Kezdőoldal » Otthon » Kert » Milyen szőlőket érdemes erre...

Milyen szőlőket érdemes erre a lugasra futtatni?

Figyelt kérdés

Üdv!


Kocsibeállónak szeretnék szőlőlugast csinálni - szeretem a szőlőt, a kocsi védelme meg max a nyári meleg miatt érdekel, így ötvözném a kettőt :)


A vázszerkezet 6x6m lenne zártszelvényből, feszített dróthuzalokkal. Lugasként menne a tetejére, valamint 2 oldalra gondoltam még, az egyik déli tájolású, így az ideális, a másik ny-i, az már problémásabb.


Leginkább direkttermőkre gondoltam, anyáméknál sajnos nemrég lett kivágva minden, így az éves izabella és othello igényemet megpróbálnám így megoldani :D


Egyáltalán hány tőben lenne érdemes gondolkodni? Ha 2 akkor megvan :), ha több akkor milyent ajánlanátok? Irsai olivér is volt otthon, az is finom, viszont volt egy névtelen, sajna senki sem emlékszik rá milyen fajta - mire mentem látogatóba, már kivágták, így esélyem se volt dugványozni :( - elég pici és laza fürtjei voltak, totál igénytelen, a bogyói viszonylag picik, nagyon édesek, sárga-narancsos színűek. Még papám ültette úgy 30éve - hátha ezek alapján volna ötlete valakinek :)


Idén már nem ültetnék, mert még a szerkezetet csináljuk, így van idő :) Még egy kérdés, több helyen láttam, hogy a régi direkttermőket lehet dugványozva és oltva is kapni. Ha jól tudom, azok saját gyökéren is igénytelenek, akkor mire jó az oltvány?


Előre is hálás köszönetem a segítségért!



2022. aug. 21. 20:10
 1/5 anonim ***** válasza:

Direkttermőket biztos nem lehet oltványozva kapni mivel a direkttermőkbe szokás a nemes fajtákat oltani a filoxéra nevű betegség miatt ami ezáltal nem támadja meg a gyökérzetet. Kevés helyen és kevés direkttermő szőlőt lehet kapni.


Nagyon sok időbe telik mire egy szőlőt felfuttatsz 6 méterre és kellő árnyékot is biztosít. 10-15 évbe is beletellik. Azok a nagy lugasok melyek egy fél udvart is beárnyékolnak 30-50 vagy akár sokkal több évesek. Direkttermő esetében permetezni nem nagyon kell ez az egyetlen előnye. De ilyen területen nagy mennyiségű termés lesz megenni mindet túl sok ha bort is tervezel csinálni akkor ültess nemes fajtát amiket ugye permetezni kell majd rendszeresen. Ami nekem eddig nagyon bejött az a Csabagyöngye, Zalagyöngye, Neró, Piros / fehér saszla.

De kismillió szőlőfajta közül válogathatsz.


Idén már nyugodtan elültetheted sőt tavaly előtt is elültethetted volna eső 2 évben bőven elég mellé egy káró majd később ha erős hajtásokat nevel tudod csak futtatni evente jó egy métert haladsz majd a futtatással. Később ahogy egyre több es egyre erősebb hajtásokat nevel tudod majd jobban szétterjeszteni de akkor se hagyj hosszú vesszőket mert felkopaszodik és csak a végén fog kihajtani.

Ültethetsz különböző fajtákat korai érésűeket aztán későbbit így hónapig folyamatosan elleszel látva friss szőlővel.

2022. aug. 21. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 mindentudó99 ***** válasza:
Izabella az ami oda való. Szépen lehet futtatni. 2 tőke elég is.
2022. aug. 22. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

6 m lenne a magassága is, vagy mi??? Az kamionnak is magas... Olyan szőlő meg, ami felmegy 6 m-re, meg ott még vízszintesen is elmegy 6 m-t, hááát... Az sok-sok év.

Magasságban elég személyautónál ilyen 2,3-2,5 m, vagy ha magas autód van, a magassága plusz 70 cm.

A szőlőket méterenként ültesd. Felváltva egyet az oldalon futtass, egyet pedig vigyél fel simán, elágazás nélkül a tetőre. Mert amit felviszel, annak az alján már nem lesz rendes vessző, a szőlő felfelé törekszik. Van, aki még méternél is sűrűbbre teszi, hogy hamarabb befussa neki, és egy fut a fal alján, egy a fal tetején, egy meg a lugas tetején.

Az első válaszoló azt nem jól tudja, hogy direkttermőkbe oltanak európai nemes szőlőt. Egyes direkttermőkbe lehet ugyan, nekem is vannak ilyenek (átoltottam azokat, amik nem voltak jók), de nem mindegyik kombináció bírja, összeférhetetlenség lép fel. Alanynak direkt alanyhibridet szoktak használni.

Direkttermőt is érdemes rendes alanyra oltani, mert erősebben fog fejlődni. Nekem van egy 60 éves óriási Delaware-em, ami apám szerint oltvány. Othello saját gyökéren inkább a falra menjen, a tetőig már nem biztos, hogy szépen felfut.

Ha nem akarsz sokat foglalkozni a permetezéssel, akkor a direkttermőkön kívül ruházz be pár olyan csemegeoltványra, ami rezisztens. Jó években ezek permetezés nélkül is elvannak. (De azért nem felesleges néha permetezni is őket, ha olyan az időjárás.)

Telepítésre érdemes rezisztens fajták, amiket ismerek: Palatina, Pölöskei muskotály (ez a kettő nagyon finom), és Esther (ez meg olyan korai, mint a Csabagyöngye).

Terézre és Moldovára ne hagyd magad rábeszélni.

De sok rezisztens fajta van még, utánuk olvashatsz a neten.

Irsai azért igényel némi permetezést, az nem rezisztens.

Szerintem is ültess már ősszel, tavaszra lecsökken a kínálat. Ha még tovább húzod, akkor meg még később lesz tömör szőlőfalad. 4 év a minimum még akkor is, ha méterenként ültetsz.

2022. aug. 22. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a tanácsokat!


#3 a 6x6, az a tető felülete (dupla beálló), magasságnak 2,5-re gondoltam (2,2ig nyílik a csomi ajtó, így még marad hely)


Már nézegettem a kertészeteket, webshopokat, találtam direktermőket oltványként, akkor inkább olyant veszek. A moldovát meg jó hogy mondtad, mert egy ismerősom pont azt meg a Concord-ot ajánlotta :D


Akkor ha jól értettem, a tetejére elég kb 2db meg az oldalakra is 2-2. Kicsit utánanézek amiket ajánlottatok aztán lehet lassan be is szerzem őket, nehogy tényleg elfogyjanak :)

2022. aug. 22. 21:20
 5/5 anonim ***** válasza:

A Moldova gyönyörű szép, minden időjárást bír, de az íze jelentéktelen. Meg lehet éppen enni, szőlőíze van, de én is csak azért nem oltottam át az enyéimet, mert a kinézete miatt el lehet adni. De enni nem szoktam belőle.

Én az oldalakra 3-3-at szánnék, a tetejét befutni meg 4-et. Legalább. A kevés az sokára futja be, meg nem is biztos, hogy egyáltalán valamikor meg fognak nőni akkorára. Kordonon nem nagyon szoktak 20 szemnél többet hagyni egy tőkére, annak is van oka. Otthon persze tudod öntözni meg műtrágyázni, tehát jobban nő, de előre semmit nem lehet biztosra állítani. (Nekem is van 2,5 m körüli lugasom, némelyik tőke még 2 m szélességet se tud. Pl. Othello meg Souvenir meg Chasselas jut most eszembe, ami 1 m-nél alig többre elég. Ugyanilyen fajtájú más tőkék meg 3-4 m-t lefednek.)

Szabadgyökerű oltványt majd október végétől tudsz venni.

2022. aug. 23. 05:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!