Kezdőoldal » Otthon » Kert » Ha egy trópusi fát ültetünk a...

Ha egy trópusi fát ültetünk a mi éghajlatunkra, akkor az elfagy. De mi történik fordított esetben? Pl egy Jonatán almafával trópusi éghajlaton?

Figyelt kérdés
2023. aug. 15. 08:56
 1/8 anonim ***** válasza:
85%

Ott meg kiszárad ill. leégnek a levelei.

Még az a növény is szétég amelyiket a lakásban tartod, majd hirtelen kiteszed nyáron a teraszra.

Még ezt is szoktatni kell!

2023. aug. 15. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
És ha tesznek fölé raschel hálót, és esőt is kap pont annyit amennyi kell neki?
2023. aug. 15. 09:26
 3/8 anonim ***** válasza:
77%

Ha a sivatagban építesz köré egy üvegházat és különböző gépészettel beszabályozod a hőt, a fényt és a páratartalmat, akkor szinte mindegy is, hogy a világ melyik részén tartod.

Mindössze a termett almák darabja lesz neked több millióba.

2023. aug. 15. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

De én nem a sivatagról beszélek, hanem pl ide [link]

beültetnének egy koros konténeres 5-6éves életerős almafát azzal itt mi történne?

2023. aug. 15. 09:48
 5/8 anonim ***** válasza:
Próbáld ki.
2023. aug. 15. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Valószínűleg elpusztulna pár év után. Olvastam ilyen kísérletekről. Amire konkrétan emlékszem, Izrael meleg vidékén csinálták mérsékelt övi őszibarackokkal. (Miközben Izraelben is termelnek őszibarackot, de más fajtákat.)

A mérsékelt övi fáknak van egy hidegigényük. Ezt figyelik, és ameddig el nem telik ez az idő, addig nem indulnak rügyezésnek. Így védik ki, hogy egy meleg januárban beinduljanak, utána a februári -25 elvigye őket.

A hidegigényt órában adják meg, és képlettel lehet kiszámolni, a napi időjárás alapján, hogy mikor telik le. Szakirodalomban meg tudod nézni, hogy mennyi a hidegigénye a Jonathán almának, és mennyi a Goldennek.

Lehet, hogy vannak olyan klónok, amikből kinevelték ezt a hidegigényt, de alapból az történik, hogy trópusra ültetve egy ilyen fa kihajt, menetrend szerint fejlődik, aztán várja, hogy jöjjön a hideg, ami - hormonok képzésével - beindítja a levélhullást. De a hideg nem jön. A fa méri a lombosan töltött időt is valahogy, és mikor már 10-12 hónap eltelt a rügyfakadás óta, akkor elkezdi elpotyogtatni a leveleit. Nem olyan gyorsan, mint mérsékelt övön, hanem lassan, vagy két hónap alatt. Egyik ágról gyorsabban, másik ágról lassabban.

Utána megint csak várja a szükséges hideg órák elteltét, de ez se jön össze. Egy idő után azok a hormonok is lebomlanak, amik az időméréshez szükségesek, és lassan elkezd rügyezni. Szintén egyik ágon gyorsabban, másik ágon lassabban, ahogy az adott ág nedvkeringése ezt lehetővé teszi.

2-3 évig így kínlódik, egyre rosszabb állapotba kerülve, mivel soha nem kapja meg a szükséges hormonhatásokat, amik az anyagcserét irányítják. Aztán egy idő után kipurcan.

2023. aug. 15. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
#6 Köszönöm a részletes választ! Erre voltam kíváncsi.
2023. aug. 15. 15:37
 8/8 anonim ***** válasza:
Plusz az is előjönne hogy a kártevők, betegségek, minusz 10-20 fokokban pusztulnak, ha kemény a tél mondják hogy nem baj, lesz sok gyümölcs.
2023. aug. 16. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!