Kezdőoldal » Otthon » Kert » Föld felásása termesztés...

Föld felásása termesztés miatt...?

Figyelt kérdés

Teljesen kezdő vagyok.

Lehetséges, hogy tavasszal alkalmam lesz termeszteni (nem ott, ahol jelenleg vagyok, nem tudom, hogy milyen a talaj és a növényzet). Tehát most előre gondolkozok.


1. Kérdés: Ha füves területet ások fel, akkor a füvet el kell távolítani vagy beleforgassam?


2. Kérdés: Akkor is meg kell forgatni a földet, ha nem termesztettek rajta semmit az elmúlt mondjuk 3-5 évben? Nyilván gaztalanítani kell, de arra kapálás is megfelelhet (a megforgatás idő-, és energiaigényesebb).



dec. 21. 21:09
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
16%

A legelső teendő kora tavasszal gyomirtóval lepermetezni.

Aztán mélyen majd felásni,vagy kis traktorral szántatni.

dec. 21. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:

Akkor kis tapasztalat:


Első alkalommal ásóval felástam a füves területet. Átforgattam, kapával lecsapkodtam amennire tudtam, a nagy csomókat kiszedegettem, átgereblyéztem.

pár napot hagytam száradni, és újra lehúztam gereblyével a száraz füvet.

Az a különbség, hogy most már rotakapával csinálom.

A masszív füves részhez annyira az se jó, ott fel kell ásni, hogy előkerüljön a talaj, akkor mehet rá a kapa.


Aztán évente elég rotakapálni. 6 éve csinálom, egyszer szórtam ki valami szerver ganulátumos trágyát. Amúgy azóta is rendben van, szépen lehet rajta termeszteni.


Ha van lehetőséged traktorost hívni, persze nem árt, nekem nincs. Amgy meg a fenti példa mutatja, hogy így is megy, bármit is mondanak.

dec. 21. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
100%

Lehet ezt sokféleképpen csinálni. A füves rész felásása szerintem még most is működik. Minél több ideje van érni az ásás után, annál kevesebb fű marad benne mikorra vetni kell. Én elvből nem használok gyomirtót és egyéb vegyszert sem, de az is egy megoldás. Azt tavasszal kell csinálni mikor a nővényzet már megindult. Nyugalmi szakaszban nem fog működni.

Ha nagyon sok fűcsomó van az ásott területben, akkor kezdetben aprómagvakat csak oda tegyél ahol elég aprómorzsásnak gondolod a talajt. A füves részekre krumplit vagy valamilyen nagyobb palántázott növényt tervezz.

Én már túl vagyok az ásás mizérián. Mivel nem szeretek se ásni, se kapálni, viszont nagyon szeretek az erdőben járkálni, ezért áttértem a leveles mulcsos művelésre. Ez azt jelenti, hogy fél méter vastag levélréteggel takartam a termesztő területet. Ez tavaszig érik (2. évben vagyok) és tavasszal mindenféle növényeket fogok belerakni, egyelőre nekem is krumpli, hagyma, paradicsom paprika, uborka, tök stb lesz. De mivel van komposztom, tudok salátát retket is tenni.

dec. 22. 07:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 A kérdező kommentje:

Azt nem írtam, de vegyszer és gépmentes (tehát kézi) megoldást keresek 1-es.


Köszönöm szépen a leírt tapasztalataitokat!


leveles mulcsos művelés:

- Mi a helyzet a tölgyfa levéllel? Annak a csersav tartalma sok növény növekedését akadályozza - ezért nem gazosak az erdők, noha nőnek bokrok, meg növények, de nem olyan számban, mint egy magára hagyott területen.

- Mit csinál a leveles mulcs azon kívül, hogy nem engedi a talajt kiszáradni?

dec. 23. 15:57
 5/18 anonim ***** válasza:

A leveles mulcsnál nem kell ásni a földet, mert maga a levél lesz a termesztőközeg. Tavaly volt tölgy meg mindenféle levél, idén van dió is. Igazából ezek a savak pár hónap alatt lebomlanak, így mire tavasz lesz nagyjából elmúlik a hatása, nem fogja a termesztést akadályozni.


Az a lényeg, hogyha van leveled, akkor nem ásol, hanem a levélbe rakod a dolgokat. Én használok hozzá pelletált szervestrágyát, az pótolja a tápanyagokat. Oda kell figyelni a meztelen csigákra, de ezen kívül jó módszer. Nem nagyon kell kapálni, csak kihúzgálod a gyomokat. A locsolás egyszerűbb lesz, mert nehezebben szárad ki és sok növény szereti ezt a termesztést, így sokkal jobban fognak teremni. A lényeg, hogy a talajállapotod sokkal jobb lesz, mert a talaj nem lesz mozgatva, lesz egy csomó gilisztád vakondod meg minden földi állat, a talaj minősége jelentősen javul. Vakond van, de vakondtúrás és kártétel nincs.


A tápanyagutánpótlásra figyelni kell, mert a levélben nincs minden benne, amire szükség van. Jutun van egy pár videó. Az ökológiai intézetesek nagyon jók, ott szerves trágyával keverik a szalmát, de a levél ettől jobb.


HA ezt elkezded, akkor érdemes folytatni, kb 15-20 év alatt lesz tökéletes talajod, de szerintem senkit nem szorít az idő, ráér az ember kivárni mindent. Szerintem 4-5 év alatt már behozza az ásásos módszert, aztán meg sokkal jobb lesz.

dec. 23. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:

"Tavaly volt tölgy meg mindenféle levél, idén van dió is. Igazából ezek a savak pár hónap alatt lebomlanak" - Gondom van az "is" szóval. Mert, ha csak növekedést akadályozó levél áll rendelkezésre, akkor nem gondolom, hogy fél év alatt termő lesz.


"Az a lényeg, hogyha van leveled, akkor nem ásol, hanem a levélbe rakod a dolgokat." - Értem. És köszönök mindent, amit írtál!

dec. 24. 09:58
 7/18 anonim ***** válasza:
Nem aggódom a levelek miatt.
dec. 24. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:
Azért nem aggódsz, mert vegyíted, így a növekedést gátló hatás eloszlik.
dec. 24. 10:39
 9/18 anonim ***** válasza:
Diófám alatt ugyanúgy nő a gyom, max annyitól lehet kevesebb kicsit, hogy kevésbé éri a nap, de hidd el rendszeresen kell ott is nyírni meg kaszálni.
dec. 24. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
Csak a gyakorlat ad igazolast. Kiderul aprilisban
dec. 24. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!