes. Lehet, hogy nem is meszes a talaj.


Utána olvastam sehol sem találtam olyat, hogy meszes talajt kedvelné a pitypang.

2020. nov. 29. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszi! Például a k*rtlap írja, hogy a pitypang mészjelző többek közt. A v*talmagazin is ezt írja. Érdekes, hogy a g*zigazito meszes talajhoz a csalánt írja, ami szintén előfordul, bár nem uralja el a kertet igazán, de nődögél szívesen. Ez utóbbi portál "vályogos" talajjelzőnek írja a pitypangot. A nagy útifű és a pitypang a nedves, kötött talajt is jelzi, előbbi szintén elő-előfordul. Viszont megnéztem a málnát, ami elvileg érzékeny(!) a meszesebb talajra, viszont nálunk (elvadulva ugyan) nagyon szaporán tarackol. Summa summarum, igazatok lehet, talán nem kell ezen görcsölni, megpróbáljuk ezt a fát. Előtte is volt amúgy őszibarack ebben a földben (pár éve halt ki), de az nem tudom, milyen alanyon lehetett.
2020. nov. 29. 20:40
 7/8 A kérdező kommentje:
Ha valakit érdekel: most olvasom, hogy magasabb mésztartalmú helyre nem szabad ribizlit ültetni, márpedig nálunk egy sávban évek óta jól terem, tehát talán valóban nem lesz igazán magas ez a mésztartalom (ha az egyáltalán).
2020. nov. 29. 21:10
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

Jól írják, hogy a pitypang mindenhol megél, csak a nagyon savanyú talajt nem szereti.

A málna ezzel szemben a savanyút szereti, meg a semlegest, csak a nagyon meszest nem.

Azt is jól írják, hogy a vadőszi nem bírja a meszes talajt, pont ezért oltják ilyen helyen mandulára az ősziket, mert az meg szereti. Mivel amúgy növekedés és termésminőség szempontjából vadőszi alanyon jobbak a fák a nem meszes helyeken, nem véletlenül oltják erre főképpen.

Nálam a föld pH-ja 6,5-6,9 közt van, és szépen fejlődik az őszi is barack alanyokon, a málna is, a ribizli is, meg a pitypang is. (7 lenne a semleges, ez alatt savanyú, ez fölött meszes.)

2020. dec. 1. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!