Kezdőoldal » Otthon » Kert » Miért tűntek el a hengerkéses...

Miért tűntek el a hengerkéses fűnyírók a piacról?

Figyelt kérdés

Nézzük a vágásminőséget. Minden a hengerkés mellett szól. Egyenletesebben és természetesebb módon vágja el a füvet.


Ezen felül már a korai hengerkéses fűnyírók is kínáltak olyan alapfunkciókat, mint fűgyűjtés, késkuplungolás, vágásmagasság állítás, önjárás, hengerlés, helybenfordulás. A propellerkéses fűnyírók ezeknek egy részét rettenes felárért cserébe kínálja csak, sőt a helybenfordulást tudtommal egyetlen konstrukció sem tudja, pedig az iszonyat hasznos dolog, amikor akadályokkal van tele a nyírandó terület.


Ha azt nézzük, hogy a hengerkéses fűnyíró esetén a helyigényt a hengerkés hossza határozza meg, míg propellerkéses fűnyíró esetén a kés átmérője, akkor az is könnyen belátható, hogy a hengerkéses fűnyíró adott méret felett sokkal kisebb helyet foglal el, magyarul könyebben manőverezhető nagy vágásfelület mellett.


A hengerkés szabadon cserélhető, variálható a mérete, míg propellerkésesnél kizárólag egy adott átmérőjű kést lehet használni, hiszen a kaszaház mérete fix, sőt még az sem mindegy, hogy milyen a kés.


A hengerkéses fűnyíró egyszerűbb, átgondoltabb szerkezet. Ha gyűjteni akarják a füvet, akkor a kés elé odatesznek egy lavort és beleszórja a füvet. Propellerkésesnél ez sokkal bonyolultabb mechanizmus, mert szívóhatásnak kell kialakulnia, amihez megfelelő kialakítású kaszaház és fűgyűjtő szükséges, sőt ha nedves a fű, akkor a kidobó eldugulhat. A fűgyűjtő kosarat is macerásabb tisztítani, mint egy lavort. És akkor arról ne is beszéljünk, hogy a gagyibb típusok általában a feléig sem tudják megrakni az amúgy is alulméterezett kosarat, mert a begyűjtőtt fű blokkolja a levegőáramlást, magyarul gyárilag hibás a konstrukció, csak nem foglalkoznak vele.


Oké, a hengerkésesnek is vannak hátrányai, de azok eltörpülnek a használhatósága mellett. Nehezek, macerásabb élezni a hengerkést, fűgyűjtés során kicsit

mellédobálhat a zárt rendszer hiánya miatt. Van még valami?


---


Ezek után amit nem értek, hogy miért szűnt meg a hengerkéses fűnyírók piaca?


Tudom, hogy mifelénk régebben sem volt divat, de ahol komoly gyepápolást folytattak (pl. Anglia, Ausztria, USA), ott régen előszeretettel használták ezeket a gépeket és már ezekben a régiókban sincsen piaca, mindet kiszorították a propellerkéses fűnyírók.


Azt is tudom, hogy lehet kapni hengerkéses fűnyírót, de valljuk be, hogy azok irtó gagyi, büdzsé kategóriára visszanyomorított fűnyírók. Természetesen a kézzel tologatós manuális hengerkésesre gondolok és ezeknek az akkumulátoros változataira. Ezeknek annyi köze van az eredeti, belsőégésű motorral szerelt hengerkéses fűnyírókhoz, hogy semmi.


Hogy tiszta legyen, én ezekre a fűnyírókra gondolok:

https://www.youtube.com/watch?v=FLOb_cHdkC4



#fűnyírás #fűnyíró #piac #hengerkés #propellerkés
2023. aug. 29. 16:27
 1/6 anonim ***** válasza:
Talán a kereslet miatt.
2023. aug. 29. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
80%
nehéz és balesetveszélyes és min 2x annyiba kerül mint egy "normális" fűnyírbáló
2023. aug. 29. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
63%

De hiszen lehet kapni kézi és gépi hajtásút is!


[link]

Ez egy példa, de bőven találtam.

2023. aug. 29. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Nem kiskertekbe való, nagyobb parkszerűekben, golfpályákon stb. meg használnak ilyent. Ha a szélessége nem több, mint a forgókésesé, de még fűgyűjtő sincs, akkor miért venne ilyent az ember?

A szélesebbeket meg nem tudod használni egyenetlen terepen, nem férsz be szűk helyekre.

2023. aug. 29. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Tapasztalatom szerint kevésbé gazdaságosan dolgozik.
2023. aug. 29. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

#2 Azután drágult meg, hogy elterjedt a propellerkéses fűnyíró. Jelenleg ott tartunk, hogy lakossági célokra egyáltalán nem is gyártanak, professzionális célra szánt hengerkésest meg úgy kell külön rendelni a forgalmazótól több millió Ft.-os áron (ez egyébként válasz a #3-asra is). Vintage gépeket is érdemes megnézni, hogy milyen horror összegért árulnak, ha sikerül elcsípni egyet. Mondhatni jó befektetés volt annak, aki anno olcsón tudott ilyet vásárolni.


#4 Manapság igen, de gyepművelős országokban a hengerkéses volt a legelső fűnyíró, amit előszeretettel használtak. Akinek nem volt pénze rá, az kaszált vagy kézi hengeressel tologatta. A többi pontodat nem értem, mert pont ez az, hogy vintage gépekre akkora hengert raksz, amekkorát akarsz és van rajtuk fűgyűjtőnek is tartóelem. De ezt szerintem leírtam. A mai professzionális hengerkésesek szégyene, hogy még azon a szinten is lebutították őket, pl. egy mai hengerkésesnél már az önjárás sem alap és ahogyan írtad a cserélhető (méretű) hengerkés sem.

2023. aug. 29. 20:21

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!