Kezdőoldal » Otthon » Kert » Szőlő lugast szeretnék,...

Szőlő lugast szeretnék, vágjak bele?

Figyelt kérdés

A nagyon napos kertemben szeretnék egy lugast, hogy alatta hűsölhessünk. Korábban volt szőlőm, amit korábbi lakó ültetett. Nem foglalkozott vele senki, mégis mindig egészséges volt és szépen futott, csak kordában tartás miatt vágtam vissza, aztán meguntam, hogy annyit kell vágni és kiszedtem sajnos. Nem is nagyon ettük, mert nem csemegőszőlő volt, állítólag Medoc volt.


Na mindegy, most az lenne a cél, hogy ne kelljen permetezni, tehát rezisztens fajtákat néztem ki: Moldova, Néró, Palatina. Hogy legyen fehér és kék is, meg ezeket szoktam ősszel venni, ezek a kedvenceim. Nem baj, ha nem terem sokat, árnyékoljon és legyen valamennyi kis szőlő.


Ha egy 3-4 méter hosszú lugast készíttetek, az jó lesz nekik?

Hány tövet ültessek? Felfut az úgy a tetejére, hogy nyár közepén árnyékot adjon? (nyilván nem idén nyárra gondoltam, bár annyira nem akarom tudományosan metszeni, nőjön minél hamarabb, mert nem a nagy terméshozam a cél)

Érdemes belevágni (tekintve a lakatosmunkát, amibe be kellene ruházni)?



jan. 25. 10:09
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%

Van lugasunk és tervez is a párom még egy újabbat a másik kettő után.

Olyan viszont nincsen, hogy a szőlőt nem kell permetezni, ezt tudomásul kell venni.

Nagyon sok fajtánk van, a párom gyűjtő - kicsiben. Eddig kb. 35-40 különböző fajta van a kertünkben - mindből 1-1 tő csak. De kora tavasztól a tél elejéig permetezi a szőlőket, főleg lemosó permettel, sima rézszulfáttal és hasonlókkal, pl. olajos permettel stb. Nem értek hozzá csak nézem. Így is sok a betegség, a kár benne és persze jönnek rá a darazsak meg a madarak is.

Ettől függetlenül megéri, gyönyörű, értelmes módon ad árnyékot - de érteni kell a szőlőhöz hogy működjön.

Most a kb. 5 méter hosszú lugas 2 oldalán 3-3 szőlőtő volt. Szélek+a közepén 1 és ezzel lehetett elég szellősen de hasznosan megcsinálni. Lehet ennél sűrűbben is, de akkor könnyebben betegszik meg, kisebbre nő a tő stb. Nekem is fura volt amikor az autóbeálló fölé a 2 autónyi területhez mindösszesen 3 tövet tervezett be, 2-t az egyik oldalról, a harmadikat a szemben sarokról - de elég volt. Az első évben még nem fedte be teljesen, de idén már ez a 3 tő szépen benőtte a területet.

Arra készülj fel, hogy ha minőségben, tartósan akarod megcsináltatni a lugast akkor az súlyos pénzekbe lesz. Nekünk egy ismerős csinálta meg hozzá a vasakat, én festettem le az összeset és több százezerbe volt (kb. 240 ezer) a kocsibeálló feletti - de ehhez a ház gerendáihoz rögzített tartók is jártak és a felállításuk. A lábak helyének betonozását a páromék csinálták maguk, az külön pénz volt. A sima lugasnak a tartóvasai is tetemes összegbe kerültek és ez baráti ár volt.

Igen, ősszel mindig vissza kell metszeni teljesen, tavasszal hoz új hajtásokat és azok benövik a területet, azokon lesz csak termés. Nyár elején-közepén már rendesen ad árnyékot és nagyon szép. De ez nem olyan amit csak úgy hagyhatsz hogy majd nő mert rezisztens fajta. Arra inkább válassz más növényt.

jan. 25. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 mindentudó99 ***** válasza:
100%
A kérdésből látszik gyönyörű kiülő lugast ajarsz nulla munkával. Sajnos ez nem megy. Ajánlanám a direkttermő Izabellát ez elvan permetezés nélkül. Erős növekedésű. De metszeni ezt is kell minden èvben. Ez vörősz szőlő rendkívül illatos
jan. 25. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindkettőtöknek, hasznos volt mindkét komment.


Így van, kiülő lugast, majdnem nulla munkával, mert így is sokat dolgozom a kertben. Az őszi, tavaszi növényvisszavágás is elég megterhelő nekem. A sövényvágást, meg a téliesítendő növények kiáását is úgy próbálom megúszni, hogy egyre kevesebb van az ilyenekből.


Csak azért jött az ötlet, mert az a szőlőm, amit írtam, ami állítólag Medoc volt, az tényleg ilyen volt, hogy év közben egyszer kétszer visszavágtam, meg tavasszal jobban és semmit nem kellett vele csinálni.

jan. 25. 14:39
 4/15 anonim ***** válasza:
100%
Ha maga a gyümölcs nem érdekel akkor ültess vadszőlőt, nekünk a kerítés van vele befuttatva, gyönyörű, főleg ősszel. Semmi törődést nem igényel.
jan. 25. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%

A csemegeszőlőket erősebben kell metszeni, hogy ki tudják nevelni a termést. És ez azzal jár, hogy csak később fognak erősen árnyékolni. Kiviteltől is függ, de mondjuk augusztus elejétől ér valamit az árnyék, és augusztus végére lesz igazi.

És a rezisztens csemegék nem bírnak mindent, csak kevésbé érzékenyek, de azért a tavalyihoz hasonló esős évben muszáj permetezni, ha legalább árnyékot akarsz, a termésről nem is beszélve.

A metszés nem olyan rengeteg munka. Februárban megmetszed, mikor még nincs semmi kerti munka a metszésen kívül, és ennyi. Egy ilyen lugas megvan egy óra alatt, ha lassan és odafigyelve csinálod. Nyáron még esetleg a ráérő idődben vagy háromszor csinálsz egy hajtásválogatást, ill. oldalhajtások leszedését, de ez végső soron nem annyira fontos.

Hogy gyorsan szép legyen, méterenként ültess egy tőkét. Minden második a lugas tetejére legyen futtatva, a maradék pedig a lugas oldalát fussa be. (Ha nem így csinálod, akkor a lugas alja csupasz lesz, mert a szőlő felfelé törekszik, és lent nem feltétlenül fejleszt vesszőket.)

jan. 25. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:

A 4-es hozzászóló ötlete, a vadszőlő jó ötlet, szeretem is, van is pergolára futtatva nekem pár tő. Csak úgy gondoltam, hogy ha már dolgozom vele akkor legyen termés. De ha nem jön be a szőlő, mert túl beteges lesz, akkor vadszőlő lesz rajta.

Az 5-ösnek is köszönöm, nagyon hasznos. Ezt fogom tenni egyelőre, már meg is rendeltem a szőlőket. Hajlandó vagyok vele dolgozni, még ugyan aprólékosan foglalkozom főleg a futtatni szánt növényekkel, a permetezés az, ami nem megy nekem. Már elkönyveltem, hogy a permetezés nekem nem való :) Kötözni, metszeni, válogatni hajlandó vagyok akár hetente is.

jan. 29. 10:53
 7/15 anonim ***** válasza:

#6 A permetezést nem kell nagyban gondolni, úgy csináld, mintha csak vízzel permeteznéd be a növényt! Elég ha egy ehhez hasonlót veszel hozzá:

[link]

Azt kell scak megnézned mikor kell permetezni ami nagyon fontos, veszel hozzá ilyen szert és simán csak pár perc alatt befújod a leveleket.

jan. 29. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:

Ezzel a permetezővel befürödtem egyszer, vettem már ilyet és egy alkalom után tönkrement. De biztosan csak kifogtam egy selejtet.


Már megrendeltem a szőlőket is (azért ezeket, mert ezeket szoktam venni a piacon és azt írják, rezisztens): Moldova, Néró, Palatina.


Még a Suvenirrel szemeztem, mert olyan különleges szemű, de azt nem kóstoltam még.

jan. 30. 08:16
 9/15 mindentudó99 ***** válasza:
Minimum egy ilyen jell. Azzal a kis vacakkal nem lehet szőlő lugast permetezni. [link]
jan. 30. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

Igen, kell egy ilyen nagyobb, sokkal egyszerűbb vele a munka.

Olyan kicsi is van, már vagy 8 éve, és rózsákhoz, meg 1 kisebb fához vagy 1 tőke szőlőhöz használom is, mert egyszerűbb elmosni. Viszont egy lugas már van akkora felület, hogy megéri rendes permetezővel használni. Sőt, én még vettem hozzá egy 2 m-es alumíniumszárat, a rövid szár fittingjeit át lehet rá szerelni, és akkor még könnyebb és tökéletesebb a munka, plusz távolabb állok a szórástól, és kisebb eséllyel hozza rám a permetet a szél. (Mindegy, merre fúj a permetezés elején, de amint elkezded szórni, a szél feléd fordul. Ez növényvédelmi alapismeret.)

A Moldova szőlőről én mindenkit le szoktam beszélni. Igaz, hogy gyönyörű és ellenálló, de a leggyengébb ízű csemegeszőlők egyike.

Mondjuk, a Souvenir se jobb, de arra mindenki rácuppan, az érdekessége miatt. Neked, kérdező, talán nem való, mert eléggé érzékeny a peronoszpórára, nálam mindig ez betegszik meg először, ha kevés volt a permetezés.

Érdemes még Esthert, az se olyan különös ízű, de nem sok szőlőfajta létezik, ami ennél korábbi. Még a Csabagyöngyét is előzi. Meg Pölöskei muskotályt, ami finom és ellenálló. Esetleg még Othellót vagy Izabellát is, de ezek ízét nem mindenki szereti.

jan. 30. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!