Kezdőoldal » Otthon » Kert » Hogyan lehet viszonylag...

Hogyan lehet viszonylag egyszerűen, barkács módszerekkel vagy kereskedelemből beszerezhető olcsó eszközökkel automatikusan szabályozni egy polikarbonáttal fedett kis melegház belső hőmérsékletét ?

Figyelt kérdés
Tavaly építettem egy részben talajba süllyesztett 4 m2 alapterületű kis melegházat palánta neveléshez. Arra nem számítottam, hogy 45° fölé is mehet bent a hőmérséklet. Most Raschel hálóból készítettem belső árnyékolót, de ez a fényt is erősen korlátozza, nemcsak a melegedést. Arra gondoltam, hogy egy kis elszívó ventilátorral (pl. számítógép ventilátorral) esetleg el lehetne szívni automatikusan a nagyon meleg levegőt, csak nem tudom, hogy milyen szabályzóval lehetne ezt automatizálni olcsón. Mivel nem ott lakom, ahol a melegház van, ezért lenne indokolt az automatizálás.

#túlmelegedés #melegház #automatikus szabályozás
2023. ápr. 22. 22:00
 1/3 anonim ***** válasza:

valamilyen egyszerű hőkapcsolót keress, melyet beállíthatsz tetszés szerinti hőmérsékletre

(jobb nem jut eszembe, mint egy régi villanybojler hőkapcsolója) ezen vezeted kersztül a ventillátor áramát, és ennyi. Már sza be kell állítani. Bármeddig otthagyhatod.

2023. ápr. 22. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

A belső árnyékoló nem véd a melegedéstől, mert mire a napfény eléri a hálót, már bent van.

Az ilyen építményeket mindig úgy szokták megcsinálni, hogy kereszthuzatot lehessen csinálni. De akkor is az ott lakók nyitogatják az ajtókat-ablakokat, enélkül elég nehéz.

Mondjuk, létezik ilyesmi:

[link]

A polikarbonáttal már úgyis biztosítottad, hogy soha az életben ne jöjjön be az építmény ára a palántákból...

2023. ápr. 23. 06:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Én szimplán szobatermosztáttal oldanám meg. Két ventilátor, és egy rádiós szobatermosztát. Mivel irdatlan pára van ezért a rádiós szobatermosztát vevőjét a melegházon kívül helyezném el, egy vízmentes dobozban és azt is óvnám a közvetlen esőtől és a naptól.

[link]

Nem így kötöd be, ahogy a képen látszik, csak azért linkeltem, hogy lásd a bekötési pontokat! N pontra nullát adsz és ide kötöd be a ventilátorokhoz elmenő nullát is (így nem kell kötődoboz, csak azért) L pontra fázist adsz és az L pontot és a 2-es pontot összekötöd egymással, áthidalsz az L-ről a 2-esre. Majd a ventilátorokhoz elmenő fázist a 3-mas pontra kötöd (nem az 1-esre, mert az fűtésre való, Te hűteni szeretnél). Így akkor fog működésbe lépni a két ventilátor, ha a beállított hőfok fölé megy a belső hőmérséklet. Ha a két ventilátor össz teljesítménye meghaladja a 400W-ot, akkor szükséges egy mágneskapcsoló beépítése is. Ebben az esetben a bekötés úgy néz ki, hogy:

A termosztát vevőjében az N pontra nullát kötsz és összekötöd ezt a mágneskapcsoló A2 pontjával, az A2 pontra bekötöd továbbá a ventilátorokhoz érkező nullát. A termosztát vevőjének L pontjára fázist kötsz és áthidalsz a 2-es pontra továbbá onnan áthidalsz a mágneskapcsoló 13-mas pontjára. A termosztát vevőjének 3-mas pontját összekötöd a mágneskapcsoló A1 pontjával. A mágneskapcsoló 14-es pontjába kötöd be a ventilátorokhoz érkező kapcsolt fázist. Kb. ennyi. Ha nincs érintésvédelmi relé nálad, akkor azt nem árt az egész elé beépíteni.

A melegházas növénytermesztéshez én nem értek, szóval azt nem tudom, hogy erre a növények hogy reagálnak, a szellőztetéssel egyúttal a páratartalmat is csökkented, ez nyilvánvaló, hogy ez jó-e nekik vagy sem, hogy a befújt levegő jó-e nekik vagy sem, azt nem tudom, de az biztos, hogyha ez így jó, akkor befújni alul kell, elszívni felül, hisz csak így cserélődik a levegő.

2023. ápr. 23. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!