Kezdőoldal » Otthon » Kert » Hogy döntsem el hogy milyen...

Hogy döntsem el hogy milyen gyümölcsfákat ültessek a kertembe?

Figyelt kérdés

Olyan helyre költöztem anyagi okokból (olcsóbb ház, Pest megye szélén), ahol van egy 1500 négyzetméteres telek, ami állítólag nem is nagy, csak nekem, született panel prolinak tűnik annak...


Egy kicsi részt meg akarok hagyni annak, hogy ültethessek cukkinit meg sárgarépát, meg szeretnék pár virágot is, de a nagyját gyümölcsfákkal szeretném beültetni... Mivel semennyire nem értek a kertészkedéshez, földműveléshez és azt olvastam, hogy ezzel van a legkevesebb baj.


Csak azt nem tudom, hogy mit ültessek...

Egyáltalán melyik éri meg jobban ekkora területen? Ha csak 2-3, vagy ha csak egyfélét ültetek?


Így elsőre a dióra gondoltam amúgy, mert 12 ezerért lehet venni olyan konténeres csemetéket, melyek állítólag 2-3 év múlva termést hoznak.

Persze tudom, hogy először csak nem túl nagy mennyiségben, de azért az az elkövetkezendő évtizedben még vissza is hozhatná árát, ha megpucolom (tudom, nagy mennyiségben elég macerás) és eladom egy részét... És még szeretem is és egészséges is.


De gondolkodtam mogyoróban, törökmogyoróban, mandulában és gesztenyében is, de ezek ha minden igaz, akkor többnyire érzékenyebbek.


Viszont blogokon valamiért nagyon a barackot meg méginkább a ajánlják. Talán a pálinka miatt?

Mondjuk én azt nem akarok...


Légyszíves építő jellegű dolgokat írjatok én is tudom, hogy totál laikus vagyok és természetesen nem szeretném elhamarkodni a döntést.


(Ilyen időben szerencsére nem is tudom)



2020. dec. 1. 03:07
1 2
 1/16 A kérdező kommentje:

Valamiért bizonyos szavak törlődtek és nem ellenőriztem le, bocsi...


Szóval a barackot és a szilvát ajánlják nagyon.

2020. dec. 1. 03:09
 2/16 anonim ***** válasza:

Mit szeretnél,hogy vissza hozzá az árát, vagy hogy legyen friss gyümölcsöd?


Nézd, én az obiban vettem, akciósan párszáz forintért gyümölcsfákat.


Tobbet is, több fajtát.


Van benne, 3 felé őszibarack,ami kényes.


De, egyetlenegy kivételtől eltekintve,mind egészséges, és termett.

Van amelyik következő évben, van amelyik 2 év múlva.


Csak 3 darab, termett 2 év múlva.


Az összes kisfa, hozott gyümölcsöt.


Mondjuk én a diót most vágtam ki, pedig az egy öreg nagy fa volt.

2020. dec. 1. 06:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
16%
Mogyoro, mandula, gesztenye tök felesleges. Par ev mulva annyira sok termese lesz h a foldre lehullva fog elrohadni az egesz, mert annyit nem fogsz tudni elhasznalni. En tavaly ultettem, gyumolcsot, csak olyat amit szeretunk. 2 oszlopos zoldalma (ebbol az egyik sztem behalt), 2 sargabarack meg egy cseresznye.
2020. dec. 1. 06:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%

Először el kell döntened, hogy milyen gyümölcsre van szükséged. Utána szét kellene nézni a környéken, megkérdezni a szomszédokat, hogy melyik fák jöttek be azon a tájon és talajon. Azt is el kell döntened, hogy mennyit akarsz dolgozni velük (metszés, permetezés stb), mert vannak sok törődést igényelő fajták és igénytelenek.

Pl. sárgabarack/törökmogyoró.

Hasra ütve fákat ültetni nem jó ötlet, mert legtöbbször csak évek múlva derül ki a rossz választás.

2020. dec. 1. 06:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%
A dióburok-fúrólégy elleni védekezés nagyon fontos,ha a dió lesz az elsődleges fád.
2020. dec. 1. 07:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 mindentudó99 ***** válasza:
66%
Mindent permetezni kell a diót is. Én is hanyagolnám ezeket dió mogyoró mandula. Ki a fene törpgeti szedegeti. Gyümölcsfát tegyél. Pl Nemtudom szilvát az álltólag igénytelen. Pálinkának el lehet adni a szilvát mindíg. Őszibarackot szintén eladhatod .
2020. dec. 1. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:

Neked és családodnak mire van szükség, ez a lényeg. Ezeket ültesd, folyamatos érési sorban, tehát ha van 4 őszibarackod, akkor ne egyszerre érjenek, hanem júliustól szeptemberig, folyamatosan.

Ami feleslegben terem, azt majd eladod. Bármit eladsz, azt olcsóbban tudod, mint ahogy megveszed magadnak a másik gyümölcsöt, ami nem terem nálad.

De amúgy el kell gondolkodnod, hogy hogyan tudnád eladni, amit eladsz. Annyi nem fog teremni a saját felhasználás mellett, hogy nagybanira járj. Zöldségesek általában nem vásárolnak helyi termelőtől, csak nagytermelőtől, a nagybani piacon, nagybani árakon. (Saját tapasztalat.)

Két módon tudsz árulni:

1. helyi (környékbeli) piacon, sokat ott ülve

2. helyi embereknek, de sok helyen az emberek nem vásárolnak ismerőstől, mert nehogy már neki jó legyen. Ennek érdeklődj utána a helyiektől, hogy ott milyen mentalitás uralkodik.

De bármelyik mód lesz is, mindkét esetben az lesz a nyerő, hogy sok fajta, kis mennyiség.

Egyébként ha csak elülteted a fákat, és nem dolgozol velük sokat, akkor nem is fogsz eladni semmit, mert nem lesz se olyan mennyiség, se olyan minőség, amit hajlandóak lennének megvenni. Az igaz, hogy a gyümölcsfákkal kevesebbet kell dolgozni, mint a konyhakerti növényekkel, de attól még kell. Tavasszal metszeni, nyáron rotázni a fák alját, és tavasztól őszig sokat permetezni, különben levél se fog teremni, nem hogy gyümölcs.

A sárgabarackot azért könnyű eladni, mert könnyen elfagy a korai virágzás miatt, és permetezés nélkül még a fák is kimennek, elviszi őket a gutaütés nevű betegség meg a monília.

Ekkora területről a pálinka eladása se lehetetlen, csak illegális.

2020. dec. 1. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
Ültess pekándiót. A dióburokfúró légy nem károsítja, a bele zamatosabb, mint a hazai dió és ugyanúgy igénytelen. Arra figyelj, hogy oltvány legyen ne magonc.
2020. dec. 1. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
100%

Ha fenn vagy a facebook-on, szuperjó csoportok vannak, tele nagy tudású kertészkedőkkel, akiktől nyugodtan kérdezhetsz. Pl. ebben a csoportban még azt is megmondják neked, hogy az adott tájegység mikroklímájában mely fák lesznek igazán "gyümölcsözőek". [link]

De nagyon jó kertészeti csoport ez is: [link] - bár főleg konyhakerti növényekben.

Vagy van egy jó kertészetnek is oldala: [link] De ez nem "kérdezős", hanem a kertész oszt meg hasznos információkat. [link]

2020. dec. 1. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:

#9

Nagyon hasznos a válaszod.

Régebben - évek óta nem használom a Facebookot - még lehetett Megyeri Szabolcstól kérdezni is, én is ezt tettem, de lehet változott az oldala.

2020. dec. 1. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!