Kezdőoldal » Otthon » Kert » Tavaly sajnos sok kis apró...

Tavaly sajnos sok kis apró krumpli lett (diónyi). Félreraktam és (most) kicsirázott. Érdemes elültetnem, lehet belőle valami?

Figyelt kérdés
Leginkább krumplira gondolok :)
2023. márc. 10. 13:05
 1/4 anonim ***** válasza:

Tavaly bio vetőmag krumplit vettem.Az apró tojás nagyságut én is elültetem.

A krumpinak tápanyag kell,és víz.A betegségek ellen meg védekezni.

2023. márc. 10. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Minden évben szoktam venni ültetni való krumplit 2-3 zacskóval. Emellett meg szedéskor az apró krumplikat félreteszem az aknába, amiket következő évben elültetek. Eddig mindig lett alatta. Kicsit vicces is volt tavaly, hogy az előző éven félretett kicsi krumplik alatt több lett és nagyobbak, mint a vett ültetni való krumplik alatt.


Szerintem mindenképpen ültesd el, próbáld meg. Nekünk eddig bevált mindig. Korábban szüleimmel is így csináltuk.


Pont tegnap néztem rá az aknában a félretett rekeszre, amiben a kis krumplik vannak. Nekem is csírás már kicsit, de az a jó. Nem szoktam sose lecsírázni azt, amit ültetni szánok. Csak azokat, amiket főzéshez tartok.

2023. márc. 10. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm.... Bevallom bármi és lett volna a tanács... Akkor is elültettem volna mert...

Volt nejem mesélte hogy régen a nagyszülei krumpli héjat vetettek el és abból termeltek krumplit

Na most kiderült hogy nem vagyok már fiatal én se

2023. márc. 10. 19:55
 4/4 anonim ***** válasza:

Ez urban legend, a krumplihéj. Anno megkérdeztem a (mg-i faluban élő) nagyszüleimet róla (1921-25 közt születtek), és mindegyikük "tudta" ezt, hogy régen így csinálták, de mikor konkrétan rákérdeztem, hogy ők csinálták-e így, vagy legalábbis emlékeznek-e olyanra, aki így csinálta, akkor csak hümmögés volt a válasz...

A vastagon hámozott krumplihéj, ha nem rothad be, akkor kicsírázhat, de mivel nincs benne elég tápanyag az induláshoz, ezért apró termés lesz alatta, jó esetben.

A boltban kapható apró hálós krumpli jól tele van nyomva műtrágyával, ezért jóval többet tud, mint a háztájiban termelt apró.

Régen, mikor még nem vettek ültetni való krumplit az emberek, akkor az "óriásdió", vagy kis tyúktojás méret volt az ültetni való, az ennél apróbb meg a malacnak való. (Ezt télen héjastól megfőzték, és a moslékhoz keverték.) Az osztályozás azért volt így, mert a nagyon apró krumpliból nem lett olyan termés a tapasztalatok szerint. Ha az is szép termést adott volna, akkor nyilván az aprót ültetik, mert többet tudtak volna a malacnevelésre felhasználni.

Manapság meg már minden krumpli vírusfertőzött, van egy csomó féle vírus. Még a legszuperebb fémzárolt krumpliban is megengedett valamilyen kis mennyiségű vírusfertőzött hányad, olvastam pár éve az erre vonatkozó szabványt, mikor még eladásra termeltem. A vírus meg minden újraültetésnél nagyobb hányadot fertőz meg. Tehát 1-2 újraültetés még belefér fémzárolt indulóanyag esetén, de utána már érdemesebb újat venni.

2023. márc. 11. 06:46
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!