Kezdőoldal » Otthon » Kert » Háztáji szőlőmet metszhetem...

Háztáji szőlőmet metszhetem ilyenkor? Covid karanténba vagyok megesz az unalom itthol... 1hét múlva le tudom fújni olajos rézkénnel vagy vegasollal . Melyiket ajánljátok? Csemege zala gyöngye és noha bor szőlő.

Figyelt kérdés

2022. febr. 7. 12:12
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%
Metszeni lehet,de azért még nincs vége a télnek. A covid az már egy másik dolog.
2022. febr. 7. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%
Amilyen az időjárás metszheted nyugodtan.
2022. febr. 7. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 mindentudó99 ***** válasza:
100%
Metszed csak. Én is kezdem nemsokára.
2022. febr. 7. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%

Sok függ a fajtától, a talajtól, mennyire hidegtűrő és hasonlók.

Metszeni ősztől tavaszig lehet, -5 fok alatt nem ajánlatos.

Az őszi metszés előnye, hogy korábban lesz termésed, hazánkban ez kevéssé van elterjedve, inkább a kora, vagy késő tavaszi metszés az általános, főképpen márciusban metszenek, aminek az előnye, hogy a fagykárokat felmérve akár több rügyet is lehet hagyni, ahogy szükséges.

A késő tavaszi metszéseknél 20-25%-al több termésre lehet számítani és a bogyók is nagyobbak lehetnek, ez az intenzívebben meginduló fejlődés következménye lehet, de adok erről egy részletesebb, szakszerűbb leírást, talán hasznodra válik.

[link]

2022. febr. 7. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm
2022. febr. 7. 18:43
 6/15 anonim ***** válasza:
100%

Volt már olyan év,aki korán kezdett,mert azt gondolta akkor nála előbb lesz szüret,már kijöttek a levelek,azt egy éjjeli hideg mind levitte. Aki meg valami oknál fogva elkésett a metszéssel,az övé volt a legszebb a környéken .Minden szőlőnek meg van az érési ideje ,ha később is van metszve ,arra biztos be fog érni.

A biztosat a bizonytalanért kockáztani nem tudom mire jó ez.

Csak helyzeti előnyt jelenthet,pillanatnyilag .

A Zalagyöngye meg minden fajtát leelőz a növekedésben .

2022. febr. 7. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

Értem tehát várjak vele,ne siessem el még.

Értem :) van noha kék szőlőm meg fehér,közepes méretű a szeme,fürtje. Nem ismerem sajnos azt.

Illatos fehér és piros nagy szemű illatos.

+a zala gyöngye.

2 éve ezzel vettük a házat olyan 50-60tőke.

90l bor lett rajta (első evben 25l) kezeletlen volt nagyon.

Köszönöm a tanácsokat .

Kicsit még várok vele míg az összes fagy elmegy

2022. febr. 8. 05:30
 8/15 anonim ***** válasza:
100%

Nem kell várni.

A metszett szőlőt a nagy fagyok jobban károsítják, ez tény. De ha nem lesz huzamosabban -10-nél hidegebb, akkor nem lesz károd ebből. Idén meg főleg nem várható már semelyik előrejelzés szerint komoly lehűlés.

Február végéig mindenképpen érdemes megmetszeni, mert így a vágások beszáradnak, mire beindul a nedvkeringés. Márciusi metszés esetén áprilisban a nagyobb vágásokból úgy folyik a nedv, mint egy csepegő csapból, akár 1-2 másodpercenként is cseppenhet. Március végi, áprilisi metszés esetén a kisebbek is nedvedzenek. Ez ugyan nem végzetes, de szépen kimossa a növény szervezetéből a felhalmozott tápanyagokat.

Én idén előbbre hoztam a szőlőmetszést, mert az enyhe tél miatt hamarabb véget ér a nyugalmi állapot, már a 3/4-e kész.

Az nem igaz, hogy a korábbi metszés miatt lényegesen korábban fog kihajtani. Volt már, hogy nem egyszerre metszettem a szőlőimet - más munkák miatt -, április elején fejeztem be az utolsókat, és akkor is ugyanolyan sorrendben kezdtek kihajtani, mint máskor. (Tizenvalahány fajta van.) Csak a későn metszettekből folyt a lé, a februáriakból meg nem. Én a kocsánybénulás fokozódását (magnéziumhiány miatt) is a késői metszés számlájára írom.

Akkor hajt ki lassabban a szőlő, ha egyáltalán nincs megmetszve. Ha meg van metszve, akkor gyakorlatilag mindegy, hogy mióta van megmetszve.

Lemosóban az Olajos rézkén a legjobb, mert abban olaj is van az atkák ellen, de jóval drágább is. (A Vegesolban csak minimális olaj van, ami az esőállóságot javítja, a gyártó saját ismertetője szerint.)

Teljesen felesleges most lemosózni, majd április elején, a kihajtáshoz minél közelebb. Az összes kórokozó és kártevő még mélynyugalmi állapotban alszik, ilyenkor még sok mindent elviselnek.

A lemosás amúgy se csodaszer, semmi ellen nem véd meg, csak sok dolog jelenlétét csökkenti, nem olyan hirtelen fognak jelentkezni, lesz időd permetezni ellenük, ha észreveszed.

Most lemosózni legfeljebb a csonthéjas gyümölcsök hidegkedvelő baktériumai ellen érdemes némiképp rézzel (ha ősszel nem tetted meg), de március végén, április elején újból kell majd a tavaszi-nyári gombák és hasonlók ellen, ha komolyan veszed őket.

2022. febr. 8. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
100%
Itt Bács-Kiskunban már hetek óta metszenek a románok.
2022. febr. 8. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 mindentudó99 ***** válasza:
100%
A szőlősök a nagy területek miatt metszenek korán hogy végezzenek. Nekem is van bőven két nagy kertben. Ezért februárban én is kezdeném de ilyen szelekbe ki nem megyek
2022. febr. 8. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!