Kezdőoldal » Otthon » Kert » Magyarországon legális a...

Magyarországon legális a vetőmag "elraktározása"?

Figyelt kérdés

Úgy tudom hogy az USA-ban pl. a Monsanto által forgalmazott vetőmagokból kapott "saját" vetőmagot illegális elraktározni. Magyarországon ez hogy működik pl. van egy cég amely kifejleszt egy új kukorica vetőmagot ami háromszor több termést hoz, ha ebből a termésből elrakok majd egy év múlva elültetem akkor "megloptam" a céget?

Valamint ugyanaz az előírás vonatkozik a magánszemélyekre is mint a "ipari" gazdaságokra?


2012. febr. 19. 18:42
 1/6 anonim ***** válasza:

Ugyan ki ellenőrizné, hogy mit vetetettem?

A hibrid magokból fejlődő növény magja -tudtommal- nem lesz olyan jó tulajdonságú, mint az eredeti.

2012. febr. 19. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Magadnak akkor, és azt raksz el, amit, és amennyit akarsz (*kivétel ha eleve nem lehetett volna felhasználni). Forgalomba csak fémzárolt - certifikált - vetőmagot lehet hozni. Kérdéseddel kapcsolatban talán akkor látok kivételt, ha a vetőmag valamilyen szabadalmi oltalom alá esik. Ekkor elképzelhetőnek tartom, hogy nem lehet tovább termeszteni.


*Apropó Monsanto (az egyik, aki miatt 5000 ha kukoricát kellett kitárcsázni, még hogy nem ellenőrzik), ugyanis Magyarországon tiltott a GMO növények termesztése. Ha a csodakukoricád ilyen, azt nem lehet termesztésbe fogni sehogy. Egyébként a héten olvastam, hogy rászállnak a hamis vetőmagra és növényvédő szerekre.

[link]

2012. febr. 19. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
#2 folytatása: Most értem az Élelmiszeripar Rt végére, így már értem miért kérdezted. Ezután abban sem vagyok biztos, hogy a szakigazgatási hivatal - az említett kitárcsázós akcióval - nem üzenni akart a Monsanto-féléknek, hogy nem otthon vannak. Az ott vázolt eset, elég "életszerűtlen" a hazai jogi környezetben.
2012. febr. 19. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Nem értem az USA-ban nincs valami szabályozás a génmanipulációra? Ha módosítanak egy húsevő növényt ami csak embereket eszik akkor az "OKÉ!", mert így sokkal nagyobb termést hoz?
2012. febr. 19. 21:53
 5/6 anonim ***** válasza:

Ennyire azért nem vészes a helyzet. :) A FAO-nak van egy etikai kódexe a GMO-val kapcsolatban amit be kell(ene) tartani.

[link]


Ettől függetlenül, eddig sem okozott különösebb gondot néhány százezer/millió ember kiirtása, vagy megnyomorítása a profitmaximalizálás érdekében. Legfeljebb csináltak egy fedősztorit, és ráfogták a nyuszira...

2012. febr. 20. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

A GMO nem azt jelenti, hogy veszélyes, hanem hogy nem lehet biztosan tudni, hogy nem veszélyes.

Csak azt lehet biztosan tudni, hogy ha engedélyeznék a GMO-t, akkor a vegyszergyártók €-ezermilliárdoktól esnének el Európában.

2012. febr. 20. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!