Kezdőoldal » Otthon » Kert » Elég a 2x2 es zártszelvény...

Elég a 2x2 es zártszelvény málna támrendszer építéséhez?

Figyelt kérdés
Közte pedig huzal

2023. nov. 13. 16:53
 1/8 anonim ***** válasza:
Milyen a zártszelvény fal vastagsága ?
2023. nov. 13. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Normal amit lehet kapni a vasboltba
2023. nov. 13. 18:06
 3/8 anonim ***** válasza:
Nyilván 20x20-asra gondolsz. Szerintem elég.
2023. nov. 13. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
0%
Bőven elég, sőt sok. Minek ilyen erős? Törjél ágakat és szurkáld le, az is tökéletes és ingyen van.
2023. nov. 13. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Igen, 2x2 cm illetve 20x20 mm.

A letört ág szerintem nem elég. Mert kordonba vannak, és 2méterre is meg szoktak nőni

2023. nov. 14. 07:37
 6/8 anonim ***** válasza:

Úgy látom, senki nem látott még 20x20-as zártszelvényt. Se málnakordont.

Ahhoz elég, hogy 1 bokor mellé leszúrd, de támrendszernek nulla. Egyedül simán el tudod hajlítani, annyira vékony falú. Ha több m2 sűrű lombfelületbe belekap a szél, az nyílt területen még a colos csövet is meghajlítja. Én már láttam rendes akácoszlopokat is, amiket a kordonnal együtt kiborított a vihar. Legalább colos csőben gondolkozz, vagy hasonló erősségű egyéb formációban, betonba rakva. Még ez is csak olyan helyen felel meg, ahol épületek közt nem nagyon éri a szél, ill. nem nő nagyon bozontosra a málna.

Próbálj bontott anyagot venni, harmadáron. Jófogás, Marketplace, esetleg baráti fémfelvásárlók. Én anno úgy szereztem csöveket, hogy vittem ócskavasat, és 1 kg csőért 2 kg vasat adtam. (De akkor még nem volt akkora ellenőrzés.)

Ha zárt anyag, akkor tetejeld be, mert a beleeső és megfagyó csapadék hosszában szét tudja repeszteni, láttam már több ilyent. Ne is fúrd át őket, hanem hegessz rájuk két oldalra 10-es anyát, vagy drótból bújtatót. (Dupla dróttal érdemes dolgozni, ahol a vesszőket visszametszés után be tudod húzni a kettő közé.)

Felső drótnak elég a 160-170 centi, a túl hosszú vesszők úgyse teljes hosszon teremnek.

(1984 óta termelünk málnát eladásra. Régen nagy, mostanában kis tételben.)

2023. nov. 14. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

köszönöm. Nekem 7 töke van 2 sorban. A kerités és a garázs fogja közre.

Igy a szél nem nagy. Idáig fából tákoltam támrendszert, de komolyabban szeretnék vele igy házi tételben foglalkozni, mert szeretjük a málnát. Ezért gondolkodtam zárt szervényben. Igy kb 3-4 méterhosszan is gondolja hogy kell a colos vastagság? A 160-170 Cm nél azért magasabbra nőtt.

Més szakmai kérdés: ha látok egy megvastagodást a vesszőn akkor biztos hogy gubacs? mert egyet szétvégtam de alig lehetett valamit látni benne valamit.


Most ősszel is mossam le permettel a töveket betegség ellen?


köszi

2023. nov. 14. 20:49
 8/8 anonim ***** válasza:

3-4 m az elég hosszú, ide a colos vastagság a minimum. 4 m esetén már meg kellene gondolni egy középső oszlopot, ez lehet akár 3/4-es cső is, ha van ilyen, mert ennek csak a drót belógása ellen kell dolgozni, oldalirányban nagyon nem tud elhajolni. Esetleg ha tényleg nagyon szélmentes a hely, akkor elég lehet 3 db 3/4-es cső. Kérsz kölcsön egy kézi földfúrót, azzal úgy lehet gödröt készíteni, hogy nem károsítod nagyon a gyökereket.

Viszont van egy olyan dolog, hogy idővel a végoszlopokat a súly behúzza, még akkor is, ha rendesen le vannak téve betonba, 60 cm mélyre. Ez ellen vagy kívülről kell megfeszíteni, vagy belülről megtámasztani. Ha itt kerítés meg garázs van, akkor akár ezekhez is lehetne rögzíteni a végeket, ha technikailag megoldható. (Ha 2 m magasan van meghúzatva, akkor alatta át lehet bújni.) Vagy támasztó oszlopokat kell alkalmazni a végeken, szintén betonba téve. Ennek már nem kell olyan mélyre menni.

Az mindegy, hogy milyen magasak az új hajtások. Meghagyni úgyse szabad teljes hosszban őket, mindenképpen vissza kell vágni a jó termés érdekében. Az első évben meg majd visszahajlanak a drót felett. Hogy ne álljanak szerteszét, majd behúzod a hegyét a többi közé, és sorirányban állva nem zavarnak. Persze, ha akarsz még egy felső drótot, azt is szabad, de tavaszi metszéskor már úgyis vissza kell vágni őket.

A megvastagodás lehet baktérium miatt is, de az teljesen máshogy néz ki. Nézd meg gugli képkeresővel, hogy hogy néz ki a málna gubacsszúnyog gubacsa. Nem lehet összetéveszteni. Ez a gubacs általában a vessző egyik oldalán van, nem az egész keresztmetszetben, így metszőollóval oldalról le lehet operálni. Kicsi narancssárga bábok vannak most benne. Nem szabad meghagyni, mert jövőre tízszer ennyi lesz.

Most nem látom semmi hasznát a lemosásnak. Télen semmi nem károsítja a málnát. Majd tavasszal, metszés után elég lesz. (Bár annak se sok a haszna, a lemosás az égvilágon semmit nem akadályoz meg, csak a támadást lassítja, több idő van védekezni.)

2023. nov. 15. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!