Kezdőoldal » Otthon » Kert » Mostantól mennyire öntözzem a...

Mostantól mennyire öntözzem a meggyfa csemetémet? Bő egy hónapja került átültetésre, bírja még, de folyamatosan hullanak le a levelei, már csak négydarab levele maradt.

Figyelt kérdés

Szinte csak esővízzel locsolom.


Az a gyanúm, hogy vagy túl keveset öntözöm, vagy túlöntözöm. Melyik lehet a probléma? Vagy más az oka? Esős napon nem öntözöm, száraz napon meg délután kb két liter vizet öntök a talajára, napi egyszer.


Félárnyékban nevelkedik. A talaj felszíne a csemete körül általában enyhén nedves, tapinthatóan.


Avagy minden rendben van vele, csak megijedtem, hogy több levelét elhullajtotta már?


Valaki írta itt egyszer, hogy eleve meg kellett volna metszenem, mivel nem bír, csak egyetlen hajtást nevelni egy facsemete, de a többiek nem mondtak erre semmit.

Nem metszettem, a levelei meg hullottak, hétről hétre. Kb a második héten lemetszetem egy hajtását (a néhány hajtásból).

De semmi nem változott, hetente átlag egy levelet elhullajtott.


Napok óta már csak négy levele van... Kb 40 centi magas meggyfa csemete. Viszonylag védett helyen van.


Mit tegyek? Lehet, a víze túl sok? Vagy túl kevés? Amikor kezdtem, tehát kb másfél-két hónapja átültetéskor 20-25 centi mély árkot ástam neki, beletettem, majd rá a kiásott földet, és tocsogó sáros állakig öntöztem akkor. Onnantól viszont csak napi kb két litert adok a talajának.


Eredetileg spontán, magról nőtt ki valahol egy öreg meggyfa mellett, onnan került átültetéásre hozzám.



2023. jún. 23. 18:12
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
Valóban meg kellett volna kicsit metszeni,de a gyökereit is.
2023. jún. 23. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

Jelenleg mit érdemes tennem? Milyen öntözést kíván?

Van két, levél nélküli hajtása, azokat lemetsszem?

(Ezen kívül van négy levele, jelenleg.)

2023. jún. 23. 18:54
 3/15 anonim ***** válasza:
100%

"egy hónapja került átültetésre"


Itt a probléma.

Ne locsold tovább, nem rizs.

2023. jún. 23. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:

Korrigálok: kb két hónapja ültettem át.

Értelek.

És ha mondjuk, heves, több napos esőzés lesz? Az tönkretenné? Volt ilyen akkoriban, május közepén, meg azóta is.

2023. jún. 23. 19:02
 5/15 anonim ***** válasza:

Most a hőségben a levelek több vizet akartak elpárologtatni, mint amit a gyökerek fel tudtak venni. Valószínűleg ezért történt pont most a levélhullás.

A túlöntözés az egészen biztos. Hogy elrohadtak-e a gyökerei, és ez a fő baja, az nem biztos, de esélyes.

A föld tetejének alapvetően száraznak kell lenni, mert akkor van esélye normális nedvességűnek lenni a gyökérszintnek. Ha idáig 3-4 alkalommal öntözted volna meg, az teljesen elég lenne. Vagy az is sok, ennyi eső után...

A másik lehetőség, hogy tényleg túl sok ágat hagytál rajta, a szinte semennyi gyökérhez képest, és mivel a levelek ez idő alatt elhasználtak minden tápanyagot, ami a fában volt, utánpótlás meg nem érkezik (nincs gyökér), most a fa beadja a felmondást.

Pár fotót mutathatnál azért. A "lombjáról" vagy kettőt, meg az egészről is egyet.

2023. jún. 23. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
nyugi, mindent jól csináltál(csinálsz) ez a fácska nem konténeres, szoknia kell a környezetet. Ha ledobja a leveleit, az sem baj, jövő tavasszal jár gyönyörű lesz. Addig a gyökérzetére koncentrál, nincs mit nevelnie. A természet meoldja az ilyen problémát, csak mi vagyunk türelmetlenek. Ne locsold agyon, inkább fogyeld, hogy ne száradjon ki annyira, hogy reped a földje. Így nyáron pont elég a napi két liter esővíz.
2023. jún. 23. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, csak az a gondom, hogy ellentmondtatok egymásnak az öntözést illetően, így dilemmában vagyok.


Ugyanis az előző ezt írta:

"Így nyáron pont elég a napi két liter esővíz."

Pont így jártam el eddig.


Többen, pl előző előtti szerint meg egyáltalán nem szabadott volna locsolnom, lévén volt kétszer három nap erősen esős nap ez alatt a kb két hónapban, amióta átültettem hozzám.


Akkor most mit tegyek? Metsszek rajta, vagy ne? Locsoljam, vagy ne?

A földje egyetlen napon volt repedezett, kb egy hónappal ezelőtt, persze aznap is adtam neki két liter esővizet (gyűjtöm az esővizet hordókban).


Vagy csak hagyjam békén a fácskát és nézzem naponta, nem repedezett-e a talaja és ennyi? És ha netán eléveszítené az összes levelét, kiöveszt újakat, mint pl a sóska?



TAVALY úgy buktam be a gyümölcsfa csemete átültetést, hogy enyhén nedves földdel földeltem ültetéskor, és pár hét alatt totál elszáradt. Igaz, elég sekélybe, kb 15 centi mélyre ütlettem csak tavaly.


Aztán egyesektől azt hallottam, sáros fölbe kell ültetni, lucskos sárosba és minimum 25-30 centi mélyre. Idén így jártam el, és ez már bíztató: két hónapja él a fácska. :) Csak dobálja le a leveleit, sajnos...

2023. jún. 23. 20:52
 8/15 anonim ***** válasza:

A 6-os nem nagyon vágja a témát.

Egyrészt azt írja, ne locsold agyon, mikor egyértelműen agyonlocsoltad...

Másrészt meg hogy gyökérzetre koncentrál, és nem kell levél...

Ugye, alapismeret, hogy a fa minden részének (így a gyökérnek is) az anyagát a levelek állítják elő a levegő széndioxidjából, a fotoszintézis nevű folyamat során. De ehhez a hozzávalókat (pl. víz és ásványi anyagok) a gyökerek veszik fel. Ha nem rohadnak el.

Mutass fotókat.

2023. jún. 24. 06:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

Oké, lefotózom majd, addig is két új kérdés:


Fontos karóhoz kötni? Találtam neten ilyen karós fotót:

[link]


Közvetlen védőhálót nem alkalmazok a törzs körül, azonban viszonylag védett helyen van, őzek nem érik el, vadnyulak erre nincsenek. Ez elegendő? Vagy muszáj "begyolcsolni" a vékonyka törzset védőhálóval?

2023. jún. 25. 17:13
 10/15 A kérdező kommentje:

FOTÓK

következnek.


(A vonalzó, ami a 3, 4, 5-ös fotókon szerepelnek, 30 cm hosszú.)


A meggyfacsemete törzse átmérője kb három milliméter.

Magassága a vonalzó kb másfélszerese, tehát kb 45 centiméter.


[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

2023. jún. 25. 19:58
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!