Kezdőoldal » Otthon » Kert » Szeretnék ásni egy kerti...

Szeretnék ásni egy kerti tavat az udvaromba. Kirakom bontott téglával/malter és tófóliázom az mennyire időt álló? Lenne 1.5m mély és 0.5m mély része is. Esetleg mellé ültessek bokrot vagy valamit hogy árnyékolja?

Figyelt kérdés
Vizi növényeket kaspóba raknám lenne egy rész ahol lotyog a víz levegőt adva a halakak+van pár akváriumi levegőztetőm

2022. okt. 30. 22:18
 1/8 anonim ***** válasza:
64%
Én is szerettem volna, de lebeszéltek róla, mivel nagyon vonzza a békákat, szúnyogokat, egyéb rovarokat :(
2022. okt. 30. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
76%
Télen befagy, nyáron algásodik, az akváriumi levegőztető nem elég ennyi köbméter víznek. A békák a kisebbik baj lenne, megennének pár szúnyogot, de nem mindet. A szomszédaid imádnának téged a szúnyogok és egyebek miatt, meg a szag miatt, ami egy idő után keletkezik - és a halaid is döglenének a túlmelegedett és oxigénhiányos víz miatt.
2022. okt. 31. 02:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
62%

Felesleges kifalazni, annak úgy nincs tóformája. Ásol egy gödröt úgy, hogy minden irányból srégen lejteted, ebbe terítesz geotextilt, majd erre mehet a fólia. Nem mellesleg ilyen ásott lyukba a tófóliát könnyebb teríteni, egy kifalazott lyukba nem tudsz tófóliát teríteni, ott hegeszteni kellene a fóliát! A szélét hogy oldjad meg esztétikusan, arra van rengeteg ötlet a neten, én szimplán kövekkel raktam ki. Semmi egyéb nem kell ahhoz, hogy a víz tiszta legyen, mint egy szivattyú egy UV lámpás tószűrővel. Nem lesz algás, nem lesz büdös, nem döglik a hal, mert csobogtatva van a víz, és nem lesz szúnyog, ha van hal! A békák pedig vándorolnak, tavasszal lehetséges, hogy beköltözik pár, de el is vonul, igyekeznek nagyobb vizeket keresni! Részben árnyékosnak kell lennie a tónak, ha szeretnél bele halakat is! Ha az első feltöltés után a víz algás lesz, attól ne ijedj meg, pár hét és kidöglik vagy ha gyorsítani akarod a dolgot, akkor algátlanítószerből van olyan, ami nem veszélyes a halakra, beleöntöd, pár óra alatt kinyírja az algát, elbarnul a víz, és utána ezt a szűrő leszűri, azt sűrűn, naponta akár kétszer is mosni kell és ezen időszak alatt 0-24-ben forgatni kell a vizet. Ilyet csak az első feltöltést követően tapasztaltam és így pár nap alatt kitisztul a víz, többet alga nem fog megtelepedni, mert halak, növényzet, szűrő és beáll a víz pH-ja is, és tiszta marad a víz. Egy valamire kell odafigyelni, hogy minden tavasszal időben telepíteni kell a szűrőt.

Az említett tószűrő viszont nem egy olcsó történet, 45 ezernél kezdődik, bár legyártható házilag is a töredékéből, de ha nincs hozzá szerszám és kézügyesség, akkor meg kell venni!

Ha vállalkoznál rá, akkor nyilván kell egy szivattyú, majd szűrőkbe való szűrőszivacsokat kell vásárolni, különböző lyukméretűt. Kell továbbá egy nagy, zárható, fedeles vödör (akár egy 30L-es). Ennek a közepébe be kell építeni a fedőre egy PVC csövet tömítetten. M63-as tömszelencébe bele lehet tenni egy 40-es PVC csövet és ezzel megoldott a tömítés. Ebbe a PVC csőbe kell beépítsd az UV lámpát, amit pár ezerért tudsz rendelni a neten (Kínából). PVC cső toldós fele áll ki a vödörből, majd erre egy ipszilon, majd az ipszilon egyik ágát dugózod, a dugóra szintén egy tömszelence, ezen vezeted be az UV lámpa kábelét. Y másik felére szintén dugó, majd ezen vezeted be tömítetten a vizet. Vödröt rétegesen megtöltöd a szűrőbetétekkel, értelemszerűen a közepét kivágod, amin a PVC csövet átdugod. A vödör fedelét pedig egy helyen megfúrod, ott (tömítetten) a vizet kiengeded, így a víz át fog haladni a szűrőbetéteken. a szűrőházat nem árt egy aknába süllyeszteni, nap érje!

2022. okt. 31. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 mindentudó99 ***** válasza:
Felesleges munka a falazás. Kiásod a gödröt és a helyszinen fóliázzák. Ha van benne hal a béka nem tud szaporodni. Nekem van egy 3x4 es tavam néha látok egy egy békát. Ritkán. Szunyog meg tó nélkül is van. Mellesleg a halak a szunyoglárvát is megeszik.Árnyékolas kell. Ha lemész 1.5 mélyre hűvös lesz a vize. Ha csak aranyhalat teszel elég egy vizforgató ha pontyot is akkor levegőztető is kell
2022. okt. 31. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
30%
Hát, igen, csak egy valamire való szűrő és levegőztető, ami 6-8 köbméter vizet tisztán tart, majdnem 1 kW teljesítmény. És ugye a nap 24 órájában megy... Ez 10-20 kWh naponta. Csak ez megeszi a kedvezményes áramot nyáron.
2022. nov. 1. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
49%

#5

És akkor hol van még, hogy télen ne fagyjon be, meg mindenki elfelejti a viz párolgását, amit a levegőztető még gyorsít is, tehát pótolni kell, a vízdij meg ugye nem számit a villanyszámla mellett :D

2022. nov. 1. 03:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a válaszaitok :)

Ez a sok le írás sokat segít

2022. nov. 1. 07:50
 8/8 anonim ***** válasza:
63%

1kW??? Mit akarsz? Házi vízművet? Egy pár köbös tóra elég egy 25W-os szivattyú! Ha vitáznál velem, nézd meg, hogy 6 köbös tóra tervezett víztisztító rendszereknél mennyit fogyaszt a szivattyú!!! Nálam 6 köbös a tó, éjjel nem megy a szivattyú, csak reggel 8-tól, délután 6-ig. A víz tiszta, a halak jól érzik magukat, a tó télen befagy, a halak áttelelnek. Miről beszéltek? 25W-os szivattyú 1500L-t forgat óránként, 6 köböt 10 óra alatt 2.5x "átfordít", értsd ennyi idő alatt 15.000L-t átforgat! 1 hónapban fogyaszt (lámpával együtt) 9.5kW-ot! Ami teljes áron sem több 720 Forintnál, kedvezményes áron pedig 332 Ft! Víz párolgását valóban pótolni kell, én esővízzel szoktam amíg tudom, mert az lágy víz, de nyári aszályban kb. 2 hetente kell maximum 1 köböt, az egy hónapban 2 köbméter víz, aminek az ára 700 Ft! Szóval ilyen összegekről beszélünk, havi maximum 1400 Ft-ról! Akinél van kútvíz, az arról is tudja pótolni és ingyen van! ÉS egyébként mi ez a fillérb...ás? Honnan a meggyőződés, hogy a kérdezőt érdekli ez, hogy mennyibe kerül egy tó fenntartása egy hónapban? Szóval hogy érzékenyen érintené a dolog...

1kW? 1kW teljesítménnyel elüzemel egy komolyabb házi vízmű, amivel nyomsz legalább 3 bar nyomást, azzal szökőkutat lehetne üzemeltetni, nem egy pár köbös tó vizét forgatni!!!

2022. nov. 1. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!