Kezdőoldal » Otthon » Kert » Hogyan és Mikor ültessem el a...

Hogyan és Mikor ültessem el a paradicsomot?

Figyelt kérdés

Sziasztok kertésztársaim!

Ez a kérdés főleg ebben a témában jártasokhoz szól. Mivel elég sok határozatlanság van bennem a témával kapcsolatban. Ugyanígy nagyon szeretnék határozott és biztos információkat szerezni.

Pár nap múlva szerzek be paradicsom palántákat, amelyeket el szeretnék ültetni. Nos az a kis földterület, ahova elültetem, az mondhatni elég gyomos, értéktelen növények által belepett hely szokott lenni. Nem tudom pontosan, nem akarok hazudni, talán 7-8 évvel ezelőtt volt trágyázva az a föld. Nem is sokat számít ez, hiszen az már nagyon régen volt. A gaz azóta el is lepte, fel is sorolom mely gyomok amelyek jellemzően megtelepedtek, nem vagyok növényszakértő, így nem biztos, hogy pontos:

Pitypang, tyúkhúr, útifű, vörös here - ezek biztosak

Leginkább azonban a Pitypang amely ellepte a kertet és egy másik egyszikű, virág nélküli (bár is én még virágot nem láttam rajta) kakukktojás. 20 perc kutakodás után: találtam egy hasonló növényt, amelyre ilyen nézetben nagyon hasonlít:

[link]


A lényeg azonban az hogy paradicsomot ültetnék.

Felástam azt a darabot, amelyre szeretném lepakolni a paradicsomokat, fáradságos meló, de közben a nagyobb gyökereket egyből, és még kínlódással a kisebb gyökereket is megpróbáltam eltávolítani, hogy ezek ne okozzanak gondot a paradicsomnak a fejlődésben. Főleg azok a kis kakukktojások, amelyeket mondatni alig lehet kiszedni a felásott kertből, mert a gyökereik kicsik.


Kérdésem az hogy:

-Mit érdemes még csinálni ezzel a kerttel. Gondolkodom még műtrágyát venni, egy 3,5×1,5 méteres placcra. Mennyi tárgya kell ehhez? Valami hasznos tanács a gyomok kiírtására, ami tekintettel a paradicsom leghamarabbi elvetésére nézve is hasznos. Mert már lehet hogy így is késő elültetni (nem?)

-Másodsorban, milyen paradicsom palántákat ajánlotok? Természetesen folyós fajtára gondolok. Melyek azok, amelyek életképesebbek, ugyanakkor finomak is? És esetleg melyik az, amelyiket tekintettel a körülményekre és elvárásokra is - elkerüljek, ne vegyek meg?

-Adhatok-e még a trágyán kívül a talajhoz valamit, hogy a paradicsom fejlődését segítse, védelmét?


Bár zöldfülű kérdések, de gondolom egy olyannak aki már foglalkozott ezzel, az tud tanácsot adni!

Köszönöm!



2013. ápr. 23. 19:47
 1/7 anonim ***** válasza:

Szia! Gyomot úgy is lehet írtani,hogy letakarod fekete fóliával,és akkor nem kell vegyszer,és 4-5 nap múlva arrébb rakod és kipusztul alatta a gyom.

Még nincs is paradicsompalánta.Bemész egy kertészetbe és találsz legalább 5 félét.Én a k2-t szoktam venni,mert bőtermő ,közepes nagyságú.De van kis ,meg nagyszemú,meg befőző,meg koktél.A k2-t is karózni kell.

Úgy kell ültetni,hogy a szárából legalább 10 cm a föld alá kerüljön.Karózod és a hajtások tövében levő kis hajtásokat mindig ki kell törni,hogy ne levelet hozzon ezerrel,hanem termést.Kérdezz rá a kertészetben.

És én nem szoktam patyolat tisztára kiírtani a gazt,mert legalább nem engedi kiszáradni a földet.

A paradicsom szereti a vizet,de nem a levelén.A tövét kell locsolni.

2013. ápr. 23. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Tényleg nem árulnak még?? :D

Jó vicc... akkor azért nem látni a piacon. Köszi a tanácsot a gyomírtással kapcsolatban és a paradicsomvásárlásban.

Én is olyanra gondolok, amilyet te mondasz. A koktél az túl pici, az ökörszív túl későn érik, meg annyira nem is az ízlésemnek való.... na mind1. Majd azért utánaolvasok, hogy melyik paradicsom milyen.


A trágyázással kapcsolatban mi a vélemény?

2013. ápr. 23. 21:54
 3/7 anonim ***** válasza:

Üdv!


Nálunk már vagy 2 hete árulnak nagyon szép paradicsompalántákat. :) Én is a héten szeretnék ültetni.


Trágyázással kapcsolatban azt javasolnám, hogy ha tudsz venni 1 zsák marhatrágyát (kertészetben) akkor annak a paradicsom jobban fog örülni, mint a most kiszórt műtrágyának. Amikor ülteted, akkor kicsit mélyebb gödröt ásol, bele a trágya, rá két marék föld, aztán a palánta,rá a föld, jól megnyomkodni, és jól belocsolni.

A most kiszórt műtrágya nem oldódik fel olyan könnyen, és így nem sokat használ, de egyben éget is. Én februárban szoktam kiszórni, a hóra, és akkor hamar elolvad, és jól beszivárog a talajba. Ilyenkor a marhatrágya csodákra képes. A palántákat mindenképpen karózd,kötözd.


Jó kertészkedést!

2013. ápr. 23. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszi a tanácsot!

Valóban hasznos, mert ha nem mondod mindenáron maradok a műtrágyánál. Nem tudom, hogy itt lehet-e venni marhatrágyát, már mint elárusításban... Gondolkodtam azon is, hogy vennél még valamilyen ásványi anyagokat, kálium, kálcium, stb...

Ezeket megéri venni? Ha megéri, akkor késő már elvetni? Ezt is ugyanúgy kell mint a trágyát?


Ja és a trágyával kapcsolatban, ha netán mégsem találnák természetes trágyát, akkor a műtrágyát is ugyanúgy kell elásni? Kb milyen mélyen?

2013. ápr. 24. 17:37
 5/7 A kérdező kommentje:
*Mármint vennék
2013. ápr. 24. 17:38
 6/7 anonim ***** válasza:

Üdv!


A műtrágyát nem nagyon szokták leásni (tudtommal), az a lényege, hogy "elolvadjon", feloldódjon. Én egyszer szórtam ki már későn és még a rákövetkező évben is találtam a golyócskákból, pedig locsoltam is, meg eső is volt (igaz nem sok). Ha nem oldódik fel és nem szivárog le akkor nem ér semmit. Illetve, ha rámegy a növényre akkor kiégeti azt.


Én kombinált műtrágyát szoktam venni.(télen)


Marhatrágyát bármelyik kertészetben, vagy Bricostore, vagy Praktiker, és hasonló helyeken, de néhol benzinkúton is lehet kapni. Esetleg gazdaboltban, vagy virágosnál is lehet érdeklődni. (hozatni)


Ezen kívül nem muszáj bármit is kiszórni. (szerintem)


Egy "műtrágyát azért ajánlanék amivel lehet locsolni és NAGYON jó! Ha nem szórsz most semmit, ez akkor is nagyon sokat használ! Vízben kell feloldani és locsolni, a levelére is mehet, levéltrágyaként, csak figyelni kell nehogy túl erős legyen, mert akkor leégeti a levelét, gyökerét! Rá van írva, hogy milyen keverési arányban kell és hányszor egy héten.


Ez tényleg nagyon jó!!!


[link]


Én gazdaboltban vettem.


Szia

2013. ápr. 24. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Köszi a javaslatot!

Tegnap jó óra hosszakat elidőztem a paradicsom utáni érdeklődéssel. Milyen föld, milyen kiegészítő... stb.

Arra az álláspontra jutottam, hogy komposztot, vagy szárított marhatrágyát veszek, mivel ezeket az ültetéskor, vagy is, amikor elülteted a paradicsom palántát, akkor előtte a komposztot forgatod bele a földbe.

Mivel az nem is káros, és jóval hamarabb oldódni kezd majd, mint a műtrágya.


Egyébként épp akartam kérdezni?

Most hogy is van az hogy a paradicsomot sűrűn kell trágyázni? Nem értem... interneten ezt lehet olvasni, hogy a nevelésébe bele tartozik, hogy sűrűn trágyázzuk. Kérdem én? Mármint hogyan trágyázzuk?

A levelét trágyázzuk? Vagy a földbe folyamatosan ássunk komposztot?


vagy a trágyázás az amikor a levelét csalánteával öntözöd? Mivel ez védi és fertőtleníti a betegségek ellen...


Mikor a palántát elültetem, akkor minden bizonnyal szeretnék ásni vele komposztot, vagy valami táplálékot.

A földem nem rossz minőségű, de alapjában véve már évek óta tényleg csak a gaz nőtte, kutya húggyal, és kakival néha itt-ott megszórva. De ez is trágyaként funkcionál, mint sem ártana.


Köszönöm a válaszokat, tippeket előre is!

2013. ápr. 25. 16:56

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!