Kezdőoldal » Otthon » Kert » Van-e jogom ahhoz, hogy az...

Van-e jogom ahhoz, hogy az ablakomból kinyúlva levágjam az alattam lakó tujáinak a tetejét?

Figyelt kérdés
Társasházban lakom, ahol az alattam lakó szomszéd a fal mellé ültetett néhány tuját, amelyek az elmúlt években megnőttek és beárnyékolják a lakásomat, valamint eltakarják a kilátást. Az ablakomból kinyúlva gond nélkül le tudnám vagdosni a zavaró részeket. Persze figyelnék arra, hogy jól nézzen ki a végeredmény. Van ehhez jogom?

2021. márc. 23. 17:10
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
61%

"jogszabály ellenes"


Konkrétan melyik?

2021. márc. 23. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
82%

Először megpróbálnám vele megbeszélni. Kis szerencsével ő maga megcsinálja. :)

Ha nem hajlandó, akkor én megmetszeném, az ablakomhoz jogom van. :D

A fát viszont nem pusztítanám el, annak semmi értelme.

2021. márc. 24. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
100%
A #11-es miért lett ennyire lepontozva? Miért nem akarjátok, hogy a kérdező tudja melyik jogszabály segítheti? Ha valaki jogszabályra hivatkozik, csak tudja már, hogy melyikre...
2021. márc. 24. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:

11

Nem tudom, ő melyik jogszabályra gondolt, de a Ptk. szerint más tulajdonára nem szabad semmit ültetni, valamint a Társasházi törvény alapján készült Alapító okirat valószínűleg megszabja, hogy a közös részeket ki és milyen feltételekkel használhatja. Csak úgy random pillanatnyi ötletből nem ültetgethet senki semmit egy társasház területére, az önkormányzat területére meg főleg (ha arról van szó), mert azt meg a Ptk-n kívül a Helyi Építési Szabályzat is szokta tiltani.

2021. márc. 24. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:
100%

"Ptk. szerint más tulajdonára nem szabad semmit ültetni"


Társasház - osztatlan közös tulajdon → ő is tulajdonos, így saját tulajdonára ültetett.

Konkrétan a Ptk melyik paragrafusa szerint nem lehet ültetni más tulajdonára, mert nem találom. Én nem társasházban lakom - nagyon érdekelne. Konkrétan valaki egy fát ültetett a telkem elé.


HÉSZ-ben se látok ilyet, de csak néhányat olvastam.

2021. márc. 24. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:

Hát pl. a Ptk. 5:13.§ mindhárom bekezdése kizárja a más tulajdonára való ültetést:

"(1) A tulajdonost tulajdonjogának tárgyán - jogszabály és mások jogai által megszabott korlátok között - teljes és kizárólagos jogi hatalom illeti meg.

(2) A tulajdonost megilleti különösen a birtoklás, a használat, a hasznosítás, a hasznok szedésének és a rendelkezés joga.

(3) A tulajdonosnak joga van minden jogosulatlan behatás kizárására."

És a közterület tulajdonosa, vagyis teljhatalmú ura az önkormányzat.

Én HÉSZ-ben is láttam már közterületi faültetés tiltását, de ezek szerint nem követem eléggé a jogszabályokat, mert mostanra általában külön jogszabály van a fás szárú növényekről.

Pl. Pécs: "Fás szárú növények közterületen kizárólag az Önkormányzat megrendelésére, vagy tulajdonosi hozzájárulásával, továbbá a BIOKOM Nonprofit Kft. által, az üzemeltetési tevékenysége keretében ültethetőek."

[link]

Ezt megkeresheted a saját településeden is.

Társasházak esetén meg kell nézni az Alapító okiratot, az elég részletekbe menően le szokta írni a közös részek használatát. Tehát hiába résztulajdonos valaki, a közös terület bármilyen használatához a tulajdonosok többségének hozzájárulása kell. Vagyis ha nincs hivatalosan felosztva a közös terület, akkor a minimum az, hogy faültetés előtt körbejár a faültető egy aláíró ívvel, és ha nem jön össze elég hozzájáruló aláírás, akkor nem ültet.

2021. márc. 25. 07:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim válasza:
100%

En megbeszelnem.

Gondolj bele, tok random egy szomszed levagja a novenyeidet, megbeszeles nelkul, neked jol esne?

2021. márc. 26. 07:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!