Kezdőoldal » Otthon » Kert » Növények, fák kiírtása, igen...

Növények, fák kiírtása, igen vagy nem?

Figyelt kérdés

Nagyon dzsungel lett a kert, pedig tavaly kb megcsináltam.


A problémák:


Nyárfa nevezetű, meg egyéb kis fák úgy nőnek mint a gazok. Én úgy vagyok vele, hogy azokat nem érdemes kivágni. Mert majd egyszer megnő, és jó lesz tüzelőnek. (van itt valami 30 méteres szuper nyárfa, meg sok 10-20 méteres)


A szőlő is úgy nő mint valami futónövény. Már azt se tudom hogy honnan jön meg hova megy.


Nem tudom miért, de a bambusz is már belepett kb mindent. Ezt valaki idetelepítette? Mert alapból szerintem nem nő ki magától.


A gyümölcsfák is el vannak burjánzva. Azokkal annyit csináltam, hogy kb fejmagasságban lemetszettem, levágtam.


Nekem itt most az a dilemma, hogy én nem nagyon akarok élő növényeket kivágni. Pedig a nagy részét egy sima metsző ollóval ki lehet csípni a földből...



2023. jún. 13. 18:41
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Vagyis nem értesz a kertészethez, fogalmad sincsen arról mit kéne csinálni és mit akarsz magával a kerteddel kezdeni.

A fákkal legyél legalább előrelátó!

A magas fákat nagy költség kivágatni, lehet, hogy elviszi azt a hasznot amit a tüzelő hozna. Nem állhatsz neki egy fűrésszel, hogy kivágsz egy 30 méteres fát, mert az dől amerre akar ha nem értesz hozzá és meg is ölhet valakit.

A gyümölcsfákat szakszerűen kell metszeni, nem csak úgy levágni fejmagasságban. Ha ezt csinálod az is csak tüzelőnek lesz jó.

A kert akkor lesz kert ha műveled, vagyis bizony, élő növényeket kell kivágnod.

1. döntsd el mit akarsz kezdeni a kerteddel!

2. jelöld ki a határokat, hol lesz gyümölcs, hol hagyod csak nőni a bokrokat vagy egyebet, hol szeretnél normális kertet és mit hova szeretnél benne!

3. ennek megfelelően kérdezz meg hozzáértőket, hogy melyik növényt hogyan kell gondozni, metszeni, ritkítani. Mert ritkítani kell a surjánokat is.

A többi részen meg használj fűnyírót, kaszát! A gaz nem jó neked sem, a kertben levő növényeknek sem.

2023. jún. 13. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

A gyümölcsfákat szakszerűen kell metszeni, nem csak úgy levágni fejmagasságban. Ha ezt csinálod az is csak tüzelőnek lesz jó."


Ezt tudom, de nekem nincs türelmem hetekig nézegetni az ágakat. Azt a nyugdíjas szomszéd csinálja.



"Nem állhatsz neki egy fűrésszel, hogy kivágsz egy 30 méteres fát, mert az dől amerre akar ha nem értesz hozzá és meg is ölhet valakit."


Nyilván láncfűrésszel vágom.

Bár az tény, hogy a szomszéd ház elpusztulna. Ha véletlenül arra dőlne.


"A többi részen meg használj fűnyírót, kaszát! A gaz nem jó neked sem, a kertben levő növényeknek sem."


Egy olyan fűnyírót használok, ami 2-3 centi átmérőjú fákat is kivág.

Úgy hívom hogy zúzó vágó daraboló/terménydaráló.


De nem is ez a lényeg!


Nem akarom kivágni a pici fákat, pedig mindenki mondja hogy vágjam ki...

2023. jún. 13. 19:08
 3/7 anonim ***** válasza:
77%

Megpróbálom még egyszer, mert nagyon úgy tűnik, hogy vagy troll vagy vagy szimplán értelmi fogyatékos.

a kert az kert és nem erdő, művelni kell.

Egy gyümölcsfa metszése elsőre bonyolult, de ha egyszer megtanulod hogy kell csinálni akkor pár perc alatt készen van. Ha nem akarsz vele tökölni akkor ne tedd, akkor vágd ki és kész!

"Nyilván láncfűrésszel vágom."

Rohadtul mindegy hogy milyen fűrésszel vágod, nem teheted meg hogy nekiesel egy 30 méteres fának hozzáértés, megfelelő eszközök nélkül. Ahhoz szakember kell és az sokba kerül.

"Nem akarom kivágni a pici fákat, pedig mindenki mondja hogy vágjam ki..."

Akkro ne vágd ki!

Csak ne lepődj meg ha nem kerted lesz utána hanem erdőd, tele gazzal, vékony surjánokkal, összeakaszkodott ágakkal és értelmetlenül, mert ha nem ritkítod akkor nem vastag fák lesznek ezekből hanem vékony, hasznavehetetlen, tüzelőnek is alkalmatlan csenevész növények!

2023. jún. 13. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

"szimplán értelmi fogyatékos."


A kérdésre válaszolj.


"Rohadtul mindegy hogy milyen fűrésszel vágod, nem teheted meg hogy nekiesel egy 30 méteres fának"


10-20 centis fákról volt szó, de mind1


Ne vágjam ki de ne lepődjek meg?

2023. jún. 13. 19:49
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Ha meghagyod a 10-20 centis fát, megnő, akár 20-30 méteresre is. Később nehezebb lesz kiszedni. És te is látod, hogy szaporodnak, mint a vesztés.

Ha kell tüzelőnek, hagyj meg belőlük annyit, amennyit felelősséggel tudsz kezelni, olyan helyen, ahol nem okoznak gondot (nyár pl. röhögve felnyomja a betont), a többit meg vágd ki a fenébe!


Gyümölcsmetszés: Czáka Sarolta - Valló László: A ​metszés ábécéje antikváriumból fillérekért megszerezhető, vékony kis könyv, ami segít rendet tenni a fejedben. Télen úgyis kevesebb a kerti munka, látszik a fák szerkezete, jobban lesz időd olvasni és nézelődni. Annyira nem bonyolult ez.

B verzió: fizetsz valakinek, aki megoldja helyetted.


Apropó tél: tipikusan a kerti tervezés ideje. Ajánlom figyelmedbe az #1 válasz utolsó 4 bekezdését! Úgy lesz élhető kerted, ha kitalálod mit szeretnél és a veled együtt élő embereknek, állatoknak mire van szükségük (pl. gyerekeknek homokozó és gyep, ahol játszhatnak, tyúkoknak kifutó) és ez alapján tervezel.


Így kb. érthető?

2023. jún. 14. 05:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Én is olyasmi vagyok, mint te. 3500 nm-ünk van és nincs szívem bántani az élő növényeket, ettől függetlenül azzal egyetértek, hogy tervezni és karbantartani kell. Nálunk kb. 1000 nm első udvar van, ami minket szolgál. Díszfák, fű pár bokor (robizli, málna, stb.), sajnos rengeteg tuja, stb. Ezeket karbantartjuk, ritkítjuk, szépítjük, hiszen kell az élhető terület nekünk is. A hátsó 1500 nm a természettel közösen alkotott kis édenünk. Van egy sarok, ami a konyhakertünk, mélymulcsos, burjánzik, a legtöbben csak fogják a fejüket, ha meglátják, én imádom. :D Sok az akác a területen, ami sok csemetét is hoz, zömében hagyjuk nőni őket, évente kétszer kaszálunk, hagyjuk száradni, majd a mulcsba megy tavasszal a széna. A lehullott lomb, mindig marad a fák alatt.

Az első területről "mentett" csemetéknek itt keresünk helyet. Most pl. egy eperfa kezdeményt mentettünk hátra, ami fogalmunk sincs hogy került oda, de nagyon örülünk neki, csakhát leendő tulajdonságaiból adódóan nem túl jó helyet talált magának.

Szóval én amondó vagyok, attól hogy pl. egy gyümölcsfával nincs kedved foglalkozni, még nem kell bántani (fej magasságúra vágni, ezzel aláírni a halálos ítéletét kb., meg ilyenek). Segíthetsz neki pl. azzal, hogy az elszáradt ágait legalább lemetszed évről évre, vagy hagyod és él amíg él, hoz termést, ha hoz... Van egy 30+ éves hatalmas cseresznye fánk, amennyire tudjuk 20 éve alig nyúlt hozzá valaki. Mi sem tesszük. Amit terem és elérjük, azt szívesen fogyasztjuk, amit nem érünk el, azt a madarak fogyasztják szívesen. De van így több diónk is, azt is szívesen eszi valaki.

A bambuszt mindenképpen ritkítsd, mert egy igen agresszív faj, szaporodik, ha kell, ha nem és nagyon nehéz megszabadulni tőle!

Szóval terv. Hol mit szeretnél? Mire szeretnéd használni a telkedet? Meghatározhatod, hogy ez itt rekreáció, erre a területre rendezetten szükséged van, a maradékra nincs, ott nem piszkálod a természetet, amíg nem muszáj. Nekünk ez így nagyon bejött, így úgy érzem nálunk megvan az egyensúly.

2023. jún. 14. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Röviden: igen. És miért teszel fel egy kérdéset ha utána kifogásokat keresel?

Van egy rossz hirem. Hiába vágod le fûnyíróval a kis fákat , a gyökerük erősödik. Elôbb-utóbb már a gyökerét már nagyon nehéz lesz kiszedni. Csak nő és nő..mégtöbb bosszúságot okozva.

A bambuszt ugy hogy van vágd ki. Semmi értelme plaáne ha véletlenül került oda.

A gyümölcsfákat mi se metszettük évek óta, viszont van hogy termest se hoz mert megtámadja valaminbetegség mivel bem volt tabaszi permetezés. Így hiába él, nincs értelme, és neki se jó hogy beteg. Beteg, megtámadta a tetü is, átterjedt a másik fára is ami szintén rossz mert az se fog teremni. Most ugy döntöttünk hogy megszabadulunk attol ami nyűg.

Szóval azt hiszed higy jòt csinálsz pedig pont hogy rosszat. A növényekkel és magaddal is. A növényeket metszeni kell hogy jólérezzék magukat. Ha nincs turelmed hozzá vágod ki őket. Ne mártírkodj hogy jaj sajnálom. Az élet rovid ahhoz hogy egy olyan kertet nézegess állandoan amit nem szeretsz.

2023. jún. 22. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!