Kezdőoldal » Otthon » Kert » Meddig kell a gyümölcsfákat...

Levente87 kérdése:

Meddig kell a gyümölcsfákat locsolni?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Kajszi barack, körte, meggy és cseresznye fákról van szó. A gyümölcsfák legtöbbje 4 évéssek de van egy legalább 35 éves rózsabarack fánk! Konkrétan az érdekel meddig kell öntözni ezeket a gymölcsfákat??? Csöpögtetős zsakkal öntözöm őket de már a barackfaról lehulott az összes barack, a vilmos körte meg még kicsi és zöld! Egy öreg bácsi azt mondta hogy agusztus vegeig szeptember elejeig kell locsolni minden gyumolcsfat annak ellenere hogy nincs mar gyumolcs a fán azert hogy jovore is jol teremjen a gyumolcs.. Ez tenyleg igy van? Szeptemberig ontozni kell minden gyumolcsfat???

Valaszokat elore is koszonom



2023. júl. 16. 20:31
 1/6 anonim ***** válasza:
42%
Soha az életben nem öntöztem egy gyümölcsfámat se. Vannak ilyen évek, meg olyanok. Az egyik évben pl. még el is adtam barackot, a másikban pár szemet tudtam enni.
2023. júl. 16. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Hát igen, vannak ilyen öregek... Meg fiatalok... Odavannak a pocskolásért...

Tavaly egy nyugdíjas nő elhozta hozzám a férjét, és megmutogattam nekik a csepegtető öntözés rejtelmeit. Mert az asszony szerint minden este azzal kínlódik, hogy slaggal végigöntözi az egész kertet. Én meg csak ráindítom hetente kétszer a zöldségesre, és közben csinálom a dolgomat. Hát, az öreg végig elég sértetten viselkedett, mert hát ő szeret öntözni...

Akkor kell öntözni a fákat, mikor szükségük van rá. Vagyis, nagyon ritkán.

A gyümölcsök kineveléséhez több víz kell. Szüret után már csak az extrém aszály ellen kell védekezni, mint ami tavaly volt az ország nagy részén, és ami károsította egyes helyeken a nem öntözött fákat.

Azzal nem kell foglalkozni, ha a föld teteje porzik. A gyökerek zöme (fafajtól függően) 10-70 cm mélyen van. De a gyökerek lemennek több méter mélyre is a vízért. Lent pedig elég sokáig van víz, akkor is, mikor a felső 5 centiben már egy molekula sincs.

Ha van elég helyük a fáknak, ahonnan vizet szedjenek össze, és tisztán tartod a talajfelszínt, hogy ne a mindenféle lágyszárú növények használják el a vizet, akkor kb. 10 évente áll elő olyan helyzet, hogy komolyabban rá kell menni az öntözésre. Tavaly pl. még a letermett fákat is megöntöztem az egyik telken, 3. alkalommal életemben. (50 elmúltam.) De idén eddig se kellett öntözni, meg annyi eső volt már, hogy kizárt, hogy öntözni kelljen ebben az évben. Az átlagos aszályosabb években is csak a gyümölcsérlelés előtt 1 héttel kell egyszer bőségesen megöntözni a fákat, amikor hirtelen sokat nőnek a gyümölcsök, és emiatt sok vízre van szükség. Ha folyamatosan öntözöd, az túl erős hajtásnövekedést okoz, és nem győzöd metszeni. A túl erős hajtásokon pedig kevés virág képződik, és ezek ráadásul még rosszabbul is termékenyülnek.

2023. júl. 17. 06:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
79%
Én a tavalyi nagy aszályban egyszer sem öntöztem a fákat, semmi bajuk nincsen.
2023. júl. 17. 06:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Én csak a nagyon aszályos időkben öntözöm a fákat, mikor már a fű is kezd kisülni a fák alatt.


De akkor is csak az 5-6 évnél fiatalabb fákat.

2023. júl. 17. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Kérdező

A gyümölcsfáknak mélyebbre nyúlik a gyökere, mint a veteménynek vagy a bokroknak. Azonban ettől még szükségük van vízra.

Attól függ, hogy milyen a talaj szerkezete, mennyi víz van benne, milyen mélyen szárad ki éppen, mennyi eső esik stb.

Ha a kerted vagy az időjárás olyan, hogy a gyümölcsfák találnak maguknak elég vizet, akkor nem kell locsolni. Ha viszont a talajból elmegy a nedvesség, akkor ha életben akarod tartani a gyümölcsfádat és nem akarod, hogy a legegyszerűbb betegség is megtámadja, akkor kell neki a víz.

Totál mindegy hogy ezt slaggal, csepegtetős locsolással, automata öntözőrendszerrel oldod meg, a lényeg, hogy ha kevés a talajban a fa által elérhető víz akkor azt pótolni kell.

Az idei nyár ebből a szempontból jó, mert rendszeresen vannak nagy esők. Nálunk csütörtökre virradólag volt egy jó 5-6 órás folyamatos, erős, áztató eső és előtte is pár nappal volt kisebb eső, korábban is rendszeresen. Így sem a szőlőnek sem a gyümölcsfáknak nem lenne abból baja ha nem locsolnánk őket.

A párom azonban egyrészt szintén szeret locsolni, másrészt szeret biztosra menni, mert nem azért neveli a növényeket rengeteg munkával, hogy aztán nézze ahogy elpusztulnak és így is sok betegség árt a kertünkben a fáknak minden évben, ezért pár naponta, amikor az esőnek már nincsen nyoma, jól megáztatja a növényeket. A mostani nagy melegben a csütörtöki eső után ez tegnap volt, vasárnap. De nem az összeset locsolta egyformán sok vízzel, hanem aminek időben most több vízre van szüksége annak többet adott, aminek kevesebb kell, mert nem terem, annak kevesebbet. Aztán jó pár napig nem fogja a fákat locsolni.

Nem tudom miért kell azon hisztizni egyes válaszolóknak, hogy valaki más hogyan szeret vagy szokott locsolni. Ha neki nem tetszik úgy akkor ne csinálja és ennyi.

2023. júl. 17. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Nyilván attól is függ, hogy futó-homokon kertészkedsz, vagy annál azért jobb vízmegtartása van a talajodnak. Nekem volt kertem homokon is, ahol azt mondtam, hogy az özönvíz elmaradt volna, ha nem az Araráton van, hanem az én kertemben. Ott kellett locsolni a fákat, ha 2-3 hétig nem esett az eső. Most egy kicsit vályogos talajú kertem van, itt nem kell locsolni a kifejlett fákat, mert 2 ásónyomnyira még sosem találtam száraznak.
2023. júl. 17. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!