Kezdőoldal » Otthon » Kert » Hogyan lehet beidőzíteni a...

Hogyan lehet beidőzíteni a krizantém és a dália virágzását?

Figyelt kérdés

Ahogy telnek az évek, egyre több sírt latogatok ilyenkor halottak napja környékén. Ráadásul ilyenkor eléggé felmennek a virágárak.

Annak idején édesanyámnak voltak krizantémjai, dáliái, mindig azokat vitte ki a temetőbe, sajnos a gondozása akkoriban nem érdekelt, most meg már nem tudom tőle megkérdezni.

Arra gondoltam, hogy jövőre saját virágokat vinnék. De fogalmam sincs, hogy induljak neki.

A dália tudom, hogy gumós. Mikor kell elültetni ahhoz, hogy halottak napjára legyenek rajta virágok?

A krizantém, az ha jól olvastam, palántás.

Ott is az érdekelne elsősorban, mit kell tenni, hogy a lehető legjobb időben kezdjen virágozni?

Illetve hogyan lehet cserépben ezeket a szép, gömb formájúakat összehozni? Azt már megtaláltam, hogy kimondottan ilyet kell venni. De hogyan tovább? Mikor kell átültetni cserépbe? Addigra kint nem fog elvirágozni?


Ha esetleg a fentiekből véletlenül nem derült volna ki, eddig nem kertészkedtem, teljesen új számomra a terep. Természetesen a neten olvasgattam, de a fentiekre nem találtam választ.



2021. okt. 30. 15:08
 1/7 anonim ***** válasza:

Hormonokkal lehet szabályozni a krizantém virágzási idejét és növekedési módját. De te ne próbálkozz ezekkel, mert szakértelem nélkül nem fog menni. (A törpésítés még megy, ahhoz nem kell sok tudás.) Hanem inkább keress olyan fajtákat, amik maguktól is ebben az időszakban virágzanak, és maguktól is gömb formájúak lesznek. Ami magától is hajlamos gömbbé fejlődni, annak be lehet azért segíteni azzal, hogy június első felében és július első felében is visszacsíped a hajtásokat, hogy elágazzanak.

A kertben kísérletezd ki, hogy melyik hogy működik, és a következő évtől szétszeded a megfelelő töveket, és nekifogsz. Most vegyél megfelelőnek tűnő fajtákat (kis méretben, hogy olcsók legyenek), ültesd el a kertbe, és jövőre figyeld őket.

A kiviendőket tavasztól a legjobb igazából cserépben nevelni, de azzal úgy több a munka. Egy rokonom szeptember végén, október elején szokta becserepezni a már bimbózni kezdő töveket. Ennek az a veszélye, hogy ha túl sok gyökeret vágsz le, akkor a bimbók elhalhatnak, ezért biztonságosabb a tavasztól való cserepes nevelés. Vagy még az is megoldható, hogy csak közvetlenül a temetőbe való kivitel előtt ülteted cserépbe, akkor már csak a minél több öntözés kell neki, hogy megmaradjon vagy két hétig.

A dáliát azt tavasszal elülteted, aztán nyártól a fagyokig virágzik, ha jó helyen van és sok vizet meg tápanyagot kap. Az enyéim még most is virágzanak, véletlenül ott pont nem kaptak fagyot.

2021. okt. 31. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm. De ha most kiültetem, az télen nem fog kifagyni? Azt olvastam, nem sok évelő van, inkább egynyáriak.
2021. okt. 31. 17:15
 3/7 anonim ***** válasza:
A kisvirágúak többsége kibírja, a nagyvirágúak többsége nem bírja. Ami nem, de nagyon szeretnéd, azt meg át tudod teleltetni hideg helyen, ahol nem hajt ki, de nem is kap akkora fagyot, ami elvinné. Bár ha kihajt is esetleg tél vége felé, az se nagy baj, mert tavasszal tövig vágod, és nulláról indul.
2021. okt. 31. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
És tavaszi megoldás nincs? A kertben kinézett rész még nincs előkészítve. Teletetni lenne hol, de engem valamiért nem szeretnek a cserepes növények, kipusztulnak a közelemben. Még akkor is, ha nem én gondozom őket. :(
2021. okt. 31. 17:31
 5/7 anonim ***** válasza:
Tavasszal kérsz a szomszédtól... Mert árulni nem szoktak tavasszal.
2021. okt. 31. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Nem nagyon látok a szomszédoknál. Arra gondoltam, hogy valami dugvány, vagy palánta, ilyeneket sem árulnak tavasszal? Vagy olcsóbb ilyenkor a halottak napja után? Csak félek, hogy télen kifagy, bár tudom, ezt jövőre is meg kell oldanom.
2021. okt. 31. 17:45
 7/7 anonim ***** válasza:

Dugványt csak nagytételben árulnak, termelők számára.

Halottak napja után olcsóbb szokott lenni, főleg, ha már kezd elvirágozni, de ezt ki kell fogni, mert a szebbek elfogynak az ünnep előtt.

A legolcsóbb jövő hétvégétől a nagyobb temetők kukáinál őrjáratozni. :) A legtöbben az elvirágzott/elszáradt/elfagyott virágot cserepestől bevágják a kukába.

Bárhogy szerzed be, nem tudhatod, ki fogja-e bírni kint a telet, ill. hogy milyen formájú lesz hormonkezelés nélkül. Ezeket csak próba után tudod meg. Ha Facebookozol, az ismerősök képei alapján tudsz találni olyat, ami magától a kertben is megfelelő gömb, és abból kérsz tavasszal.

Hormont szerintem nem tudsz ennél kisebb kiszerelésben venni, úgyhogy a törpésítés pár darabos tételnél nem éri meg:

[link]

2021. nov. 1. 06:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!