Kezdőoldal » Otthon » Kert » Mikor lehet elkezdeni a...

Mikor lehet elkezdeni a veteményezést? Milyen fajta borsót érdemes választani ültetésre?

Figyelt kérdés
Kezdő kertészkedő vagyok. Olvasgattam itt a témában. Először borsót szeretnék majd ültetni kora tavasszal, hogy esetleg a helyére majd mást tudjak tenni. Melyik borsó bírja jobban a hideget? Lehetőleg olyan fajtát szeretnék, ami nagyobb hüvelyeket terem és nem 1-2 szemessel lenne tele. Tavaly Zsuzsi borsót ültettem, de itt olvastam kérdést, amelynél válaszban a hosszú tenyészidő miatt nem ajánlották annyira.

jan. 3. 06:20
 1/10 anonim válasza:
Hát vegyél valami magot, és figyeld azt is ne legyen régi. A zacsin rajta lesz kb mikor kell ültetni és mire kell odafigyelni. Még biztosan van időd mert ez ilyen március vége. A különböző fajtákkal pedig kísérletezhetsz aztán. A borsó szereti ha reggelente kis vizet kap, de sokmindnetől függ melyik fajta nő jól. Pl mi 3-4 fajtát is kipróbálunk minden évben (hogy ne egyszerre teremjen) és általában midig másik lesz a jobb. Ami nem túl korai, és nem is túl kései - azzal éri meg legjobban kísérletezni mert az átlagban jobb.
jan. 3. 06:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
73%

Hát ez neked így nem fog összejönni. A kifejtőborsók az alacsonyabb hőigényűek, viszont ezek kisebb szeműek, és nem olyan jó minőségűek, mint a velőborsók. A koraiságuk az egyetlen előnyük.

Ha minél korábbit akarsz, akkor a Rajnai törpét ajánlom, ami aránylag kicsi növény, és az egyik legjobb minőséget termő kifejtő, valamint bőtermő.

De szerintem, ha csak egy fajtának van helyed, akkor ne foglalkozz kifejtővel. Ott van inkább a Kelvedon csodája. Velőborsó, jó minőségű, közepes méretű, és csak 1-2 héttel hosszabb tenyészidejű, mint a velőborsók.

Az igazán nagy szemű borsók, mint a Zsuzsi, meg az óriásszemű Onward, mind hosszú tenyészidejűek, és ebből adódóan a termésbiztonságuk nem jó. Mert ha bejön egy forró, száraz május, akkor leáll a fejlődésük, és nem teremnek többet, sőt arra is volt már példa, hogy a megporzódás se jött össze, és csak pár apró hüvely lett rajtuk.

A Kelvedont nyugodtan lehet ültetni március legelején is, ha jó már a talaj, azaz porhanyós, nem ragad. (És nem fagyzugban laksz.) 5-6 fokon már csírázik ez is. Március közepe után ültetve már egyre nő a gyenge termés esélye.

Konkrétan a helyére már nem nagyon érdemes semmit tenni, május második felében már szinte mindenhez késő van. Az a jobb módszer, hogy a borsó sora mellé olyan növény kerüljön, ami nagyra nő, pl. kabakosok, padlizsán vagy karós paradicsom, és az részben benövi a borsó helyét, másrészt meg lesz egy szélesebb sorköz, ahol be tudsz járni szedni. Ha egy hosszú helyett több rövidebb sorban akarsz borsót, akkor meg ritkára (60 cm-nél nagyobb sortávra) ülteted, és a sorok közé jönnek majd a palánták május elsején, még a borsó kiszedése előtt.

jan. 3. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
36%

Március kozepéig ne vess borsót mert nem bírja a hideget.

Először mehet a hagyma,fokhagyma.

Ha jó az idő lehet mindent vetni.

Bab,tökfélêk csak április végén.

jan. 3. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
65%

Ja, és a többi növény:

A fokhagymát a lehető legkorábban, amikor már rá lehet lépni a földre.

Vele együtt mehet az a vöröshagyma, amit zöldhagymának akarsz. Nem apró dughagymák, hanem erre a célra vásárolt nagyobbak.

Ami vöröshagymát meg akarsz hagyni megnőni, azt elég március vége felé, mert a túl koraiak a hideg időre úgy reagálnak, hogy magszárat fejlesztenek, és nem nagy fejet.

Ha szereted a spenótot, azt már februárban is lehet, ha a föld lehetővé teszi.

Március közepe táján lehet zöldséget, sárgarépát, paszternákot, krumplit. Ennél korábban csak azért nem, mert ha kikelnek, és jön egy fagy, akkor az elviheti őket, magonc korban még a zöldség se bírja. A krumpli teteje még így is elfagyhat, de csak a föld feletti része, és mivel a gyökérzete ilyenkorra már nagy, ezért gyorsan újrahajt, és egy hét alatt lekörözi az áprilisban ültetettet.

Április legelején cékla.

Április végén zöldbab.

Május elseje táján jöhet a többi bab, az összes kabakos helybe vetve. Ezek esetleg már április végén is.

Ha a települési előrejelzés szerint nem lesz fagyközeli idő, akkor május elején az összes palánta mehet ki. Május első hetében azért érdemes mindent elpalántázni, mert különben későiek lesznek. Nagyon védett helyen akár már április utolsó hetében is meg lehet kockáztatni párat, főleg, ha sok saját palántád van. (Bár ez az utóbbi pár évben nem nagyon jött be, de előtte sok éven keresztül igen.)

Csak a batátát találtam olyannak, amit nem érdemes május közepe előtt ültetni, mert már palántakorban is nagy a hőigénye.

Ha valaminek itt van ideje, akkor szánd rá az időt, mert tavasszal soha nem lehet tudni, nem jön-e egy két hetes hűvös, esős idő, amikor nem tudsz kimenni a kertbe, és csak az ablakból nézed bánatosan az üres kertet, miközben a szomszédnál már nagyok a vetemények.

Nekem egy aránylag forgalmas helyen, az utca mellett volt a telkem, ahol rengetegen látták. Mikor március elején nekifogtam rotával eldolgozni a szántást (általában még kabátban), meg pár nap múlva duggattuk a fokhagymát, olyankor bárki arra járt, mindenki megkérdezte, hogy hideg még a föld, nem lesz ez még korai? Mondtam, nem. Ők még vártak 2 hetet, hogy jó idő legyen. Aztán júliusban jöttek hozzám fokhagymát venni, mert hát az ő kertjükben nem jó a föld, nem nő meg soha... (Pedig én öntözés nélkül termeltem.)

jan. 3. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
59%
Nincs kertem, de ezeket a válaszokat élmény olvasni. Ti rutinos amatőrök vagy szakértők vagytok?
jan. 5. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
65%
Én mondjuk félprofi vagyok. (2-4) Olyan értelemben, hogy a család teljes zöldség-gyümölcsszükséglete mellett huszonvalahány éve eladásra is termelek. A legtöbb dolgot aránylag kis tételben, de szinte mindent, amit piacon lehet kapni. (Mostanra eü-okokból már eladtam a földjeim nagy részét, már csak kb. 1500 m2-em van.)
jan. 5. 05:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
A borsót szokták másodvetésben is csinálni.. nekem is volt tavaly nyár vége fele borsom.. úgy szikták, ha leérik az összes, kiszedik majd újat vetnek a helyére, badarság, hogy nem lehet.:)
febr. 18. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

De bizony, alapvetően badarság.

Ilyen esős és hűvös nyár, mint a tavalyi, kb. 20-25 évente van. Idén neked se fog összejönni. Más is próbálta már itt bizonygatni, hogy összejött neki egyszer régebben, és már elvetette abban az évben is (nyár elején). Aztán megkértem, hogy majd tegyen fel fotót, mikor szedi. Hát ez elmaradt... Nyáron az szokott lenni, hogy a borsó szára megnő arasznyira, hoz pár virágot, amikből lesz 1-2 hüvely, 1-2 szemmel.

Ami aránylag gyakran (akár 3-5 évente is) összejöhet, az az őszi vetés. Rajnai augusztus közepén vetve például.

febr. 19. 05:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Nem kehetséges, hogy nem a megfelelő fajtát teszed el?!:)

Nagynénéméknek min 30 éve van kertjük, lehet, hogy előefordult, hogy nem volt másodvetésben borsó, de többnyire mindig volt. Emlékeim szerint nem egyszer fejtettük a borsót nyáron..:)

És igen tavaly valóban csapadékos volt a május! Én júniusba vetettem amikor már meleg volt, onnantól kezdve hőség volt..:)

febr. 19. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Ja nem elnézést. A júniusi hónap is nagyon esős és hűvös volt. Májusban ki sem raktam a palántákat csak júniusban, s valamikor utána vetettem borsot július elején…De igazából teljesen lényegtelen, nagynénéméknek szokott lenni másodvetésben.
febr. 19. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!