Kezdőoldal » Otthon » Kert » A kerti tó aljára kell tenni...

A kerti tó aljára kell tenni homokot?

Figyelt kérdés
Szeretnénk venni egy műanyag tómedret, de nem tudom, hogy a halak hogyan telelnek. Beleássák magukat a földbe ( ha teszek bele) vagy csak lelapulnak a meder aljára? Hogy tudok nekik melegebbet csinálni télen? Van erre valami mód? Növények vagy valami ilyesmik? Nem elektromos készülékekre gondolok, azok nem érdekelnek. Várom a tókészítési tanácsokat! :)
2011. okt. 7. 19:48
 1/7 dirtboy ***** válasza:
64%

mekkora lesz a a kész tómeder?hány köbméter és milyen mélységű?

elektromos szerkezet nélkül egy kész tómedres tavat lehetetlen tisztán tartani mert kevés benne a víz és egyébként is kell valamilyen vízforgató berendezés ami árammal működik. annyi hogy egy kis tóba elég lesz egy 15w-os szökőkút is és nem kell hogy állandóan mennyen elég ha szezon időszakban megy napi kb.5-6 órát.

másik probléma a kész tómederrel az hogy nem szokott elég mély lenni ami nem jó a halaknak télen.

a víz 80cm től éri el a 4 celsius fokot ami elég a halak kiteleléséhez.

másik dolog hogy koi pontyot ne rakja bele mert az hamar kinövi még a legnagyobb /3800literes/ kész tómedret is.

télen nem ássák be magukat a halak csak lelassul az anyagcseréjük,légzésük,mozgásuk és nem táplálkoznak,szépen lassan úszkálnak lent a tó alján.

ja tényleg télre kell egy levegőztető mert nem szabad hagyni hogy befagyjon a víz mert kicsi a tó és a halak így meg dögölhetnek.

sokkal jobb lenne ha fóliás tavat csinálnál és jóval olcsóbb is lenne.

ha kérdésed van jöhet nyugodtan.

2011. okt. 7. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Ma megvettük a medret, 500 literes és 50 cm mély. Mit kell a tó legaljára tenni? Én azt olvastam, hogy természetes módon (növényekkel, mikroorganizmusokkal, amőbákkal)is be lehet állítani a biológiai egyensúlyt, nem kell hozzá semmilyen vízforgató berendezés. Szökőkutat egyelőre nem tervezek. Koi pontyot nem akarok, csak 2-3 kis aranyhalat. Sok növényt szeretnék bele ültetni, különböző magasságokban. Ha bejegesedik, akkor milyen vastagságú a jég egy átlagos télen? A növényekkel mit kell télen csinálni?
2011. okt. 8. 16:55
 3/7 dirtboy ***** válasza:
64%

igen be lehet növényekkel állítani a biológiai egyensúlyt azt jól halottad,csak ebben az a bibi hogy ez nem vonatkozik a kész tómedrekre /talán még a 3800literesen sem lehet ne elérni/.

az a baj hogy túl kevés a vízmenyiség,ahhoz hogy beálljon egy korforgás egy öntisztuló folyamat ahhoz bizony kell a víz bőven és 500liter ehhez nagyon kevés.

annyit tudsz csinálni hogy nyáron lehetőleg nap nagy részén árnyékban legyen vagy legalább háromnegyed árnyékban legyen a tó,rakjál bele 1db tündérrózsát /bár lehet hogy még az is sok lesz/. hínár kéne bele meg ilynek csak hát ugye ha bele rakod a sok növényt akkor nincs hely a halnak.

a halak nálad a másik probléma,aranyhal mehet bele mert az a tó méretéhez növekszik. viszont télen be kell vinned majd őket mert megfognak fagyni ha bejön egy hideg tél.

ha nem lesz télen lék a jégen akkor is meg dögölhetnek mert a növények meg a halak ürüléke gázokat fejleszt és ezek a gázok nem tudnak a vízből távozni.

szóval az lenne a legjobb hogyha télen bevinnéd a halakt és a növényeket is kiszednéd valamibe és fagymentes helyen tárolnád,a tóból pedig szivattyúzd ki a vizet.


jégvastagság: nekem fóliás tavam van, 1,5mm vastag 3 rétegű tófólia /21 000 - 23 000 liter,és 195cm mély/,tavaly volt rajta 15cm jég.

a tiéden nem tudom mennyi lenne mert azért jóval könnyében befagy mivel sekély is.

az én tavamon sem sikerült még teljesen elérnem a biológiai egyensúlyt még egyenlőre ott tartok hogy néha szépen kitisztul aztán pát napra rá megint veszít a tisztaságából.

sajnos az érdes tócsagazt meg egy másik fajta hínárt nem sikerül benne tartósan megtartanom pedig az sokat segítene benne.

az én vízinövényeim: 5 tő fehér,2 tő sárga tündérrózsa, 3 tő vízitök, békatutaj, békalencse, vízi saláta, vízijácint, vízi hídőr, hínárfélék, káka, mocsári csetkáka, vidrakeserűfű, nyílfű, sulyom, gyékény

és van még elektronika is:van 2500 l/h szökőkút,csobogó 5500 l/h vízfolyással,és van egy kis levegőztetőm bár az inkább dísznek van/

szóval azért nem olyan könnyű azt az egyensúlyt elérni még nekem sem,egy kis tóban meg lehetetlen főleg halaktársaságában.



itt egy pár kép a tavamról, a növényzet némelyiken elég gyér mert sok kép tavaszi és még akkor nem indultak be.


[link]


[link]


[link]


[link]


[link]


[link]


[link]


[link]


[link]


[link]

2011. okt. 8. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszi a választ és a képeket!

Nekünk nincs ekkora hely a kertben, ezért döntöttünk a kész meder mellett. Nagyon tetszik, ezért is vettük meg. A Te tavad nagyon szuper, és látom, hogy milyen jó a földetek. Nekünk baromi nehéz lesz leásni még 50-60 cm-t is, mert tiszta sitt a föld... arra rendeltünk még 4 éve kb 10 cm termőföldet. Az aranyhalak mekkorára nőnek meg ekkora helyen? Nekem csak egy 30 literes akváriumom van, amibe tehetem őket télen, de van bele levegőztetőm. Az jó? Egy darab tündérrózsa sok? Mennyibe kerül egy kis szökőkút? És a kész tómederbe is be lehet szerelni?

2011. okt. 9. 15:12
 5/7 dirtboy ***** válasza:

köszi,még nincs kész minden teljesen de igyekszem szépítgetni.


azt nem tudom hogy mekkorára nő meg az aranyhal egy 500 literes tóban de olyan 12cm re tippelném.


az akváriumod nagyon kicsi lenne nekik,ezek az aranyhalak amik a tóba kellenek nem ugyan az mint az akváriumi aranyhalak,és 500liter után pláne kevés lenen nekik 30liternyi élettér.

itt szerezhetsz olcsón akváriumot: [link]


azért írtam hogy lehet hogy sok 1db tündérrózsa is mert 1tőröl fel jön 30 levél is.egy átlagos levél pedig olyan 14-18cm átmérőjű.

szóval elég sokat takarna a vízből a halakat nézni alig maradna hely.

ezeket a kis méretű tómedreket egyébként dísztónak tervezték halak nélkül,bár mondom ha a teleltetést meg tudod oldani lehet benne pár aranyhal.

rakhatsz bele tündérrózsát max majd ha sok a levél levágsz egy pár levelet,de különben léteznek törpe tündérrózsák is.

vízitököt ne vásárolj bele /más néven tavirózsa,vigyázz mert sok helyen az eladók is keverik a tavirózsa és a tündér rózsát/,a tavinak nagy levele van az neked nem jó semmi képen.


kis szökőkút ára olyan 4ezertől 10 ezerig meglehet venni,ez attól függ hogy mekkora teljesítményűt akarsz venni.

szerintem 600 l/h-tól ne vegyél kisebbet.

ha nincs a közelben bolt ahol tudsz venni kis szökőkutat akkor azt tanácsolom hogy válaszd ki neten hogy melyik kéne neked és árgépen nézd meg hogy hol a legolcsóbb az országban.


beszerelni nem kell,a szökőkút csak egy kis szivattyú burkolatban meg egy teleszkópos cső ami felér a felszín föle,ezen kívül meg 10m vezeték.annyit kell csinálni hogy bele rakod a tóba és bedugod a 230ba és már megy is.

ha nem érne fel a csöve akkor meg alá teszel valamit.ennyi

a cső végén lehet a vízjátékot állítani vagy másikra cserélni.

ha van a közelben régebbi kerti tavas akkor tőle kérhetsz aranyhalat meg tündérrózsát vagy ami kell.általában mindig van túlszaporulat és minden tavas szívesen ad.

én is az összes tündér rózsámat úgy szereztem/rokon volt munkatárs ilyenek/. a kerti tavas vagy koi pontyos fórumosak is cserélgetik meg adnak aki kér a növényükből mert valahová rakni kell nekik is és örülnek ha kér valaki.


azt remélem tudod hogy hogy kell a kész tómedret beépíteni mert annak is megvan a technológia nem elég csak ásni egy gödröt és bele rakni.

2011. okt. 9. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
De jó, hogy rám találtál, úgy örülök, hogy van aki a saját kérdésemre ad választ!:) Akkor ez a szökőkutas dolog nem olyan drága, és hasznos is. Megnéztem az akváriumot, azt még nem tudom, hogy helyileg hol vannak? És akkor mekkora kéne 2 aranyhalnak?
2011. okt. 9. 18:19
 7/7 A kérdező kommentje:

De kár, hogy eltűntél! :(

Még mindig valami jó megoldást keresek arra, hogy a halakat hogyan tudnám mégis a tóban teleltetni. Ha körbe, mikor beásom odateszek hungarocellt, az nem tartja melegen?

2011. okt. 12. 15:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!