Kezdőoldal » Otthon » Kert » Miért fás, szálkás a retek?

Miért fás, szálkás a retek?

Figyelt kérdés

Ahogy egyre több idő telik és egyre nagyobbra érnek a retkeim, egyre fásabbak, tehát szálkásak.

Mi az oka?

Mit lehet ez ellen tenni? Jövőre, ha majd megint termesztek, ne hagyjam nagyra nőni ezeket, hanem fogyasszam el amíg kicsik?


(Egyébként szálkásan se rossz, a fás részeket kiköpöm, valamint lereszelve is megteszi. Finom ízű.)



2022. jún. 15. 02:05
 1/6 anonim ***** válasza:

Az az oka, hogy nyár van.

Milyen fajta egyébként, azt nem írtad, én meg nem tudom kitalálni.

Szerintem nem hónapos retek, mert az mostanra felmagzott volna. Hanem valami János-napi, vagy hasonló. Az ilyen jó esetben a legnagyobb mérete elérésekor se fás.

Ha nem hozott még magszárat, mégis fás, akkor valószínűleg a szárazság az oka. Rendszeres, de nem eltúlzott öntözéssel nehezebben fásodik. Ha túlöntözöd, akkor meg pudvásodik.

A nagy meleg is fásodást okoz, ez ellen nem tudsz mit tenni, legfeljebb ha épület (fél)árnyékába ülteted, hogy legalább a tűző napot kiküszöböld. (Fa árnyéka nem jó, mert a fa kiszárítja a talajt.)

De a túlzott nitrogénellátás is okozhatta. Pl. ha pétisót használtál, vagy frissen trágyáztad a kertet.

2022. jún. 15. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Nagy a vízigénye, ha nem kap elég vizet fás lesz. Reggel este nyugodtan sok vizet
2022. jún. 15. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Nem trágyázok, nem vegyszerezek, de valóban a retkeim közül a szálkásabbaknak sajnos csak (kis)fa árnyékában jutott hely. Ezek szerint több víz kell nekik, értem, köszönöm!


Félárnyékban van mind, a fától távolabbiak tényleg nem szálkásak.


Hosszúkás retek, asszem francia, de majd megnézem a vetőmagtasakot.

2022. jún. 15. 21:19
 4/6 anonim ***** válasza:
Kell neki a víz mint írtam is de a túl sok amikor áll a vízben sem jó mert podvásodhat. Ezt nem tudom miért nem írtam oda. Reggel este kapjon de ne ússzon
2022. jún. 16. 04:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Túlöregedik. A szàrazanyag tartalma meg nő.


A friss, nem teljesen èrt retkek a piacosak.


Szakaszos vetèst kène alkalmazni. Retket szinte egèsz nyàron is vethetsz.

2022. jún. 17. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

"Retket szinte egèsz nyàron is vethetsz."

Igen, ha Észak-Angliába költözöl. :)

De nálunk a hosszú nappalok miatt felmagzik, mielőtt megnőne, ha nem tavasszal veted. Majd próbáld ki egyszer. Már az április eleji vetés se holtbiztos, az is lehet túl késői, ha olyan az időjárás.

Illetve, még ősszel is van egy lehetőség. A hónapos retket augusztus közepén-végén kell elvetni, és sokat öntözni. Bár ez csak 50%-ban jön be. Mert ha aug. közepén veted, és napos, meleg, hosszú lesz az ősz, akkor ugyanúgy felmagzik, mint nyáron, és nem lehet belőle enni. Viszont ha aug. végén veted, és hűvös, borongós, vagy rövid lesz az ősz (a fagyokig), akkor meg ezért nem nő meg, hanem 1 centis gumóval elfagy.

Én már vagy 12 évben csináltam, de tuti recept nincs.

2022. jún. 17. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!