Kezdőoldal » Otthon » Kert » Mit lehet tenni a vakondok ellen?

Mit lehet tenni a vakondok ellen?

Figyelt kérdés
2009. márc. 31. 07:44
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
48%
Van elektromos vakondriasztó, azt leszúrod a földbe és elriasztja őket. Van olyan kutya is, ami ha látja hogy túr a vakond akkor kiássa és megeszi. Ásóval is ki lehet fordítani amikor dolgozik és agyonütni. (Szegény Krtek :))
2009. márc. 31. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
55%
Őszintén? Semmit!!!Próbáld megszokni őket!Nincs az a csodaszer, ami egy napnál tovább távol tartaná őket.
2009. márc. 31. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
20 éve van meg nekünk a telek. sosem volt vakond, 10 éve nem ültetünk csak fűnyírózunk, most megörököltem és szeretnék ültetni, de csupa túrás mindenhol. Ha felásom és művelem, egyszer csak eltűnnek majd? Azért vannak, mert nem volt művelve? Köszi a válaszokat. Idén nem ültetek, csak jövőre, addig szeretném megoldani a problémát
2009. márc. 31. 08:09
 4/13 anonim ***** válasza:
51%

Pl. sörösüveget is szoktak fejjel lefele leszúrni a földbe. Állítólag, ha jön a vakond ez olyan hangot ad ki magából, ami elriasztja.

Nekem a cicám is kiszedte simán a vakondot, addig őzite a nyílást, nyúlkált benne, hogy valahogy mindig összejött neki. Kinyekkentette és otthagyta a túrás mellett, vagy lerakta a járdára, hogy lássuk milyen ügyes.

Sajnos már nincs köztünk a cica.


Egy volt cicagazdi.

2009. márc. 31. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim válasza:
63%

Létezik egy olyan növény, amit felénk árnyékliliomnak neveznek. Mutatós zöld levelei vannak és magas száron növő lila virága. Ez a növény, ami kb. február elején kezd feléledni a föld alatt, el kezd egy olyan szaganyagot termelni, ami a vakuszokat :) elrettenti!

Tudom mindezt azért, mert nekem télen irdatlan sok van belőle, de mire a virág új rügyecskéi kibújnak a földből, már csak a dúrások látszanak, s újabbak nem jönnek elő addig, amíg ez a növény nem kezd el ősszel aludni (tehát nem kezd el hervadni).

2009. márc. 31. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%
A 8:04-es vagyok. Hidd el, igaz amit írtam. Nekünk van olyan része,amit művelünk és van füvs-gyümölcsfás is. Egyikből sem sikerült tartósan kiűznünk őket, pedig vagy ezer féle praktikát kipróbáltunk. Ráadásul semmit nem ér az egész, ha a szomszédjaid nem próbálják meg irtani őket.
2009. márc. 31. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

utolsónak köszönöm, elhiszem, de azért megpróbálom magam mélyen beleásni a dologba, mert félek ha ültetek oda lesz a termés.

mindenkinek köszönöm, kipróbálom mindet, hátha valamelyik jó lesz

2009. márc. 31. 15:23
 8/13 anonim válasza:

A vakond közvetlenül nem bántja a növényeket, mert alapjában bogarakat, gilisztákat, férgeket, pajorokat, hangyákat keres a föld alatt-ami mellesleg hasznos dolog lenne-. Előfordulhat, hogy annyira belemerül a melóba, hogy egy üreget csinál a növény alatt és ezáltal a gyökerek a levegőben lesznek, és ettől megy tönkre a növény.

Nekem közel 300nm gyepem van kb 6 éve, de azóta folyamatosan megy a háború. Van amikor kifejezetten az idegek harcává fajul a vadászat.

Én is próbáltam a sörösüvegtől -ami elég esztétikátlan volt- kezdve a különböző riasztókon át minden varázszert, de a leghatásosabb a nagy kapa volt. Azzal megfogtam már rengeteget. Épp egy fél órával ezelőtt is...

Amit lehet tenni, bármiféle telepítés előtt, háló lefektetése. Amikor én csináltam a gyepet sajnos még nem tudtam róla, hogy van olyan...

2009. júl. 18. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
Sajnos tényleg nincsenek csodaszerek. Ha időben gondolkodsz a vakondháló fektetése jelenleg az egyetlen olyan módszer amivel tartósan lehet védekezni, ráadásul a vakondot sem kell elpusztítani. Én neten vásároltam, azóta nyugi van.
2010. márc. 5. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

Egy kis gyűjtemény:



Vakond elleni tippek:


- fizikai megelőzés:

o vakondháló (gyepesítés előtt)

o agyagréteg (termőtalaj 5 cm-es rétege alá)

o beton-, sóder réteg (termőtalaj 5 cm-es rétege alá)

o földalatti kerítés (1,5 méter mélységig)

o talafertőtlenítés (elfogy a kajája)


- hagyományos:

o ásóval kiemelni

o üvegszilánk, borotvapenge a járatba – kikerüli

o fokhagyma a járatba

o gyalogbodza levágott szára a járatba

o „fütyülő” sörösüveg – megszokja

o hasindító kutyatej, nagy sárfű, kerti sárfű ültetése

o kutyaürülék a járatba

o kartonlapra felvitt egérragasztó a járatba

o víz a járatba

o petróleummal, gázolajjal átitatott vatta-, rongycsomó

o kipufogó cső levezetése a járatba


- szerkezetek:

o elektromos vakondriasztó – megszokja

o vakondcsapda


- tabletták:

o Schopf vakondriasztó (50 db, 2.250.-)

o piszoár fertőtlenítő tabletta

o nyest spray

o Arvalin rágcsálóirtó

o


- patronok:

o Critox füstpatron

o vakondűző, ammóniatartalmú patron

-


Csapdák:

o hörcsögfogó (Baumax, réz pocokcsapda, 1.380.-)

o pocok, vakond alagútcsapda (suni.addel.hu, 1.470.-)

o Imi csapdája (suni.addel.hu, 1.485.-)

o vakond csapda (vatera, 1.200.-)



Ha az elhatározás megszületett, akkor a következő lépés, hogy meg kell állapítani, hogy mely járatokat használja aktívan a vakond. Ehhez ha túrások vannak azok közül néhányat, ha felszínközeli járatok vannak azoknál egy-egy rövid szakaszon vissza kell nyomni a földet. Vigyázni kell, hogy nagy kárt ne tegyünk, mert akkor új útvonalat választhat az átkozott, és akkor új díszítő elemek keletkeznek a kertben. Azoknál az útvonalaknál amelyeket rendszeresen használ a barátunk ott helyre fogja állítani a járatokat egy (vagy néhány) napon belül (a lenyomott kupac helyén friss piramis keletkezik, vagy a lenyomott járat ismét kiemelkedik). Ha így sikerült megállapítani, hogy merre mozog a vakond akkor ezzel leegyszerűsödik a csapdák kihelyezése. Természetesen e nélkül is lehelyezhetőek a csapdák, csak akkor lényegesen többre lesz belőlük szükségünk.


• Eszközök: a legfontosabb maga a csapda, kislapát, föld tároló eszköz (amibe a kiásott föld kerül), a lyuk letakarására alkalmas eszköz (én virágcserép alátétet használtam), nehezék. Kényelmesebbek ezen felül vegyenek magukhoz kesztyűt és egy térdeléshez használható alkalmatosságot.


• Ha felkészültünk az akcióra, akkor következhet a csapda kihelyezése. Egyszerűbb dolgunk van a felszínközeli járatok esetén. Itt nem kell mást tenni, mint egy rövid szakaszon kiemelni a járat tetejét. A piramisoknál egy kicsit bonyolultabb a helyzet, ott óvatosan addig kell szélesíteni a középpontból kiindulva a föld kiemelését amíg meg nem találjuk a két nyílást vagy a járatot. Mindkét esetben óvatosan kell eljárni, hogy a szükségesnél nagyobb rombolást ne végezzünk a járatokban (sem a kertben)


Az így előkészített járatnyílásokba be kell helyezni a beélesített csapdát. Ha nem tudjuk egyértelműen, hogy melyik irányból érkezhet a vakond, akkor mindkét irányba el kell helyezni a csapdát, ellenkező esetbe elég csak az érkezési irányba. Ez utóbbi esetet azért emeltem ki, mert így a rendelkezésre álló csapda mennyiséggel több helyen van lehetőségünk támadást indítani így hamarabb érhetünk el sikert. A csapda a járatba történő behelyezésnél figyelni kell arra, hogy az ne aktivizálódjon (nagyon érzékeny), illetve igyekezzünk minél mélyebbre helyezni a járatba. Mindkét feltételnek egyidejűleg nem egyszerű eleget tenni. A sikertelen kísérletek ne szegjék a lelkesedésünket.


Ha sikerült a csapdák telepítése akkor a következő lépés a nyílás lefedése. Erre a célra bármi megfelelő, ami nem engedi át a fényt és vízálló. Ha a takaráshoz használt eszköz könnyű, akkor célszerű nehezéket tenni a tetejére. Mielőtt lezárjuk a nyílást győződjünk meg róla, hogy biztosan kiélesített állapotban maradt e a csapda.


Ha a fentieknek megfelelően lehelyeztük a csapdákat, akkor nem marad más hátra mint a várakozás. Válasszunk egy a belső késztetésünk által még elfogadható de nem túl sűrű időtartamot és ennek leteltével ellenőrizzük a frontot (javasolom a nem túl korai reggeli időpontokat napi gyakorisággal).


Ha mindent jól csináltunk és a szerencse sem pártolt el mellőlünk, akkor az egyik ellenőrzési periódusban az egyik csapdában szembe fogunk találkozni az életünk eddigi megkeserítőjével.


Célszerű a csapdákat rögzíteni, hogy részleges fogásnál azt az állat ne tudja bevonszolni a járatba.


A csapdák kiemelésekor használjunk kesztyűt, hogy ha az állat még nem pusztult el, akkor elkerüljük a véletlen sérüléseket.


Házilag vakond-csapdát is készíthetünk. Ehhez szükségünk van egy 5-8 cm átmérőjű és 20-25 centiméter hosszú műanyag csőre. A cső két végére kör alakú lemezajtót vágunk, akkorát és olyan formájút, hogy befelé tudjon nyílni. Ezeket felerősítjük a cső két végére, és a „zsanérként” szolgáló drótozással átellenben mindkét végen egy-egy csavart helyezünk be ütközők gyanánt. Így a csőbe mindkét irányból be lehet jutni, de kifelé egyik ajtó sem nyílik. A csőbe behelyezzünk valami csalit (például sárgarépát), és tegyük a járatba az egészet, persze vízszintesen, hiszen az ajtók csak ebben az állásban állnak teljesen függőlegesen, és akadályozzák meg a kijutást s csőből.

A járatban közlekedő vakond belemegy a csapdába, de kifele már nem tud jönni. A csapdát naponta legalább kétszer ellenőrizzük le, az elcsípett vakondokat pedig vigyük el olyan messzire, ahonnan nem valószínű, hogy ismét a kertünkbe tévednének, és folytatnák a járatok készítését

2010. máj. 31. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!